Перейти до контенту

В дитини утворився свищ – лікування, причини і наслідки


свищі на яснах у дітей - Причини появи свищів на яснах у дітей
- Симптоми утворення свища
- Лікування свищів у дітей
- Можливі наслідки утворення свища
- Профілактика свищів у дітей

Зазвичай свищ на яснах у дитини є своєрідним ускладненням ряду захворювань, що досить часто зустрічаються в практиці дитячого стоматолога. Такі утворення на яснах викликають в маленьких пацієнтів неприємні відчуття і значний дискомфорт. Крім цього свищі в дітей завжди служать постійним джерелом інфікування організму. Давайте більш детально розглянемо причини виникнення свищів у дітей, їх основні прояви та можливі наслідки. Також проаналізуємо симптоми цього захворювання і розглянемо способи лікування свищів та профілактику їх появи.

Як відомо, свищ представляє собою ускладнення певного запального захворювання ротової порожнини. При цьому в глибині тканин ясен або в кості формується гнійний вогнище, всередині якого поступово підвищується тиск. З підвищенням тиску гній намагається знайти собі шляхи відтоку, в результаті чого утворюється канал, що сполучає абсцес з поверхнею ясна. Саме такий канал називається свищем.

Причини появи свищів на яснах у дітей

Ускладнення у формі свища може бути наслідком багатьох стоматологічних запальних захворювань, що часто уражають тканини ротової порожнини, порожнини лицьових пазух та зубну систему дитини.

Гранулююча форма хронічного періодонтиту. У зв’язку з специфічною будовою періодонта молочних зубів у дітей його запалення або ураження інфекцією часто призводить до утворення кісти, що складається з гнійного вмісту і проходить до зовнішньої поверхні ясна. Зазвичай такий патологічний процес спостерігається у дітей без виражених клінічних проявів, адже діти при цьому почувають себе нормально і в них нічого не болить.

Остеомієліт у дітей. Це стоматологічне захворювання пов’язане із запальним процесом щелепної кісткової тканини. Основним симптомом остеомієліту є гнійне розплавлення кістки та вихід гнійного вмісту на поверхню ясен.

Хронічний гайморит в дитини. Це запальний процес всередині носової пазухи над верхньою щелепою, при якому пустота пазухи наповнюється гноєм. І якщо причиною розвитку гаймориту було ураження карієсом зуба (або декількох зубів), то після його видалення на дні може утворитися свищ. Інколи свищевий прохід формується зі сторони ясен після невдалого проколу гайморової пазухи.

Ретенований зуб. Інколи буває так, що в дитини повністю не прорізався корінний зуб. Причини такого явища можуть бути різні, однак, дуже часто навколо ретенованого зуба утворюється кіста. Під час інфікування порожнина кісти наповнюється гноєм, який з часом виходить назовні у формі свища на поверхню шкіри, ясен або піднебіння.

В окремих випадках свищі у дітей з’являються в результаті травмування м'якої тканини ясен гострим стороннім тілом. При цьому в тканині утворюється канал, через який інфекція проникає в періодонт, а деколи і всередину кісткової тканини.

Згідно даних, що отримані в результаті досліджень, свищі утворюються найчастіше в дітей з слабким імунітетом. Причиною ослаблення захисту організму може бути перебіг важкого захворювання, недостатнє харчування, переохолодження і т.п. Щодо новонароджених дітей, у них свищі на яснах часто свідчать про вроджені вади щелепно-лицьової системи.

Симптоми утворення свища

Основною ознакою виникнення свища в дитини є утворення зовнішнього отвору норицевого ходу, що розташований на поверхні ясен. При натисканні (або навіть мимоволі) з цього отвору будуть витікати невеликі порції гною. Отвір може бути розташований як з боку язика, так і на передній поверхні слизової ясен.

Під час утворення свища в дитини часто виникає ряд інших ознак запалення, наприклад:
- відчуття болю всередині ясен, який при натисканні значно посилюється;
- підвищення рухливості зубів поблизу свища (отвору);
- почервоніння слизової та незначний набряк;
- типова реакція організму дитини на запальний процес: лихоманка, збільшення температури тіла, загальна слабкість, значна стомлюваність.

Лікування свищів у дітей

Враховуючи той факт, що свищевий прохід свідчить про наявність гнійного хронічного вогнища в організмі дитини, в першу чергу потрібно відвідати дитячого стоматолога, щоб він терміново призначив відповідний курс лікування і провів необхідні процедури. При цьому терапевтичні процедури, як правило, зводяться до ліквідації основної причини виникнення даного патологічного явища. Крім цього стоматолог призначить лікування для усунення запального процесу та прискореного загоєння рани. У більшості випадків лікарі намагаються уникнути хірургічного втручання, коли мова йде про свищ в дитини, тому терапевтичні методи зводяться зазвичай до консервативних методів. Слід зазначити, що молочні зуби можна видаляти у дітей тільки після 5 років, тобто, незадовго до прорізання постійних зубів у дитини. В такому випадку постійним зубам не буде завдано ніякої шкоди.

Лікування свища хірургічним методом зводиться до розтину стоматологом порожнини з гноєм, її очищення та видалення відмерлих з наступною антисептичною обробкою. Крім цього, при необхідності, проводиться курс лікування карієсу, а потім дитині призначаються антигістамінні препарати і дитячі антибіотики. У випадку появи ускладнення свища з ураженням кісткової тканини, що виникає на фоні ретенції зуба, обійтися без хірургічних методів неможливо.

Слід пам’ятати, що неможливо позбутися свища після одного відвідування стоматолога, тому батькам дитини доведеться продовжити лікування вдома, застосовуючи призначені лікарем гелі, мазі та інші препарати з антисептичним і протизапальним ефектом, якими слід обробляти уражені ділянки. Який засіб для полоскання рота при свищі в дитини найкращий – може визначити тільки стоматолог, що проводить лікування. Як правило, для полоскання застосовуються такі антисептичні препарати, як мірамістин, бетадин і хлоргексидин. Крім цього дітям часто призначаються такі антисептичні та протизапальні мазі, як асепта, солкосерил, метрогіл дента.

Можливі наслідки утворення свища

Затягування лікування та несвоєчасне звернення до стоматолога при появі свища на яснах в дитини може стати причиною дуже негативних наслідків. Наприклад, якщо свищ утворився поряд з корінним зубом, виникає висока ймовірність втрати цього зуба.

При ураженні молочного зуба в дитини під впливом інфекції всередині ясен можливе неправильне прорізування корінного зуба з ретенцією і деформацією.

При неправильному лікуванні свища в дитини може статись так, що зовнішній прохід його почне заростати новими тканинами, а гній з порожнини буде поширюватися вглиб здорових тканин.

Профілактика свищів у дітей

Більшість лікарів, в тому числі й дитячих стоматологів, схильні до єдиної думки, яка зводиться до того, що профілактика будь-яких захворювань зубів та ротової порожнини повинна проводитись у дітей паралельно з прорізанням перших молочних зубів.

З метою запобігання утворення свищів на яснах у дітей потрібно періодично відвідувати стоматолога, який буде здійснювати профілактичні огляди і порадить найкращі засоби для гігієни ротової порожнини і зубів. Також батькам слід негайно звернутися до дитячого стоматолога, якщо вони запідозрили перші прояви захворювань зубів, запальних та інших патологічних процесів у ротовій порожнині дитини.