Перейти до контенту

В дитини сонячний або тепловий удар – що робити?


в дитини сонячний удар - Причини сонячного удару в дітей
- Симптоми та ознаки теплового удару
- Допомога при сонячному або тепловому ударі
- Попередження сонячного удару в дітей

З настанням гарячої пори року більшість свого часу діти проводять на вулиці. Та й кожен з нас полюбляє в теплу погоду погуляти на свіжому повітрі, погрітись на сонечку поруч з водойми та позасмагати. При цьому не слід забувати про те, що сонце і його тепло можуть принести не тільки користь нашим дітям, але й завдати значної шкоди їх здоров'ю, якщо не дотримуватися певних правил поведінки на сонці та в приміщеннях у спекотні дні.

При нормальних умовах організм дитини здатен сам себе охолоджувати, оскільки процеси вироблення тепла і його віддачі збалансовані. При цьому віддача тепла відбувається двома основними способами: при розширенні периферичних кровоносних судин шкіри та потовиділенням. Однак при певних умовах (якщо дуже висока температура навколишнього середовища, підвищена вологість повітря, при фізичних навантаженнях, недостачі рідини в організмі) виділення поту погіршується, система охолодження організму в дитини не справляється з своїми функціями і тіло може нагрітись до такої степені, що настає тепловий удар в дитини.

Причини сонячного удару в дітей

Тепловий удар виникає в результаті загального перегріву організму дитини в результаті тривалого впливу високої температури, коли теплоутворення збільшується, а віддача тепла організмом зменшується. Сонячний удар є окремим випадком теплового удару в дітей. Він настає при впливі прямих сонячних променів на непокриту голову. В результаті чого кровоносні судини мозку дитини розширюються, що супроводжується сильним припливом крові до голови. При сонячному ударі в першу чергу страждає центральна нервова система. І хоча причини та ознаки теплового і сонячного ударів схожі, наслідки від сонячного удару в дітей значно важчі, що потребує значно більше часу для відновлення організму.

Діти дуже схильні до теплових ударів, і чим менша дитина, тим легше вона перегрівається. Слід звернути увагу, що процеси терморегуляції у новонароджених і грудних дітей ще недостатньо розвинені, тому наслідки перегріву можуть бути дуже небезпечні та призвести до таких неприємних станів, як внутрішньочерепна гіпертензія, набряк головного мозку, вогнищеві ураження ЦНС, прогресуюча недостатність кровообігу, кома, шок, іноді навіть летальний наслідок. Для дітей перших трьох років життя це дуже небезпечні важкі патологічні стани, що вимагають невідкладної допомоги, оскільки в головному мозку дитини можуть початися незворотні процеси.

Тепловий удар в дітей можливий не лише під час спеки на пляжі, але й при будь-яких несприятливих умовах мікро та макроклімату. Це може статись в задушливих приміщеннях, в автомобілі, якщо температура навколишнього середовища підіймається більш ніж до +28 градусів, при високій вологості повітря та відсутності вентиляції. До перегріву тіла в дитини може призвести й надмірне закутування, одягання дуже щільного одягу з синтетичних тканин, що унеможливлює випаровування поту, а також недостатня кількість напоїв. Факторами, що сприяють розвитку в дитини теплового та сонячного удару, можуть бути пологові травми, недоношеність дитини, народження в асфіксії та інші патологічні стани.

Симптоми та ознаки теплового удару

Потрібно пам'ятати, що в дітей перегрівання може виникнути навіть при температурі, яка є цілком комфортною для дорослих. Спочатку дитина стає примхливою, надмірно збудженою, часто просить пити. У неї виступає холодний піт, шкіра на обличчі червоніє, виникають спазми та болі в животі. Якщо вчасно не зреагувати на ці симптоми і не забезпечити допомогу, прийнявши їх за перевтому або ознаки вірусного захворювання, стан дитини швидко погіршиться. З'явиться різка слабкість, сильний головний біль, сонливість, потемніння в очах, запаморочення, також можуть початись зорові галюцинації. Шкіра дитини спочатку буде волога, а потім виділення поту зменшиться або зовсім припиниться. Шкіра стане сухою і гарячою. Може з'явитись в дитини посиніння (ціаноз) слизових оболонок. Температура тіла підвищиться, виникне задишка, тахікардія, олігурія, артеріальна гіпотензія. В деяких випадках може відбутись часткова або повна втрата свідомості та появитись в дитини судомний синдром. Все це свідчить про швидку дегідратацію або втрату рідини організмом. У дітей тепловий та сонячний удар часто викликає блювання, нудоту, носові кровотечі.

