Перейти до контенту

Вегето-судинна дистонія у дітей


діагноз ВСД в дитини - Причини розвитку вегето-судинної дистонії
- Класифікація вегето-судинної дистонії
- Симптоми вегето-судинної дистонії в дитини
- Діагностика вегето-судинної дистонії
- Лікування вегето-судинної дистонії у дітей
- Профілактика та прогноз

Вегето-судинна дистонія (ВСД) в дитини – це комплекс симптомів, які свідчать про функціональні розлади ряду систем в організмі, які пов’язані з порушенням діяльності вегетативної нервової системи. При такому захворюванні у дітей зазвичай проявляються респіраторні, серцево-судинні та невротичні синдроми, відмічаються вегетативно-судинні кризи та спостерігається порушення терморегуляції в організмі. Для виявлення вегето-судинної дистонії у дітей застосовується загальне обстеження стану та роботи нервової, серцево-судинної та ендокринної систем за допомогою таких методів, як ЕЕГ, ЕКГ, РЕГ, ЕхоЕГ, ЕхоКГ і реовазографія. Терапія вегето-судинних розладів у дітей передбачає застосування фізіотерапевтичних методів, медикаментів і психологічного впливу.

Вегето-судинна дистонія (ВСД) у дітей вважається похідним синдромом, який впливає на різні соматичні та вісцеральні системи і прогресує під дією порушень функціонування вегетативної системи організму. Як свідчить лікарська статистика, ознаки вегето-судинних розладів в тій чи іншій степені є присутні у 50-70% дітей. При цьому синдром вегето-судинної дистонії проявляється найчастіше у дітей від 6 до 8 років та підлітків. Схильність до таких розладів мають переважно дівчатка.

Важливо те, що в традиційній медицині та педіатрії зокрема вегето-судинна дистонія не вважається самостійною нозологічною формою, у зв’язку з чим дослідженням та лікуванням проявів цього порушення займаються не лише педіатри та терапевти, але й дитячі неврологи, ендокринологи, кардіологи та гастроентерологи. Вегетативні розлади в дитини іноді є причиною розвитку таких патологічних станів, як бронхіальна астма, артеріальна гіпертензія, виразка шлунка. Слід зазначити, що посилити симптоми вегето-судинної дистонії у дитини можуть різноманітні інфекційні та соматичні захворювання.

Причини розвитку вегето-судинної дистонії

Розвиток у дітей ВСД найчастіше пов'язаний з факторами спадковості і виникає внаслідок порушення по материнській лінії в функціонуванні та структурі окремих частин вегетативної нервової системи. Відомо, що до появи вегето-судинної дистонії в дитини призводить ускладнена гестація та важкі пологи, що в свою чергу пов’язано з гіпоксією плода, токсикозом, родовими травмами, внутрішньоутробною інфекцією, затяжними або, навпаки, стрімкими пологами, енцефалопатією.

Важливу роль у виникненні вегето-судинної дистонії відіграють також психотравмуючі фактори, до яких належать шкільні та сімейні конфлікти, гіперопіка, психологічна занедбаність дитини, сильні регулярні стреси, надмірні розумові навантаження у школі. При цьому факторами виникнення ВСД у дітей часто виступають ендокринні, інфекційні, соматичні та нейроінфекційні захворювання, алергози. Можуть викликати вегето-судинну дистонію й такі інфекційні захворювання, як карієс, хронічний тонзиліт, фарингіт, синусит, анемія, черепно-мозкові травми та аномалія конституції.

Провокуючими факторами вегетативних розладів найчастіше служать особливості клімату, негативні метеорологічні умови, забруднення навколишнього середовища, дисбаланс обміну речовин, гіподинамія, фізична перевтома, неправильний режим дня, порушення режиму харчування, безсоння та порушення сну, гормональні зміни під час пубертатного періоду. Прояви ВСД у дітей зазвичай виникають під час активного росту, коли спостерігається велике функціональне навантаження при відносно низькій лабільності нервової системи.

Під час вегетативних розладів спостерігаються різноманітні реакції парасимпатичної та симпатичної систем, які викликаються порушенням синтезу медіаторів (норадреналіну, ацетилхоліну), кортикостероїдів та інших біологічно активних сполук. При цьому змінюється чутливість рецепторів судин.

Класифікація вегето-судинної дистонії

При встановленні дітям діагнозу ВСД лікарі враховують певні критерії, що допомагають диференціювати різні форми цього синдрому. Відповідно до переважаючих етіологічних симптомів, вегето-судинна дистонія може бути невротичною (психогенною), дисгормональною, інфекційно-токсичною, спадковою (есенційною) та змішаною.

Залежно від того, якого типу вегетативні розлади переважають, лікарі розрізняють ваготонічну, симпатикотонічну і змішану форму ВСД у дітей. В аспекті поширеності ветативних реакцій порушення може бути локальним, системним або генералізованим. З позиції синдромологічного підходу під час вегето-судинної дистонії у дітей розрізняють невротичний, кардіальний і респіраторний синдроми, а також вегетативно-судинні кризи і синдром порушення терморегуляції.

За степенем важкості ВСД бути легкою, середньою важкою, а за способом перебігу вегетативні розлади можуть бути латентними, перманентними і пароксизмальними.

