Перейти до контенту

Верба гостролиста – лікувальні властивості та використання у медицині


лікування хвороб засобами з верби Верба гостролиста (Salix acutifolia, шелюга) – це дводомне дерево, яке належить до родини вербових. Висота цього дерева (куща) становить до 5 метрів. Колір кори жовтий або червоний. Листя цієї лікарської рослини чергове, ланцетне, голе, цілісне, залозисто-пильчасте, видовжено-загострене. Листки зверху зеленого відтінку, а знизу сизуватого кольору, довжина листків від 5 до 15 см. Квіти верби гостролистої одностатеві, розміщені в яйцеподібних, сидячих, товстих сріблястих волосистих сережках довжиною до 3,5 см. Плід верби гостролистої коробочка, цвіте цей кущ з березня по квітень до появи листя.

Верба гостролиста росте у всіх регіонах Україні крім Криму і Карпат на берегах водойм і річок, а також на піщаних терасах біля річок. Вирощують це дерево як декоративну та фітомеліоративну рослину.

Хімічний склад та зберігання верби гостролистої

Для лікування заготовляють кору верби, яку збирають під час сокоруху з молодих гілок, вік яких становить 3 - 4 роки. Зібрану сировину сушать на відкритому повітрі або у спеціальних приміщеннях. Після висушування вага сировини зменшується до 33 %. До лікарських ця рослина, як і верба біла та верба прутовидна, відноситься неофіційно, в аптеках не продається.

Хімічний склад кори верби гостролистої досить простий, вона містить близько 3% флавонових глікозидів, 10 - 12 % дубильних речовин і незначну кількість флавоноїдів.

Застосування верби гостролистої в медицині

Відвар кори верби гостролистої проявляє жарознижуючу, протималярійну, антисептичну, потогінну, ранозагоювальну, кровоспинну, заспокійливу, протизапальну, анальгетичну, в'яжучу та протиглисну дію.

Цей відвар допомагає різних формах неврозу, при головному болю, невралгії, подагрі, простудних хворобах, ревматизмі, поганому травленні їжі, малярії, жовтяниці, хворобах селезінки і печінки, запальних процесах у шлунку та кишечнику, при гінекологічних та інфекційних хворобах, проносах, запаленнях сечових шляхів, кишкових, шлункових і маткових кровотечах.

Для зовнішнього використання відвар кори верби гостролистої застосовують у формі полоскань при стоматиті, пародонтозі, ангіні, гінгівіті, запальних процесах у горлі та ротовій порожнині, а також для приготування ванн для лікування варикозного розширення вен, слабкості м'язів ніг, гіпергідрозу, флебіту та для промивання ран.

Для внутрішнього вживання відвар кори готують з 15 г сировини і склянки окропу. Приймають ці ліки по 1 столовій ложці три рази на добу. Можна також приготувати відвар з 1 чайної ложки кори та склянки води, який після настоювання та охолодження приймають 5 разів на добу по 1 столовій ложці. Інколи вживають порошок, приготований з кори дерева. Його вживають на ніч по 1 г.