Перейти до контенту

В дитини ларингіт – симптоми та способи лікування


діагноз ларингіт - Лікування ларингіту в дітей
- Обов’язкові заходи при лікуванні гострого ларингіту
- Способи лікування ларингіту в дитини

Лікування ларингіту в дітей характеризується рядом особливостей. Ларингіт – це запальне захворювання слизової оболонки гортані - органу, в якому розташований голосовий апарат, тому під час хвороби може відбуватись зміна голосу. Ця хвороба у дітей зустрічається частіше, ніж у дорослих. Більше того, вважається, що ларингіт в дітей буває набагато частіше, ніж свідчить офіційна статистика. Це пов'язано з недостатністю обладнання для огляду гортані та проблемністю обстеження гортані в маленьких дітей, а також недостатньою увагою до якості голосу в дитячому віці. Відповідно, виявлення і лікування ларингіту у дітей є питанням дуже актуальним.

У 90% випадків гострий ларингіт є наслідком респіраторних вірусних інфекцій. Він може мати гострий або хронічний перебіг, протікати з ускладненням дихання або без нього. Методика лікування ларингіту в дітей залежить від форми хвороби та її важкості. Якщо хвороба протікає без ускладнень, які можуть створювати серйозну загрозу, то ларингіт в дитини зазвичай лікують в домашніх умовах.

Лікування ларингіту в дітей – дотримання режиму

Лікування ларингіту в дитини починається з дотримання режиму. Дорослі повинні пояснити дитині, що необхідно дотримуватися голосового режиму, тобто, по можливості менше говорити і ні в якому випадку не кричати. Слід подбати про чисте повітря у дитячій кімнаті. Дитина не повинна отримувати гостру, солону, пряну, надто гарячу та холодну їжу і газовані напої. При дотриманні дієти краще акцентувати увагу на теплих супах-пюре, кашах з вершковим маслом (манній, вівсяній, рисовій). Також корисно якомога частіше пити теплі напої - чай, молоко з вершковим маслом, підігріту воду. Крім місцевої дії на горло, велика кількість рідини допоможе боротися з інтоксикацією при застуді.

Обов’язкові заходи при лікуванні гострого ларингіту в дитини

У дітей значно частіше ніж у дорослих може розвиватися такий небезпечний стан як помилковий круп (справжній круп розвивається при дифтерії). Набряклість гортані та голосових зв'язок може перешкоджати надходженню повітря в легені. Такий перебіг ларингіту називають стенозуючим. Цей стан вимагає термінового втручання лікаря. До його прибуття, щоб полегшити стан дитини, потрібно зволожити повітря, проводити інгаляції з фізіологічним розчином і теплі ванни для ніг. У таких випадках неприпустимо застосовувати дратівливі засоби рослинного походження, які містять ефірні масла. Для лікування помилкового крупа лікарі використовують інгаляції з ефедрином, атропіном, гормонами кортикостероїдами. Антигістаміни та спазмолітики можуть вводитися ін'єкційно.

Способи лікування ларингіту в дитини

Антибіотики та інші протибактеріальні препарати переважно є неефективними, оскільки віруси до них не чутливі. Противірусні препарати застосовуються також рідко, тому що більша частина з них повинна призначатися в перші дні хвороби та з ціллю профілактики. Крім цього, противірусні препарати характеризуються великою кількістю побічних ефектів та віковим обмеженням. Для профілактики розвитку бактеріальної інфекції антисептичні засоби можуть призначатися місцево, в першу чергу у вигляді аерозолів. Також можуть призначатися протизапальні (жарознижуючі) та антигістамінні препарати. Для розрідження слизу використовуються муколітики та відхаркувальні засоби, як і при лікуванні кашлю.

З домашніх процедур, спрямованих на лікування ларингіту в дітей, найбільш ефективними є інгаляції. Також досить ефективним є використання сучасних пристроїв - небулайзерів. З їх допомогою дитина може вдихати засоби для розрідження мокротиння, протизапальні та протинабрякові ліки, вживати мінеральні води. Парові інгаляції можна проводити з відварами трав та ефірними маслами. Також під час лікування ларингіту в дитини помічною є фізіотерапія у формі електрофорезу з 5% розчину хлориду кальцію, діадинамометрія, УВЧ тощо.

Значного та швидкого ефекту при лікуванні ларингіту можна досягти застосовуючи препарат під назвою Тонзипрет. Він має протизапальну, імуностимулюючу, антисептичну, противірусну дію, усуває неприємні відчуття в горлі. Особливо інтенсивною є дія екстракту лаконосу американського, що входить до складу цього препарату. Він посилює місцевий імунітет, сприяє лікуванню хронічного ларингіту і не дає гострого ларингіту перейти в хронічну форму.

Препарат випускається у формі таблеток та крапель, він дозволений до прийому дітьми, починаючи з 1 року. Дітям молодшого віку краплі можна додавати в чай або сік. Під дією препарату дитина швидше одужує, зменшуються неприємні відчуття в горлі, відновлюється голос.