- Причини міокардиту в дітей
- Різновиди міокардитів
- Симптоми міокардиту в дитини
- Ускладнення при міокардиті
- Діагностика міокардиту в дітей
- Лікування міокардиту в дітей
- Профілактика та прогноз
Міокардит в дітей – це запалене захворювання міокарда (м'язової оболонки серця), яке зазвичай має інфекційний, ревматичний або інфекційно-алергічний характер. Перебіг міокардиту в дитини буває хронічним та гострим. При цьому гостра форма міокардиту в дитини супроводжується ціанозом, задишкою, болями у серці, набряками ніг, збільшенням вен на шиї, аритмією і посиленим серцебиттям. У більшості випадків міокардит є наслідком перенесеного інфекційного захворювання (ангіни, дифтерії, грипу, скарлатини і т.п.). З часом рецидиви захворювання можуть виникати повторно, що часто спостерігається при ревматичному міокардиті і може призвести до тромбоемболії судин і серцевої недостатності в дитини.
Поширеність міокардиту серед дітей є значно більшою, ніж свідчить статистика, що пов’язано з несвоєчасною діагностикою та наявністю латентних форм, при яких перебіг захворювання є скритим, або протікає у легкій формі. Симптоми запального процесу міокарда в 3-9% випадків виявляються лише під час автопсії, відповідно до результатів патологоанатомічних досліджень. У світі від гострого міокардиту щорічно помирає від 2 до 6% людей, у яких діагностовано це захворювання, а причиною смерті серед дітей гострий міокардит стає приблизно у 15-20% випадків. Ця хвороба призводить до поступового розвитку в дитини серцевої недостатності, що виражається у порушенні роботи серця та призводить згодом до летального наслідку. Слід зауважити, що міокардити значно частіше діагностуються в дітей та молодих людей віком до 30-35 років, хоча така патологія іноді проявляється і в людей літнього віку. Згідно із статистикою захворювань, чоловіки хворіють міокардитом менше, ніж жінки, але при цьому в чоловіків значно частіше міокардит переходить у важку форму.
Причини міокардиту в дітей
До групи міокардитів входить велика кількість захворювань серцевого м'яза запального генезу, які призводять до поразки і порушенням роботи міокарда. Однією з найчастіших причин міокардиту в дітей є такі інфекційні захворювання, як:
- вірусні хвороби (віруси грипу, герпесу, аденовіруси, гепатиту В і С, Коксакі);
- бактеріальні захворювання (стафілококи, стрептококи, корінеобактерії дифтерії, хламідії, рикетсії, сальмонели);
- грибкові захворювання (кандиди, аспергіли);
- паразитарні хвороби (ехінококи, трихінели).
Важка форма міокардиту в дитини інколи виникає при скарлатині, дифтерії, сепсисі. Високою кардіотропністю характеризуються віруси, які спричиняють розвиток міокардиту в 50% випадків. Також міокардит в дитини може розвинутись при системних захворюваннях сполучних тканин: ревматизм, ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, васкуліт, алергічні хвороби. Крім цього, причиною розвитку міокардиту в дітей може бути токсичний вплив окремих препаратів, іонізуючого проміння, тютюну та алкоголю. Важкий прогресуючий перебіг характерний ідіопатичному міокардиту нез'ясованої етіології.
В більшості випадків міокардит супроводжується перикардитом і ендокардитом. Значно рідше запальний процес обмежується лише міокардом. Пошкодження міокарда в дитини іноді виникає під час безпосередньої міокардіоцитолітичної дії інфекційного агента, під дією циркулюючих в крові токсинів або внаслідок аутоімунної та алергічної реакції. Досить часто лікарям доводиться діагностувати інфекційно-алергічний міокардит.
Спонуканням до розвитку міокардиту в дітей зазвичай є гострі інфекції (в основному вірусні), алергози, хронічні інфекції, токсичний вплив на організм наркотиків, ліків, алкоголю, тиреотоксикозу, іонізуючого випромінювання, уремії та ін.).
