Перейти до контенту

Валеріана російська – застосування в медицині


що лікує рослина валеріана Валеріана російська (Valeriana rossica) – це багаторічна трав'яниста лікарська рослина, яка належить до родини валеріанових. У неї вертикальне, пряме, іноді косе кореневище, яке не має пагонів. Стебло цієї рослини борозенчасте, голе, пряме, біля основи шерстисте, висотою 70 - 150 см. Листя валеріани російської супротивне, непарноперисте, знизу голі або може містити дуже короткі рідкі щетиноподібні шипи. Стеблові листки мають 6 - 10 пар вузько ланцетних або цілокраїх листочків. В рослини двостатеві, дрібні, неправильні, білі або блідо-рожеві квіти, які розташовані у вигляді щитоподібного пухкого або міцного суцвіття. Плодами валеріани є сім'янки, а цвіте ця рослина з червня до липня.

Валеріана російська в основному росте на Лівобережній Україні у Лісостепу, в чагарниках, на полях та суходільних луках.

Хімічний склад та зберігання валеріани російської

Кореневища валеріани російської містять значну кількість ефірної олії, кількість якої становить 1 - 2 %. Крім цього до хімічного складу входять: вільна ізовалеріанова кислота, борнеол та ефіри борнеолу, мурашина, масляна та оцтова кислоти, терпеноїди пінен, терпинеол, камфен, миртенол, лимонен, алкалоїди валерин і хатинін (воони є лише у свіжій рослині), а також алкалоїд актинідин, який перебуває у формі гідроксифенілетилової солі. Крім перелічених речовин коріння валеріани російської має глікозид валерид, цукри та дубильні речовини. Однак найбільш важливою для медицини складовою ефірної олії, яка також входить до складу валеріани лікарської та валеріани бузинолистої, є складний ефір ізовалеріанової кислоти і спирту борнеолу.

У фармакології використовуються кореневища валеріани російської (Rhizoma cum radicibus Valeriana). Їх заготівлю проводять ранньою осінню після дозрівання плодів або збирають коріння ранньою весною. Викопане із землі коріння відрізають від рослини, товсте коріння роздрібнюють на кілька частин і ретельно полощуть у холодній воді. Потім сировину накладають шаром у 10 - 15 см та підсушують протягом кількох днів на відкритому повітрі, після чого її досушують у наметах або в сушарках при температурі 35 - 36 градусів, розклавши шарами товщиною 4 - 6 см. Сушеного коріння отримують приблизно 25% від маси свіжого коріння. Зберігати сушене коріння валеріани російської можна протягом 3 років. Цю сировину можна придбати в аптеках.

Фармакологічні властивості валеріани російської та рецепти

Препарати, виготовлені з валеріани російської, вгамовують біль, зменшують збудження та покращують функціонування ЦНС. Крім цього коріння валеріани регулює роботу серцево-судинної системи, знижує артеріальний тиск, зменшує спазми та покращує відведення жовчі з організму. Також відомо, що ліки з валеріани стимулюють роботу залоз травної системи.

Зазвичай ліки з валеріани російської призначають як засоби для заспокоєння. Також настої з коріння валеріани вживають для покращення роботи серцево-судинної системи при надмірному нервовому збудженні, епілепсії, істерії, панічних атаках, відчуттях тривоги, головному болі, розумовій перевтомі, безсонні (якщо причиною його було нервове напруження або тривожний стан), неврозах і вегетоневрозах, а також з метою профілактики і терапії при гіпертонії та стенокардії на початкових стадіях цих захворювань.

Досить ефективним є застосування препаратів з валеріани російської для регулювання роботи щитовидної залози, зменшення спазмів і покращення секреції залоз кишково-шлункового тракту. Відомо, що корінь валеріани покращує жовчовиділення.

В акушерсько-гінекологічній сфері ліки з валеріани російської застосовують для заспокоєння нервової системи при клімактеричному неврозі, токсикозі у вагітних жінок, та для профілактики порушення серцевої діяльності у вагітних жінок.

Широко застосовується валеріана російська і в народній медицині. Настої та відвари вживають від нервового перезбудження, істерії, іпохондрії, епілепсії, мігрені. Коренем валеріани лікують також фізичні або нервові розлади роботи серцево-судинної системи, використовують як протиглисний і вітрогінний засіб, застосовують для покращення травлення.

Для внутрішнього вживання з валеріани російської застосовують наступні препарати:
- настій з 20 грам коріння (2,5 столові ложки) та склянки окропу, який вживають по 3 столові ложки тричі на добу через півгодини після вживання їжі;
- холодний настій з 2 чайних ложок подрібненого коріння і склянки холодної води, який настоюють 1 добу та п’ють по третині склянки тричі на день;
- порошок з перетертого коріння, який вживають по 2 - 3 грами 2 - 3 рази на день;
- настойку у пропорції 1:5 з 70% спиртом, яку вживають по 20 - 25 крапель тричі на добу;
- краплі камфорно-валеріанові (Guttae Valerianae cum Camphora), які слід пити по 10 - 20 крапель тричі на добу при лікуванні серцево-судинних неврозів;
- краплі Валокормід (Valocormidum) вживають по 15 - 20 крапель 2 - 3 рази на добу для лікування серцево-судинних неврозів, які супроводжуються брадикардією;
- краплі Корвалол (Corvalolum), які п’ють по 12 - 30 крапель двічі або тричі на добу для лікування неврозів, підвищеної збудливості, безсоння, спазмів коронарних судин, тахікардії, гіпертонічної хвороби, спазмів кишечника (іноді дозування Корвалолу збільшують до 40 крапель);
- екстракт валеріани волзької в таблетках п’ють по 1 - 2 пігулки за 1 прийом;
- відвар з 2 - 3 чайних ложок суміші листя меліси лікарської, кореня валеріани російської та склянки окропу у рівних співвідношеннях (добова доза), який вживають при кропив'янці;
- столову ложку суміші корінням валеріани російської, листя бобівника трилистого, шишок хмелю звичайного та м'яти перцевої у співвідношенні 1:2:1:2 для приготування настою заливають 2 склянками окропу, настоюють протягом години, відціджують та приймають двічі на день по півсклянки як жовчогінний засіб.

Зовнішньо застосовують ванни з відвару коріння валеріани російської. Для приготування такого відвару слід заварити жменю сировини на 1 літрі води. Цей засіб допомагає при епілепсії у дітей. Ванни слід приймати перед сном протягом 15 хвилин:

- для дорослих ванни готують з суміші рівних частин квітів нагідок лікарських, трави чебрецю звичайного, коріння валеріани російської, ромашки лікарської, шавлії лікарської. Одну жменю суміші заварюють на 2 л води протягом 30 хвилин та вливають у повну ванну води. Такі ванни слід приймати двічі на тиждень для лікування функціональних розладів нервової системи, радикуліту, тромбофлебіту, гіпертонічної хвороби, гіпотензії, а також у випадку перевтоми і надмірної дратівливості.

Найбільший лікувальний ефект забезпечують галенові препарати валеріани російської, який досягається завдяки тривалому регулярному прийому цих ліків. Однак слід пам'ятати, що надмірне вживання цих препаратів або надмірні дози можуть призвести до відчуття пригніченості, викликати головний біль, нудоту, сонливість, погіршення травлення та порушення серцевої діяльності. Щоб усунути такі побічні ефекти достатньо зменшити дозу або тимчасово перервати курс лікування.