Вербозілля звичайне (Lysimachia vulgaris) – це трав'яниста багаторічна лікарська рослина, яка належить до родини первоцвітних. У неї повзуче кореневище, яка має підземні довгі пагони. Стебло цієї рослини розгалужене або просте, прямостояче, залозисто-волосисте, чотиригранне, заввишки 100 - 200 см. Листя вербозілля звичайного короткочерешкове, супротивне, видовжено-ланцетні або яйцеподібно-ланцетне, має цілі краї, розміщене кільцями по 3 - 4 листки. Квіти правильні, двостатеві, розміщені в густих пірамідально-волотистих суцвіттях. Віночки суцвіть п'ятироздільні, діаметром біля 20 мм, мають яскраво-жовтий колір. Плоди вербозілля коробочки, цвіте ця трава з червня до серпня.
Вербозілля звичайне росте в основному на болотах, вологих територіях, в гущах чагарників, на берегах річок та інших водойм по всій території нашої країни.
Зберігання та хімічний склад вербозілля звичайного
У лікувальних цілях застосовують траву, зібрану в період цвітіння. Сировину сушать, розклавши на відкритому повітрі або у наметі тонким шаром. Для зберігання сушеної готової сировини використовують паперові пакети. До офіційних лікарських рослин вербозілля звичайне не належить і в аптеках не відпускається.
До хімічного складу вербозілля звичайного входять дубильні речовини, аскорбінова кислота і сапоніни. Аскорбінової кислоти у квітах приблизно 880 мг%, а в листі - до 1150 мг%.
Застосування та лікувальні властивості вербозілля звичайного
Настій цієї лікарської трави характеризується протистоцидними, бактерицидними, протизапальними і в'яжучими властивостями.
Виготовлені з вербозілля галенові препарати часто використовують при гастритах, як в'яжучий засіб, від проносів, як кровоспинний засіб, а також лікують ними жовтяницю, вживають при судомах, цинзі, загальній слабості, для швидкого загоєння ран.
Зовнішньо застосовують настій вербозілля звичайного для полоскань рота при стоматиті, молочниці. Також використовують припарки, які прикладають до пухлин, забитих місць. Застосовують цей настій і для лікування венеричних захворювань.
Також настій цієї рослини вживають внутрішньо. Для його приготування слід взяти 1 столову ложку сировини та залити склянкою кропу. Після настоювання протягом 2 - 3 годин настій проціджують та вживають по 2 столові ложки 4 рази на добу.