Імунні розлади в дітей, що спостерігаються під час міокардиту, мають форму загальних розладів імунітету (клітинного, фагоцитозу, гуморального). Під дією інфекційних антигенів стартує процес аутоімунного пошкодження кардіоміоцитів, що веде до таких серйозних змін міокарда, як дистрофічні зміни м'язових волокон, розвиток проліферативних або ексудативних реакцій в інтерстиціальних тканинах. Внаслідок запального процесу при міокардиті відбувається ріст сполучної тканини і з'являється кардіосклероз. При міокардиті в дитини значно послаблюється функціонування серцевого м'яза, яке має безповоротний характер і стає причиною порушень серцевого ритму та провідності, розвитку важкого стану недостатності кровообігу, служить причиною інвалідизації або й летального наслідку в молодому віці.
Різновиди міокардитів
Залежно від шляху та принципу виникнення міокардиту лікарі виділяють такі його форми:
- інфекційно-токсичні (внаслідок грипу, дифтерії, Коксакі, скарлатини);
- імунно-алергічні (трансплантаційний, сироватковий, лікарський, інфекційно-алергійний та міокардити при системних хворобах);
- токсично-алергічні (при алкоголізмі, тиреотоксикозі та уремії);
- ідіопатичні (походження яких невідоме).
За поширеністю вогнища запального ураження міокардити бувають вогнищеві та дифузні. Щодо перебігу міокардити в дітей бувають гострі, підгострі та хронічні (рецидивуючі). Відносно ступеня важкості захворювання ділять на легку, середньоважку та важку форми.
По характеру запального процесу лікарі діагностують ексудативно-проліферативний (васкулярний, дистрофічний, запально-інфільтративний, змішаний) і альтернативний (дистрофічно-некробіотичний) міокардити в дітей.
Під час перебігу інфекційного міокардиту в дітей прийнято виділяти 4 етапи:
- інфекційно-токсичний;
- імунологічний;
- дистрофічний;
- міокардіосклеротичний.
Відповідно до клінічних ознак (залежно від домінуючих клінічних симптомамів) розрізняють такі види міокардиту:
- малосимптомний;
- больовий або псевдокоронарний;
- декомпенсаційний (порушення кровообігу);
- аритмічний;
- тромбоемболічний;
- псевдоклапанний;
- змішаний.
Симптоми міокардиту в дитини
Клінічні симптоми міокардиту в дітей залежать від гостроти, локалізації та швидкості прогресування запалення серцевого м'яза, а також від ступеня його ураження. Також вони включають прояви недостатності скорочення міокарда і порушення ритмічності роботи серця. На відміну від ревматичного міокардиту, інфекційно-алергійний розвивається під час ураження інфекцією або починається зразу після інфекції. При цьому на початковій фазі захворювання симптоми можуть бути незначними і захворювання може мати латентний перебіг.
В основному діти скаржаться на значну стомлюваність, слабкість, задишку під час виконання фізичної роботи, пітливість, болі в серці (нападоподібні або ниючі), перебої у роботі серця. В окремих випадках дитина може відчувати біль у суглобах. Температура тіла дитини при міокардиті майже завжди нормальна або підіймається до субфебрильних значень. Типовими ознаками міокардиту в дітей є недостатній кровообіг, пониження артеріального тиску та збільшення розмірів серця. Колір шкіри при міокардиті набуває блідого або синюшного відтінку, пульс може бути аритмічним та прискореним. Також при значній серцевій недостатності в дитини може спостерігатись збільшення товщини шийних вен.
Міокардит починається з порушення внутрішньої провідності серця, і навіть при незначних ділянках ураження захворювання викликає в дитини аритмію. що може призвести до летального наслідку. Зміна ритму серця проявляється надшлуночковою суправентрикулярною екстрасистолією або періодичними нападами аритмії, що негативно впливає на гемодинаміку та робить ознаки серцевої недостатності більш помітними.
