Перейти до контенту

В дитини панкреатит – типові симптоми і поширені методи лікування


діагноз панкреатит
- Класифікація та різновиди панкреатиту
- Причини панкреатиту в дітей
- Симптоми панкреатиту в дитини
- Методи діагностики панкреатиту
- Лікування панкреатиту в дітей
- Профілактика і прогноз при панкреатиті

Панкреатитом у дітей називається запальний процес, що локалізується у протоках і тканинах підшлункової залози. До розвитку цього захворювання призводить підвищення активності панкреатичних ферментів. Про панкреатит в дитини свідчить гострий біль в епігастрії, що супроводжується підвищенням температури і диспепсичними розладами. У випадку хронічної форми панкреатиту в дитини спостерігається погіршення апетиту, зменшення ваги тіла, нестійкі випорожнення на тлі астеновегетативного синдрому. Діагноз панкреатит у дітей встановлюється згідно результатів дослідження ферментів сечі та крові, рентгенографії, ультразвукової діагностики, КТ черевної порожнини та коптограми. У випадку виявлення цієї хвороби дитині призначається спеціальна дієта, анти секреторна і спазмолітична терапія, а також застосовуються антибіотики і ферментні препарати. Оперативне втручання застосовується лише при крайній необхідності.

Панкреатит в дитини - це запально-дистрофічне, ферментне, автокаталітичне захворювання підшлункової залози. Слід зазначити, що ця хвороба на тлі патологій травної системи діагностується приблизно у 10 - 20 % дітей. При цьому розвиток панкреатиту в дітей протікає не так, як у дорослих. Особливість панкреатиту в дітей полягає в тому, що причиною захворювання може бути велика кількість ендогенних та екзогенних факторів, воно зазвичай розвивається без істотних симптомів або проявляє симптоми інших захворювань травної системи, таких як дисбактеріоз, дуоденіт, гастрит та ін. На сьогоднішній день важливим завданням педіатрів та гастроентерологів є своєчасна діагностика і пошук нових способів раннього виявлення панкреатиту в дітей і його своєчасне лікування.

Класифікація та різновиди панкреатиту

За характером протікання панкреатит в дитини буває хронічним і гострим. При цьому гостра форма захворювання характеризується набряком підшлункової залози і катаральним запаленням. При ускладнених випадках можливі також крововиливи, токсемія і некроз тканин. Хронічний панкреатит у дітей - це запалення, що розвивається паралельно з такими дегенеративними змінами, як фіброз, склероз та атрофія паренхіми підшлункової з поступовим погіршення її роботи. У дітей шкільного віку частіше діагностується саме хронічний панкреатит з латентним перебігом, а гостра форма цієї хвороби зустрічається набагато рідше, причому в дітей різного віку.

За клініко-морфологічними змінами у підшлунковій залозі панкреатит прийнято розділяти на інтерстиціальний (набряковий, гострий), жировий панкреонекроз, а також геморагічний та гнійний.

Хронічні форми панкреатиту в дітей зазвичай відрізнятися своїм походженням (діляться на первинний і вторинний). За перебігом захворювання розділяється на латентну і рецидивну форму, а за важкістю панкреатит в дітей прийнято ділити не легкий, середньоважкий і важкий. При наявності рецидивуючого панкреатиту в дитини спостерігаються періоди загострення, затихання та ремісії. Щодо латентної форми захворювання, при ній не відмічаються виразні клінічні симптоми.

Розвиток реактивного панкреатиту в дитини представляє собою специфічну реакцію підшлункової на цілий ряд запальних захворювань кишково-шлункової системи. Ця форма панкреатиту може бути оборотною при адекватному лікуванні основного захворювання, а може й перейти у справжній панкреатит з деструкцією підшлункової залози. Крім цього, лікарі розрізняють спадковий панкреатит у дітей, схильність до якого передається аутосомно-домінантним шляхом.