Допомога при сонячному або тепловому ударі

При виникненні симптомів теплового удару в дитини необхідно терміново викликати швидку допомогу та госпіталізувати малюка у відділення інтенсивної терапії. До приїзду лікаря, щоб надати першу допомогу, слід провести перераховані нижче заходи, що допоможуть ослабити симптоми і частково охолодити організм дитини.

Необхідно усунути фактори, які спричинили перегрівання тіла. Дитину потрібно віддалити від джерел тепла прямої дії та сонячного проміння, перемістивши її в прохолодне місце з доброю вентиляцією. Бажано, щоб температура в приміщенні була не більш ніж +20 градусів. В кімнаті потрібно відчинити вікна, щоб забезпечити приплив свіжого повітря.

Необхідно якомога швидше дати дитині холодний напій. Оптимальним варіантом буде розчинення у пляшці холодної води пів чайної ложки солі, хоча можна використати і готовий сольовий розчини. Дитина повинг8на пити часто, але невеликими порціями, щоб не виникла блювота.

Одяг дитини потрібно зняти, а під голову підкласти м’яку невисоку підкладку (подушку). Тіло дитини слід накрити вологим холодним простирадлом або провести обтирання тіла мокрим холодним рушником.

До потилиці та чола дитини потрібно прикласти холодні компреси. Для цього можна застосувати рушнички, змочені холодною водою. Якщо є можливість, дитині можна зробити ванну з температурою води +18 градусів. При втраті свідомості потрібно дати понюхати нашатирний спирт.

Важкість стану дитини при тепловому ударі може оцінити тільки лікар. Він введе внутрівенно потрібну кількість рідини. Рекомендується дотримання постільного режиму протягом декількох днів після теплового удару. Організму дитини необхідно повністю відновитися після перегріву, оскільки існує ймовірність повторного теплового удару. Також слід дотримуватися дієти. Загальну кількість їжі в денному раціоні дитини потрібно зменшити до 50 - 60 %, віддаючи перевагу кисломолочним продуктам. Протягом наступних днів кількість їжі потрібно поступово збільшувати до відповідної норми.

Попередження сонячного удару в дітей

Потрібно пам'ятати, що діти повинні перебувати в добре провітрюваних приміщеннях, температура повітря в яких не перевищує +21 - 23 градуси. Такі умови можна забезпечити простим відкриттям вікон або використанням кондиціонера.

Під час прогулянок у спеку слід обов'язково застосовувати головні убори, вони захищають голову дитини від прямого попадання сонячних променів. Але найкраще щоб діти перебували в тіні дерев або парасольок.

В сильну спеку рекомендується одягати дитину в речі, що добре пропускають повітря. Зазвичай це одяг з натуральних тканин або віскози. Також бажано обрати одяг світлого кольору.

Дітям потрібно давати достатню кількість напоїв (охолодженого зеленого чаю, мінеральної води, відварів ягід та фруктів, хлібного квасу). Це дозволить уникнути обезводнення організму.

Не слід перегодовувати дитину в спекотні дні. Денний раціон повинен складатись з менших порцій некалорійної нежирної їжі.

Рухову активність дитини потрібно обмежити, як і тривале перебування на сонці.

Заборонити дитині перебувати на сонці під час його максимальної активності (з 12.00 до 16.00). Також потрібно слідкувати, щоб дитина не заснула на пляжі, а перебування на розпеченому піску слід частіше чергувати з перебуванням у воді.

Всі ці прості поради дозволять значно зменшити ризик виникнення теплового або сонячного удару в дитини. При їх дотриманні ваша дитина і ви отримаєте влітку лише позитивні емоції та хороший настрій.