Вербозілля лучне (Lysimachia nummularia) – це трав'яниста багаторічна лікарська рослина, яка відноситься до родини первоцвітих. У неї повзуче довжиною 30 - 50 см стебло, яке вкорінюється у вузлах. Листя вербозілля лучного короткочерешкове, супротивне, цілокрає, округло-овальне. Квіти цієї рослини правильні, двостатеві, одиничні, розміщені у пазухах листків. Віночок квітки п'ятироздільний, має жовтий колір з рисочками і темними цітками. Плоди вербозілля лучного коробочки, а цвіте ця рослина з червня по серпень.
Вербозілля лучне поширене майже всюди на території нашої країни. Його можна побачити у листяних та мішаних лісах, на луках, берегах річок, посеред галявин та в чагарниках.
Хімічний склад, зберігання та заготівля вербозілля лучного
Хімічний склад цієї лікарської трави не є багатий. Вербозілля лучне містить сапоніни, дубильні речовини та аскорбінову кислоту, якої у квітах приблизно 880 мг%, а в листі майже 1200 мг%.
Під час заготівлі вербозілля лучного зривають траву лише у період цвітіння цієї рослини. Потім її висушують, розкладаючи тонким шаром на горищі або у тіні на відкритому повітрі, та складають в паперові пакети для зберігання. Ця рослина належить до неофіційних і в аптеках непродається.
Фармакологічні властивості та лікарські форми вербозілля лучного
Настій з вербозілля лучного, як і ліки з вербозілля звичайного, має протизапальну, бактерицидну, в’яжучу і протистоцидну дію. З цієї рослини у фармацевтичній промисловості виготовляють галенові препарати, які характеризуються при гастритах, проносах, як в'яжучий засіб, а також при жовтяниці, кровотечах, судомах та загальній слабості. Відомо, що вербозілля лучне успішно лікує цингу та прискорює загоювання ран.
Для внутрішнього застосування готують настій вербозілля лучного. Для цього 1 столову ложку сировини запарюють склянкою окропу і настоюють кілька годин. Вживають ці ліки тричі на добу по 1 - 2 столові ложки.
Також ефективним є зовнішнє застосування цієї лікарської трави. Настій з вербозілля лучного використовують для полоскань та промивань від стоматиту і молочниці, а припарки з цієї трави прикладають до пухлин і травмованих місць. Інколи вербозілля лучне застосовують для лікування гастритів та окремих венеричних захворювань.