Причини розвитку панкреатиту в дітей

Причиною розвитку панкреатиту в дітей в основному є патологічна дія власних активних ферментів на тканини підшлункової залози. При цьому ферменти руйнують тканини, судинні залози та вивідні протоки. Під час саморуйнування підшлункової всередині цього органу розвиваються запальні процеси, які супроводжуються виділенням в лімфу і кров токсичних речовин та ферментів, які є продуктами розпаду тканин. Іноді при панкреатиті спостерігається сильна загальна інтоксикація в дитини.

Хронічний панкреатит, як правило, носить вторинний характер, тобто, є наслідком перебігу в дитини гострої форми панкреатиту. Маніфестація захворювання відбувається під впливом ряду етіологічних факторів, що носять токсикоз-алергічний, нейрогуморальний та механічний характер.

Також до причин виникнення панкреатиту в дітей слід віднести погіршення виходу панкреатичного секрету. Такий стан розвивається при порушенні розвитку та обструкції вивідних протоків підшлункової, жовчного і дванадцятипалої кишки. Урім цього до виникнення панкреатиту може призвести тупа травма живота, аскаридоз в дитини (гельмінтоз), різноманітні хвороби кишково-шлункового тракту (гепатит, виразка шлунка, жовчнокам’яна хвороба, холецистит, гастродуоденіт), злоякісні утворення (рак підшлункової).

Посилення активності панкреатичних ферментів може відбуватися при надмірній стимуляції підшлункової. Причиною цього часто є порушення харчування дитини або неправильний режим вживання їжі. Також до аналогічних причин можна віднести надмірне вживання гострих і жирних страв, переїдання, фаст-фуд, чіпси і газовані напої. Крім цього панкреатит в дитини може бути обумовлений важкими токсико-алергічними процесами, що виникають при вживанні певних продуктів або медичних препаратів (сульфаніламіди, фуросемід, кортикостероїди, цитостатики, НПЗЗ, метронідазол та ін.).

Панкреатит у дитини часто пов'язаний із захворюваннями сполучних тканин, гіпотиреозом, ендокринопатією, гемохроматозом, ожирінням, муковісцидозом, хронічною нирковою недостатністю, а також перебігом гострих бактеріальних та вірусних інфекцій (вітряна віспа, сепсис, сальмонельоз, епідемічний паротит, дизентерія, герпесна інфекція).

Симптоми панкреатиту в дитини

Панкреатит у дітей найчастіше протікає в легкій формі, а більш важкі та ускладнені форми (гнійно-некротичні) зустрічаються дуже рідко. Слід значити, що в малих дітей клінічні симптоми панкреатиту є менш виразними.

У дітей старшого віку та підлітків гострий панкреатит викликає різкі напади болю в епігастральній ділянці. При цьому біль часто має оперізуючий характер з іррадіацією в спину або праве підребер'я. Досить часто панкреатит у дитини викликає диспепсичні розлади, що проявляються у вигляді нудоти, нападів блювоти, втрати апетиту, діареї та метеоризму. Під час перебігу гострого панкреатиту в дітей часто підвищується температура до 37 градусів, шкіра набуває блідого відтінку. Іноді може спостерігатися навіть мармуровість та ціаноз шкіри кінцівок та обличчя. Під час нападів панкреатиту дитина відчуває сухість у роті, а на язиці в неї з’являється білий наліт.

У випадку гнійного панкреатиту або панкреонекрозу в дітей збільшується температура, з’являються ознаки інтоксикації, симптоми подразнення очеревини і парезу кишечника. Також ймовірна поява колаптоїдного стану.

Про симптоми хронічного панкреатиту в дітей свідчить форма, стадія і тривалість захворювання, а також степінь ураження органів кишково-шлункової системи в цілому та підшлункової залози зокрема. При хронічному панкреатиті дитина може відчувати періодичний або постійний ниючий біль в епігастрії. Цей біль посилюється при неправильному харчуванні, під час надмірних фізичних навантажень або навіть при емоційному перенапруженні. Напади болю в дитини при панкреатиті інколи тривають від декількох годин до декількох днів. Крім цього, під час хронічного панкреатиту в дітей значно погіршується апетит, виникає печія, інколи блювота і нудота. Періодичні запори переходять у діарею, що стає причиною зменшення ваги.