Найчастіше в клінічній картині міокардиту спостерігаються тільки деякі з перелічених симптомів, а в 30-40% дітей захворювання взагалі протікає без виразної симптоматики. У випадку міокардитів, які є наслідком колагенових захворювань або вірусних інфекцій може також виникнути супутній перикардит. Така форма захворювання, як ідіопатичний міокардит в дитини часто має злоякісний та важкий перебіг, наслідком якого є кардіомегалія, сильні порушення провідності та ритму серця.
Ускладнення при міокардиті
При тривалому перебігу міокардиту в дітей може розвинутись міокардитичний кардіосклероз - склеротичне ураження серцевого м'яза. Якщо в дитини гострий міокардит з важкими порушеннями роботи серця, ускладнення може розвинутись у формі прогресуючої серцевої недостатності та аритмія, що призводить у багатьох випадках до раптової смерті.
Діагностика міокардиту в дітей
Значна складність при діагностиці міокардитів у дітей пов'язана з відсутністю конкретних діагностичних критеріїв. При цьому типові заходи по виявленню міокардиту в дітей передбачають:
- збір анамнезу;
- фізикальне обстеження дитини, якщо ознаки захворювання змінюються від незначної тахікардії до декомпенсованої шлуночкової недостатності: порушення ритму серця, набухання шийних вен, набряки, застійні процеси в легенях;
- ЕКГ, яке застосовується при порушенні ритму серця, його провідності та збудливості. Однак зміни, виявлені на ЕКГ при міокардиті в дитини не є специфічними і можуть також свідчити про інші серцеві захворюваннях;
- ЕхоКГ дозволяє діагностувати патологію міокарда, а саме: порушення діастолічної функції, зниження скорочувальної здатності, розширення порожнин серця;
- імунологічний, біохімічний та загальний аналіз крові також не є специфічним при міокардиті і може лише свідчити про: підвищення титру антитіл до серцевого м'яза, збільшення вмісту α2 і γ - глобулінів, позитивну реакцію гальмування міграції лімфоцитів (РГМЛ), підвищений вміст сіалових кислот, позитивну пробу на С-реактивний білок, активність кардіоспецифічних ферментів;
- рентгенографія легенів дозволяє визначити зміну розмірів серця (кардіомегалію) та наявність у легенях дитини застійних процесів;
- бакпосів крові та ПЛР діагностика виявляє збудника;
- ендоміокардіальна біопсія виконується методом зондування серцевої порожнин та передбачає гістологічний аналіз біоптатів міокарда, що дозволяє впевнено констатувати міокардит лише у 30-35 % випадків, оскільки захворювання досить часто доводиться диференціювати з осередковим ураженням міокарда. Під час проведення повторної біопсії лікар може оцінити прогноз та динаміку запального процесу;
- радіоізотопне дослідження або сцинтиграція є одним з методів фізіологічного дослідження, під час якого відслідковується природна міграція лейкоцитів у вогнище запалення та процес нагноєння;
- МРТ (магніто-резонансна томографія), що включає контрастування, дозволяє візуально оцінити набряк міокарда і запальний процес. Ефективність МРТ при міокардиті становить 70-80 %.
Слід зазначити, що магніто-резонансна томографія і радіоізотопне дослідження серця дають можливість встановити межі некрозу серцевого м'яза та його ушкодження.
Лікування міокардиту в дітей
Гостра фаза міокардиту в дитини вимагає лікування безпосередньо у відділенні дитячої кардіології, суворого постільного режиму протягом кількох тижнів, зведення до мінімуму фізичних навантажень, поки не відновляться нормальні розміри серця та компенсація кровообігу. При міокардиті у дітей необхідна певна дієта, яка передбачає обмеження в рідині, кухонній солі, багате вітамінне та білкове харчування, що покращує метаболічні процеси у міокарді.
