Великоголовник сафлоровий (Rhaponticum carthamoides, Leuzea carthamoides, мараловий корінь, маралова трава, левзея, оленяча трава, оленячий корінь, рапонтикум) – це багаторічна трав'яниста лікарська рослина родина з родини складноцвітих (айстрових). Вона має просте, прямостояче, павутинисте, тонкоребристе стебло заввишки 30 - 100 см. У великоголовника еліптичні, чергові, глибокорозсічені, перисті, загострені листки. Нижні листки зубчасті, черешкові, а верхні та серединні – дрібнозубчасті або цілокраї сидячі. Квіти цієї трави рожеві або фіолетово-лілові дрібні, п'ятичленні, двостатеві, трубчасті, зібрані в верхівкові одиничні кошички. Плоди великоголовника сафлорового сім'янка, він цвіте з липня по серпень.
Великоголовник сафлоровий – це ендемічна лікарська рослина, яка росте в горах південного Сибіру та у Східному Казахстані. В нашій країні ця трава культивується.
Заготівля, хімічний склад і зберігання великоголовника сафлорового
Для лікування застосовують коріння та кореневища (Rhizoma et radix Rhapontici), які заготовляють навесні або восени. Добуте із землі коріння очищають від землі, швидко полощуть у холодній воді та висушують на сонці або в теплому приміщенні. Більш товсті коріння розсікають поздовж. Висушену сировину складають у пакети і зберігають у сухому приміщенні з доброю вентиляцією. Термін зберігання великоголовника сушеного складає 3 роки. В аптеках ця лікарська трава не продається.
Хімічний склад великоголовника сафлорового не є багатий. Відомо, що коріння рослини містить інулін, ефірну олію, алкалоїди, ретинол, близько 0,1% аскорбінової кислоти, солі фосфору, смоли та біля 5% дубильних речовин.
Застосування та властивості великоголовника сафлорового
Галенові фармакологічні препарати, виготовлені з великоголовника сафлороподібного характеризуються стимулюючою а тонізуючою дією. Вони ефективно впливають на центральну нервову систему, допомагають у випадку фізичної перевтоми, погіршенні апетиту, загальній слабкості, пригніченні, зниженій працездатності. Крім цього лікарська рослина покращує роботу серцево-судинної системи, нормалізує артеріальний тиск, проявляє ефективну пробуджуючу дію після вживання снотворних препаратів.
Ліки, виготовлені з великоголовника сафлороподібного стимулюють працездатність. Значний лікувальний ефект від вживання препаратів відмічається у пацієнтів, які скаржаться на загальну втому, погіршення апетиту, головний біль, поганий настрій, надмірну дратівливість, безсоння, погіршення функціонування статевої системи, а також при вегето-судинних розладах. В гінекології ліки з цієї трави призначають жінкам при надмірній втомлюваності, астенодепресивних станах, зниженій працездатності в клімактеричний період.
Витяжка екстракт з великоголовника сафлороподібного (Extractum Leuzeae fluidum) вживається по 20 - 30 крапель тричі на добу перед їдою. Для приготування настою з коріння слід взяти 3 столові ложки трави та настоювати у 1 л води протягом 3 годин. Потім настій відціджують та приймають по 1 столовій ложці три рази на добу, як вказано вище.