Щодо ускладнень, які бувають при панкреатиті в дітей, до них слід віднести перитоніт, цукровий діабет, плеврит, панкреолітіаз та помилкову кісту.

Методи діагностики панкреатиту

Діагностика панкреатиту в дітей в першу чергу базується на клінічній картині, результатах інструментальних обстежень і лабораторних даних.

Під час пальпації підшлункової залози проявляються позитивні симптоми місцевої хворобливості (Мейо-Робсона, Кача, Керте). Якщо в дитини гострий панкреатит, то загальний аналіз крові покаже виразний або помірний лейкоцитоз та підвищення ШОЕ. При проведенні біохімічного аналізу крові дитини відмічається гіперглікемія та підвищення активності ферментів підшлункової (амілази, ліпази, трипсину). Для того, щоб оцінити екзокринну секрецію підшлункової залози, дитині проводять ліпідограму калу і копрограму, встановлюючи при цьому активність еластази.

Під час проведення ультразвукової діагностики черевної порожнини та підшлункової залози лікарі визначають збільшення об’єму органу, а також встановлюють наявність ущільнення, ділянок некрозу і неоднорідність паренхіми. При проведенні рентгенографії черевної порожнини очевидні зміни у травній системі та присутність конкрементів. Іноді дітям також призначають МРТ і КТ черевної порожнини.

Диференціальна діагностика виконується для того, щоб відрізнити панкреатит у дитини від таких захворювань, як гострий холецистит, виразка шлунка і дванадцятипалої кишки, ниркові та жовчні коліки, гострий апендицит і кишкова непрохідність.

Лікування панкреатиту в дітей

Терапія панкреатиту в дітей найчастіше передбачає застосування консервативної тактики, що націлена на купірування симптомів, зведення до мінімуму навантаження на підшлункову залозу, ліквідацію етіологічних чинників.

Лікування гострого панкреатиту в дитини відбувається в стаціонарних умовах з призначенням обов’язкового постільного режиму та голодуванням (паузою в харчуванні) протягом двох днів. Дітям дають лужну мінеральну воду, виконують парентеральне введення гемолізу, плазми, глюкози, інгібіторів протеолітичних ферментів і реополіглюкіну. Згодом дитині призначають дієту, яка відрізняється мінімальною стимуляцією панкреатичної секреції, а також є механічно та хімічно щадною для травного тракту.

Лікування панкреатиту в дітей за допомогою медичних препаратів передбачає застосування спазмолітинів, анальгетиків, ферментів підшлункової залози (панкреатину), антисекреторних препаратів (фамотодин та пірензепін). У випадку важкої форми панкреатиту в дитини також застосовуються інгібітори протеаз (пентоксил і трасилол). Крім всіх цих препаратів під час комплексної терапії панкреатиту в дітей також можуть використовуватися антигістамінні препарати, антибіотики, кортикостероїди, а також засоби для покращення мікроциркуляції (трентал і курантил).

Хірургічне втручання застосовується лише при розвитку панкреонекрозу, деструкції підшлункової залози, низькій ефективності медикаментозного лікування. В таких ситуаціях можуть проводитись такі операції, як некректомія, дренування абсцесу і резекція підшлункової, холецистектомія.

Профілактика і прогноз при панкреатиті

При легких формах панкреатиту в дітей проноз в основному сприятливий. У випадку гнійного або геморагічного панкреатиту в дитини, а також при панкреонекрозі ймовірність летального результату досить висока. В цілому прогноз хронічного панкреатиту в дитини буде залежати від періодичності та частоти повторення загострень.

Профілактика панкреатиту в дітей зводиться до правильного харчування, яке повинно відповідати віку дитини, а також уникнення захворювань кишково-шлункової системи, глистяних, системних та інфекційних захворювань. Слід також пам’ятати, що застосування медикаментів повинно відбуватись тільки за рекомендацією або вказівкою лікаря. При хронічному панкреатиті дітям проводять диспансерне обстеження в дитячого гастроентеролога і педіатра, а також призначають курс санітарно-курортного лікування і протирецидивну терапію.