Лікування міокардиту в дітей проводять одночасно у чотирьох напрямках, тобто застосовують патогенетичну, етіологічну, симптоматичну та метаболічну терапію.
Етіологічна терапія націлена на пригнічення в організмі дитини інфекційного процесу. Лікування інфекції за допомогою антибіотиків застосовують після визначення чутливості патогенного мікроорганізму. У випадку міокардитів вірусного походження дітям призначають ще противірусні препарати.
Важливою умовою успішної терапії міокардитів є визначення та санація вогнищ інфекції, які є джерелом патологічних процесів. Типовими джерелами інфекції в даному випадку є такі захворювання, як синусит, тонзиліт, отит, аднексит, періодонтит. Після санації вогнища інфекції терапевтичним або хірургічним методом та проходження курсу лікування антибіотиками одужання дітей визначається шляхом мікробіологічного контролю.
До патогенетичного лікування дитячих міокардитів включаються також антигістамінні, протизапальні та імуносупресивні препарати. Застосування протизапальних нестероїдних препаратів визначається індивідуально, включаючи встановлення доз і тривалості терапії, а критерієм відміни курсу терапії в даному випадку є зникнення ознак запальних процесів у міокарді під час лабораторних досліджень. Якщо міокардит в дитини має дуже важкий прогресуючий перебіг, лікарі можуть призначати глюкокортикоїдні гормони. Антигістамінні препарати покращують блокування медіаторів запального процесу.
З метою покращення метаболізму серцевого м'яза під час лікування міокардитів лікарі призначають також препарати калію (панангін, аспаркам, калію оротат), кокарбоксилазу, АТФ, рибоксин та комплекс вітамінів.
Симптоматична терапія міокардиту в дитини націлена в основному на зменшення проявів аритмії, серцевої недостатності, артеріальної гіпертензії, та передбачає профілактику тромбоемболії.
Курс лікування міокардиту може тривати від кількох місяців до року, залежно від важкості захворювання та ефективності призначеної комплексної терапії. Найчастіше тривалість курсу терапії міокардиту становить близько півроку.
Профілактика та прогноз
При малосимптомному латентному перебігу міокардиту в дітей передбачене клінічне лікування без віддалених наслідків. Якщо захворювання має важку форму, прогноз визначається зоною ураження міокарда, важкістю фонового захворювання та специфікою запального процесу.
При розвитку серцевої недостатності майже у половини дітей відмічається покращення згідно з результатами лікування, у четверті настає стабілізація роботи серця, і ще у четверті дітей захворювання продовжує прогресувати і стан погіршується. Можна зробити висновок, що прогноз при міокардиті з серцевою недостатністю буде залежати в основному від виразності дисфункції лівого шлуночка серця.
Негативний прогноз відмічається лише при окремих формах захворювання, а саме при:
- гігантоклітинному міокардиті (100% летальних наслідків при консервативній терапії);
- дифтерійному міокардиті (близько 50% летальних наслідків);
- міокардиті, що викликаний американським трипаносомозом (хворобою Шагаса).
В перелічених випадках лікарями вирішується питання доцільності та необхідності трансплантації серця, однак ризик виникнення повторного міокардиту з відторгненням трансплантата при цьому не виключається.
Щоб знизити ймовірність захворювання дитини міокардитом лікарі радять дотримуватися запобіжних заходів під час контактування з інфікованими дітьми та дорослими, швидко санувати джерела інфекції в організмі, захистити дитину від укусів кліщів, виконати щеплення проти грипу, свинки, краснухи, кору та поліомієліту.
Діти, які пройшли курс лікування від міокардиту перебувають на диспансерному обліку в педіатра і кардіолога та проходять обстеження 1 раз на 3 місяці. При цьому рекомендується поступове відновленням фізичної активності та звичайного режиму.