Симптоми вегето-судинної дистонії в дитини

Клінічна картина ВСД у дітей в основному визначається напрямком вегетативних розладів, тобто, переважанням симпатикотонії або ваготонії. На сьогоднішній день відомо приблизно 30 вегетативних синдромів, які диференціювались фахівцями різного профілю під час діагностування у дітей вегето-судинної дистонії.

При кардіальному синдромі ВСД в дитини типовою є поява нападоподібної кардіалгії та аритмії (брадикардії, синусової тахікардії, нерегулярної екстрасистолії), гіпертензії та артеріальної гіпотонії. Якщо переважають кардіоваскулярні порушення при вегето-судинній дистонії, то лікарі констатують нейроциркуляторну дистонію в дитини.

Найбільш типовим серед різноманітних синдромів в даному випадку є невротичний синдром. Тобто, діти часто скаржаться на порушення сну, стомлюваність, запаморочення, погану пам'ять, вестибулярні порушення і головний біль. Під час ВСД у дітей відмічається погіршення настрою, відчуття недовіри, тривожність, емоційна лабільність, фобії та істеричні реакції, які іноді доповнюються депресивним станом і т.п.

У випадку провідного респіраторного синдрому діти скаржаться на задишку, яку вони відчувають не лише при фізичному навантаженні, але й у спокої. Дітям з даним типом ВСД характерні глибокі періодичні зітхання, що пов’язані з відчуттям нехватки повітря. Терморегуляція при вегето-судинній дистонії у дітей порушується у випадку, якщо дитина відчуває озноб, холод, непостійний субфебрилітет, важко переносить спеку та холод, які викликають значний дискомфорт.

Щодо реакцій кишково-шлункової системи, вони також бувають різноманітними. Дитина може відчувати нудоту, зниження або підвищення апетиту, спастичні запори і невмотивовані болі в животі. Що стосується сечовидільної системи у дітей, при ВСД виникає схильність до затримки сечі, прискореного сечовипускання та появи набряків під очима. При вегето-судинній дистонії у дітей дуже часто буває мармуровий відтінок та підвищена активність сальних залоз шкіри, пітливість і червоний дермографізм.

Діагностика вегето-судинної дистонії

При вегето-судинній дистонії дитині необхідна консультація педіатра, ендокринолога, дитячого невролога, отоларинголога, дитячого гастроентеролога та офтальмолога. Вихідний вегетативний тонус та активність лікарі визначають за допомогою аналізу об’єктивних даних огляду і суб'єктивних скарг пацієнтів. Для цього використовується ЕКГ, фармакологічні та ортостатичні проби. Для того, щоб оцінити загальний функціональний стан ЦНС в дитини при ВСД застосовується ЕхоЕГ, РЕГ, ЕЕГ і реовазографія.

Під час встановлення діагнозу ВСД диференціюється з іншими захворюваннями, які характеризуються аналогічними клінічними симптомами. Іншими словами, виключаються такі хвороби, як ювенільна артеріальна гіпертензія, ревматизм, інфекційний ендокардит, психічний розлад та бронхіальна астма.

Лікування вегето-судинної дистонії у дітей

Обираючи методику лікування ВСД у дітей, лікарі в першу чергу враховують характер та етіологію вегетативних розладів в кожному окремому випадку. При цьому переважно використовують терапію без застосування медикаментів. Основними рекомендаціями дітям з вегето-судинною дистонією є нормалізація відпочинку, дотримання режиму дня, достатній сон, помірні фізичні навантаження, виключення травмуючих факторів, відвідування дитячого або сімейного психолога. При лікуванні вегето-судинної дистонії в дитини значний ефект забезпечують: масаж шийного відділу хребта та загальний масаж, ендоназальний електрофорез, гальванізація, електрофорез комірцевої зони, ІРТ, ЛФК.

Дуже корисними вважаються такі водні процедури, як душ Шарко, віяловий та циркулярний душ, плавання, прийняття скипидарних, вуглекислотних та хвойних ванн. Особливу роль при комплексному лікуванні вегето-судинних розладів у дітей відіграє вчасне та ефективне лікування ендокринних, соматичних порушень, осередкової інфекції та ін. У випадку необхідності застосування медикаментів дітям можуть призначати ноотропні та седативні препарати, комплекси вітамінів. Інколи дитячий психоневролог для лікування ВСД в дитини може застосувати також транквілізатори і антидепресанти.

Профілактика та прогноз

Правильна профілактика, точна діагностика і своєчасний початок лікування вегетативних розладів у дітей є основою успішного лікування, вони забезпечують значне ослаблення симптомів цього захворювання та допомагають швидкому усуненню проявів вегето-судинної дистонії. У випадку прогредієнтного розвитку ВСД є ризик розвитку в дітей психосоматичних розладів, які ускладнюють фізичну і психологічну адаптацію дитини.

Щодо методів профілактики ВСД у дітей, всі вони зводяться до мінімізації впливу факторів ризику, гармонізації розвитку дітей і застосування загальнозміцнюючих заходів. Слід також додати, що всі діти, у яких було діагностовано вегето-судинну дистонію, повинні перебувати на диспансерному обліку в лікарів та проходити регулярну превентивну терапію.