Перейти до контенту

Вербена лікарська – застосування в народній медицині


рецепти для лікування вдома з вербени Вербена лікарська (Verbena officinalis, суха нехворощ) – це трав’яниста багаторічна коротко-опушена лікарська рослина, що відноситься до родини вербенових. У неї чотиригранне, висхідне, частково розгалужене, прямостояче стебло висотою від 25 до 100 см. Листя вербени лікарської довгасте або яйцеподібно-довгасте, короткочерешкове, перистонадрізане, має довжину 2 - 10 см. Середині листки трироздільні або перистонадрізані з нерівнозарубчастими частинами, а верхні листки довгасті, сидячі, перистонадрізані. Квіти цієї рослини зрослопелюсткові, двостатеві, неправильні, зібрані у довгі колосоподібні суцвіття з лійкоподібними, яскраво-рожевими віночками. Плоди вербени лікарської горішки, цвіте вона з квітня по жовтень.

Вербена лікарська поширена майже всюди по території України. Вона зазвичай росте на забур'янених ділянках, на вологих піщаних грунтах та біля доріг.

Хімічний склад та заготівля вербени лікарської

Для виготовлення ліків в народній медицині застосовують траву, яку заготовляють в період цвітіння. Зібрану сировину висушують у теплих приміщеннях з хорошою вентиляцією, або у наметах, розклавши тонким шаром на чистій тканині або на папері. Для зберігання сушеної вербени використовують дерев’яні ящики або паперові торбинки. В аптеках ця лікарська трава не продається і вважається неофіційною лікарською рослиною.

Хімічний склад вербени лікарської є не дуже широким. Ця трава містить слиз, вербеналін, алкалоїди, ефірну олію, таніни, гіркі речовини та значну кількість силіцієвої кислоти.

Фармакологічні властивості вербени лікарської

Ліки, виготовлені з вербени лікарської, характеризуються антиалергічною, жовчогінною і тонізуючою дією. В народній медицині цю рослину застосовують як зовнішній засіб від фурункулів (чиряків), шкірних висипів, а також як ліки від виразки і золотухи. Внутрішньо настій вербени лікарської вживають при недокрів’ї, виснаженні, кволості, слабких місячних, а також як ефективний засіб для лікування селезінки і печінки. Допомагає настій цієї трави при розладах травлення, бронхіті, жовтяниці, добре очищає кров при висипах на тілі, захищає від розвитку тромбозу та атеросклерозу.

Для зовнішнього застосування готують настій листя з 1 чайної ложки сировини та склянки окропу. Його настоюють протягом 10 - 15 хвилин та п’ють по 1 склянці на добу. Також настій вербени лікарської можна приготувати з 1 столової ложки сировини і склянки окропу. В цьому випадку траву настоюють до повного охолодження та вживають 3 ради на добу по 1 столовій ложці.