Перейти до контенту

Верба попеляста – застосування та лікувальні властивості


медичні засоби з верби рецепти Верба попеляста (Salix cinerea) – представляє собою дводомну лікарську рослину, яка відноситься до родини вербових. Максимальна висота цього густоопушеного сірого кольору куща становить від 3 до 6 метрів. Під корою деревина верби попелястої містить валики довжиною 15 - 30 мм. Листя цієї рослини сильноопушене, чергове, зверху сіро-зелене, а знизу - сіроповстисте, довжина листків 4 - 12 см. Форма листків видовжена яйцеподібна або видовжена ланцетна, краї пилчасті, короткозагострені, із значно виступаючими по 10 - 16 пар бічними жилками. Квіти верби попелястої одностатеві, зібрані у великі сережки без опушення. Плоди цього куща коробочки, цвіте він з березня по квітень, до появи листя.

Верба попеляста зустрічається у всіх регіонах України, крім карпатських високогірних районів. Найчастіше цей кущ можна побачити на вологих луках, болотах, у вогких лісах. Досить часто вербу попелясту вирощують як меліоративну рослину.

Заготівля та хімічний склад верби попелястої

Хімічний склад верби попелястої схожий на склад інших рослин родини вербових. Кора рослини має приблизно 10 - 12% дубильних речовин, до 3% флавонових глікозидів та флавоноїди.

Для лікування захворювань застосовують кору куща, яку заготовляють в період сокоруху з молодих кількарічних гілок. Зібрану сировину сушать в приміщенні або на відкритому повітрі традиційним способом. Сушеної кори отримують близько 30% від початкової ваги. Верба попеляста, як і верба козяча та верба біла, належить до нетрадиційних лікарських рослин.

Застосування та корисні властивості верби попелястої

Відвар кори цієї лікарської рослини має протизапальні, заспокійливі, анальгетичні, потогінні, жарознижуючі, антисептичні, протималярійні, кровоспинні протиглисні, ранозагоювальні і в’яжучі властивості. Вживають ліки з верби попелястої при головному болю, різних формах неврозу, невралгії, подагрі, ревматизмі, запаленнях сечових шляхів, малярії, простудних хворобах, проносах, поганому травленні, запальних процесах у кишечнику і шлунку, жовтяниці, захворюваннях селезінки, печінки, а також для лікування інфекційних та окремих гінекологічних хвороб, від кишкових, шлункових, маткових та інших кровотеч.

Для зовнішнього застосування використовують відвар кори для полоскань при пародонтозі, гінгівіті, стоматиті, ангіні, запаленнях у ротовій порожнині та в горлі. Також з відвару кори верби попелястої роблять ножні ванни для лікування флебіту, гіпергідрозу, варикозного розширення вен, та для відновлення функціонування м’язів ніг після перенесення важких хвороб. Омивають відваром кори виразки і рани.

Для внутрішнього вживання готують відвар з верби попелястої. Для цього беруть 15 г сушеної сировини та склянки окропу. Вживати ці ліки потрібно по столовій ложці три рази на добу.

Настій кори верби попелястої готують з чайної ложки сировини та склянки окропу. Після вистигання настій проціджують та вживають по столовій ложці 3-5 разів на добу.

Також можна приймати внутрішньо порошок з кори цієї рослини, який вживають по 1 г на ніч, запиваючи водою.

Для промивання ран та приготування ножних ванн готують більш міцний відвар по індивідуальних рецептах.