Перейти до контенту

Валеріана Гроссгейма – хімічний склад та використання у фармакології


як вживати траву валеріана рецепти Валеріана Гроссгейма (Valeriana grossheimii) – це багаторічна трав'яниста лікарська рослина, яка відноситься до родини валеріанових. Коріння цієї рослини має чорно-бурий відтінок, не містить пагонів, його товщина становить близько 2 мм. Стебла валеріани Гроссгейма борозенчасті, прямі, заввишки 80 - 130 см. Листя перисте, супротивне, непарне. Прикореневе та нижнє стеблове листя має 7 - 10 пар дрібних листочків. Листя знизу відлягле, довге, волосисте або коротке, шерстисте, щетинисте. Квітки валеріани Гроссгейма дрібні, неправильні, двостатеві, рожевого кольору, розміщені в сильно розгалуженому з дугоподібними гілочками щитоподібному суцвітті. Плоди цієї рослини сім'янки, вона цвіте з червня до липня.

Валеріана Гроссгейма найчастіше трапляється в горах Криму, на узліссях та в чагарниках.

Хімічний склад та заготівля валеріани Гроссгейма

Хімічний склад рослини дуже різноманітний. Коріння та кореневище містять багато ефірних масел (від 1 до 2%), алкалоїди валерин і хатинін (у свіжому корінні), ізовалеріанову кислоту, ефіри борнеолу, масляну, оцтову та мурашину кислоти, цукри, терпеноїди: лимонен, миртенол, камцен, терпинеол та пінен, а також глікозид валерид, борнеол, алкалоїд актинідин (у формі гідроксифенілетилової солі) та дубильні речовини. Основною найбільш важливою складовою ефірних масел валеріани Гроссгейма є складний ефір спирту ізовалеріанової кислоти і борнеолу.

Для виготовлення ліків застосовують коріння та кореневища валеріани Гроссгейма. Їх викопують ранньою весною або восени, після того як дозріють плоди. Добуте з грунту коріння відділяють від рослини, чистять, миють холодною водою та січуть на дрібні шматки. Після цього сировину накладають шаром 10 - 15 см та підсушують на відкритому повітрі протягом 2 - 3 діб. Потім пров’ялене коріння продовжують сушити у наметах, склавши тонким шаром у 4 - 5 см. Також коріння валеріани можна досушувати у сушарках при температурі 35 градусів. Готової для застосування сировини отримують близько 25 % від початкової ваги. Строк зберігання валеріани Гроссгейма становить 3 роки. Цю лікарську рослину відпускають в аптеках.

Використання та властивості валеріани Гроссгейма

Ліки з валеріани Гроссгейма здатні понижувати збудженість та покращувати функціонування центральної нервової системи. Також препарати з коріння валеріани зменшують артеріальний тиск, покращують серцеву діяльність та роботу шлунково-кишкового тракту, характеризуються спазмолітичною та слабовираженою жовчогінною дією.

У лікувальній практиці препарати з валеріани Гроссгейма застосовують як заспокійливі засоби, що позитивно впливають на нервову систему та регулюють роботу серцево-судинної системи. Їх рекомендують вживати при станах сильного нервового збудження, при відчуттях тривоги, при епілепсії, істерії, розумовій перевтомі, безсонні, а також як ліки від мігренеподібних головних болів, нав'язливих думок, неврозів серцево-судинної системи, вегетосудинної дистонії та гіпертонії на її початковій стадії. Також валеріана Гроссгейма є хорошим засобом для лікування і профілактики стенокардії.

Значний ефект забезпечує використання цієї лікарської сировини при підвищеному функціонуванні щитовидної залози. Ця трава, як і валеріана лікарська та волзька, здатна знімати спазми, посилювати виділення жовчі та стимулювати секрецію залоз шлунково-кишкового тракту.

У сфері гінекології ліки з валеріани Гроссгейма використовуються як ефективний заспокійливий засіб у період клімактеричного неврозу, при порушенні серцевої діяльності вагітних жінок та зменшення симптомів токсикозу при вагітності.

У народній медицині ліки з валеріани Гроссгейма є традиційним засобом від нервового збудження, мігрені, істерії, іпохондрії, епілепсії, нервової або фізичної перевтоми. Також ця рослина використовується у нетрадиційній медицині як вітрогінний та протиглисний засіб.

Для внутрішнього вживання з валеріани Гроссгейма застосовують наступні препарати:
- настій з 20 грам коріння (2,5 столові ложки) та склянки окропу, який вживають по 3 столові ложки тричі на добу через півгодини після вживання їжі;
- холодний настій з 2 чайних ложок подрібненого коріння і склянки холодної води, який настоюють 1 добу та п’ють по третині склянки тричі на день;
- порошок з перетертого коріння, який вживають по 2 - 3 грами 2 - 3 рази на день;
- настойку у пропорції 1:5 з 70% спиртом, яку вживають по 20 - 25 крапель тричі на добу;
- краплі камфорно-валеріанові (Guttae Valerianae cum Camphora), які слід пити по 10 - 20 крапель тричі на добу при лікуванні серцево-судинних неврозів;
- краплі Валокормід (Valocormidum) вживають по 15 - 20 крапель 2 - 3 рази на добу для лікування серцево-судинних неврозів, які супроводжуються брадикардією;
- краплі Корвалол (Corvalolum), які п’ють по 12 - 30 крапель двічі або тричі на добу для лікування неврозів, підвищеної збудливості, безсоння, спазмів коронарних судин, тахікардії, гіпертонічної хвороби, спазмів кишечника (іноді дозування Корвалолу збільшують до 40 крапель);
- екстракт валеріани Гроссгейма в таблетках п’ють по 1 - 2 пігулки за 1 прийом;
- відвар з 2 - 3 чайних ложок суміші листя меліси лікарської, кореня валеріани Гроссгейма та склянки окропу у рівних співвідношеннях (добова доза), який вживають при кропив'янці;
- столову ложку суміші корінням валеріани Гроссгейма, листя бобівника трилистого, шишок хмелю звичайного та м'яти перцевої у співвідношенні 1:2:1:2 для приготування настою заливають 2 склянками окропу, настоюють протягом години, відціджують та приймають двічі на день по півсклянки як жовчогінний засіб.

Зовнішньо застосовують ванни з відвару коріння валеріани Гроссгейма. Для приготування такого відвару слід заварити жменю сировини на 1 літрі води. Цей засіб допомагає при епілепсії у дітей. Ванни слід приймати перед сном протягом 15 хвилин;
- для дорослих ванни готують з суміші рівних частин квітів нагідок лікарських, трави чебрецю звичайного, коріння валеріани вользької, ромашки лікарської, шавлії лікарської. Одну жменю суміші заварюють на 2 л води протягом 30 хвилин та вливають у повну ванну води. Такі ванни слід приймати двічі на тиждень для лікування функціональних розладів нервової системи, радикуліту, тромбофлебіту, гіпертонічної хвороби, гіпотензії, а також у випадку перевтоми і надмірної дратівливості.

Найбільший лікувальний ефект забезпечують галенові препарати валеріани Гроссгейма, який досягається завдяки тривалому регулярному прийому цих ліків. Однак слід пам'ятати, що надмірне вживання цих препаратів або надмірні дози можуть призвести до відчуття пригніченості, викликати головний біль, нудоту, сонливість, погіршення травлення та порушення серцевої діяльності. Щоб усунути такі побічні ефекти достатньо зменшити дозу або тимчасово перервати курс лікування.