Перейти до контенту

Валеріана пагорбова – лікувальні властивості та рецепти


медичні препарати з валеріани Валеріана пагорбова (Valeriana collina, валеріана пагононосна, валеріана вузьколиста) – це багаторічна трав'яниста лікарська рослина, яка належить до родини валеріанових. Кореневище цієї рослини має довгі підземні пагони. Її стебло голе, ребристе, прямостояче, одиничне, трохи шорстке біля основи. Листя валеріани пагорбової непарне, перисторозсічене, супротивне. Стеблові листки мають від 6 до 11 пар дрібних листочків. Квіти дрібні, неправильні, одностатеві, блідо-рожеві та білі, зібрані у щіткоподібні суцвіття. Плодом валеріани є сім'янка, вона цвіте з травня по червень.

Валеріана пагорбова часто зустрічається в різних місцях в більшості областей України. Цю лікарську рослину зазвичай можна знайти на узліссях, луках та у лісах.

Заготівля валеріани пагорбової та її хімічний склад

У лікувальних цілях застосовують корінці та кореневища рослини (Rhizoma cum radicibus Valeriana), які заготовляють осінню після того, як достигнуть плоди, або ранньою весною. Добуте із землі коріння відділяють від надземної частини рослини, більш товсті частини січуть на дрібніші шматки і промивають у холодній воді. Потім промиту сировину підсушують, розклавши на відкритому повітрі шаром товщиною до 15 см. Після такого попереднього пров'ялювання, яке триває до 2 - 3 днів, коріння валеріани пагорбової досушують у наметах, накладаючи сировину шаром у 5 - 7 см, або використовують для цього спеціальні сушарки з температурою 35 градусів. Вага сушеної сировини складає 25% від ваги свіжої. Термін зберігання валеріани пагорбової складає 3 роки. Цю лікарську сировину можна купити в аптеках.

Коріння і кореневище мають близько 2% ефірної олії, а також борнеол, вільну ізовалеріанову кислоту, ефіри борнеолу, масляну, мурашину та оцтову кислоти, терпеноїди миртенол, камфен, пінне, лимонен, терпинеол, глікозид валерид, алкалоїди хатині та валерин, які містяться лише у свіжому корінні. Також валеріана пагорбова має алкалоїд актинідин, який перебуває у вигляді гідроксифенілетилової солі, дубильні речовини і цукор. При цьому найбільш важливою для фармацевтики речовиною є ізовалеріанова кислота і складний ефір спирту борнеолу.

Властивості валеріани пагорбової та використання

Ліки з валеріани пагорбової, як і препарати з валеріани лікарської та Гроссгейма, подавляють збудливість і покращують функціонування центральної нервової системи, зменшують артеріальний тиск і регулюють серцеву діяльність, покращують секрецію залоз травної системи і проявляють проти спазматичну дію. Також відомо про незначні жовчогінні властивості цієї рослини.

Найчастіше ліки з валеріани пагорбової застосовують як препарати для заспокоєння нервової системи та покращенні роботи серцево-судинної системи. Настої та відвари з цієї рослини вживають у випадку надмірного нервового збудження, для лікування істерії та епілепсії, при панічних атаках, головному болі, розумовій перевтомі, безсонні (яке виникло на нервовому грунті), неврозах серцево-судинної системи, вегето-судинній дистонії, а також з метою профілактики гіпертонії та стенокардії на початкових стадіях цих захворювань.

Значний ефект дає застосування валеріани пагорбової при надмірному функціонуванні щитовидної залози, що допомагає зняти спазми та покращити роботу залозистого апарату і шлунково-кишкового тракту.

В гінекології ліки з валеріани пагорбової застосовують як ефективний заспокійливий засіб при клімактеричних неврозах, токсикозах вагітних жінок та порушенні серцевої діяльності.

У народній медицині відвари, настої та інші ліки з валеріани пагорбової використовують при іпохондрії, нервовому збудженні, істерії, мігрені, епілепсії, фізичному або нервовому виснаженні, а також як вітрогінний та ефективний протиглисний засіб, що має здатність покращувати травлення.

Для внутрішнього вживання з валеріани пагорбової застосовують наступні препарати:
- настій з 20 грам коріння (2,5 столові ложки) та склянки окропу, який вживають по 3 столові ложки тричі на добу через півгодини після вживання їжі;
- холодний настій з 2 чайних ложок подрібненого коріння і склянки холодної води, який настоюють 1 добу та п’ють по третині склянки тричі на день;
- порошок з перетертого коріння, який вживають по 2 - 3 грами 2 - 3 рази на день;
- настойку у пропорції 1:5 з 70% спиртом, яку вживають по 20 - 25 крапель тричі на добу;
- краплі камфорно-валеріанові (Guttae Valerianae cum Camphora), які слід пити по 10 - 20 крапель тричі на добу при лікуванні серцево-судинних неврозів;
- краплі Валокормід (Valocormidum) вживають по 15 - 20 крапель 2 - 3 рази на добу для лікування серцево-судинних неврозів, які супроводжуються брадикардією;
- краплі Корвалол (Corvalolum), які п’ють по 12 - 30 крапель двічі або тричі на добу для лікування неврозів, підвищеної збудливості, безсоння, спазмів коронарних судин, тахікардії, гіпертонічної хвороби, спазмів кишечника (іноді дозування Корвалолу збільшують до 40 крапель);
- екстракт валеріани пагорбової в таблетках п’ють по 1 - 2 пігулки за 1 прийом;
- відвар з 2 - 3 чайних ложок суміші листя меліси лікарської, кореня валеріани та склянки окропу у рівних співвідношеннях (добова доза), який вживають при кропив'янці;
- столову ложку суміші корінням валеріани пагорбової, листя бобівника трилистого, шишок хмелю звичайного та м'яти перцевої у співвідношенні 1:2:1:2 для приготування настою заливають 2 склянками окропу, настоюють протягом години, відціджують та приймають двічі на день по півсклянки як жовчогінний засіб.

Зовнішньо застосовують ванни з відвару коріння валеріани пагорбової. Для приготування такого відвару слід заварити жменю сировини на 1 літрі води. Цей засіб допомагає при епілепсії у дітей. Ванни слід приймати перед сном протягом 15 хвилин;
- для дорослих ванни готують з суміші рівних частин квітів нагідок лікарських, трави чебрецю звичайного, коріння валеріани пагорбової, ромашки лікарської, шавлії лікарської. Одну жменю суміші заварюють на 2 л води протягом 30 хвилин та вливають у повну ванну води. Такі ванни слід приймати двічі на тиждень для лікування функціональних розладів нервової системи, радикуліту, тромбофлебіту, гіпертонічної хвороби, гіпотензії, а також у випадку перевтоми і надмірної дратівливості.

Найбільший лікувальний ефект забезпечують галенові препарати валеріани пагорбової, який досягається завдяки тривалому регулярному прийому цих ліків. Однак слід пам'ятати, що надмірне вживання цих препаратів або надмірні дози можуть призвести до відчуття пригніченості, викликати головний біль, нудоту, сонливість, погіршення травлення та порушення серцевої діяльності. Щоб усунути такі побічні ефекти достатньо зменшити дозу або тимчасово перервати курс лікування.