Перейти до контенту

Верес звичайний – застосування в народній медицині


верес звичайний для домашнього лікування Верес звичайний (Calluna vulgaris) - це розгалужений сланкий вічнозелений кущ, який належить до родини вересових. Його висота складає від 30 до 100 см. Листя супротивне, сидяче, дрібне, тупе, біля основи стріловидне, розташоване в чотири ряди. Квіти цієї лікарської рослини дрібні, двостатеві, правильні, з дзвоникоподібним лілово-рожевим, ліловим або білим віночком в довгих однобоких китицях. Плоди вересу звичайного коробочки, цвіте він з липня по вересень.

Верес звичайний найчастіше можна зустріти в соснових, рідше у мішаних лісах. Цей кущ росте на узліссях, в горах, на полонинах, в північних степових та лісових районах. Ця рослина віддає перевагу вогким місцям.

Хімічний склад та заготівля вересу звичайного

Хімічний склад рослини є досить багатим. Надземна частина куща містить флавоноїди, глікозиди ериколін і арбутин, дубильні речовини, каротин, сапоніни, кверцетрин, смолу, камеді, алкалоїд ерикодинін, лимонну та фумарову кислоти, а також сполуки кальцію, калію, натрію та фосфору.

Заготівля і зберігання вересу звичайного є традиційною. Для лікування застосовують лише надземну частину цієї лікарської рослини, яку заготовляють в період цвітіння. Зібрану сировину висушують у затінку на горищі або на відкритому повітрі та зберігають в паперовій тарі, яку складають у сухому приміщенні. До лікарських ця рослина належить неофіційно, аптеками не відпускається.

Фармакологічні характеристики вересу звичайного

Приготовані з вересу звичайного ліки мають протизапальні, потогінні, сечогінні, в'яжучі та дезинфікуючі властивості. Настої та відвари з вересу стимулюють роботу шлункових залоз, а значні дози мають наркотичну дію. Як свідчить багатолітня практика, ця рослина має відчутний седативний вплив на людину.

Звичайний настій вересу звичайного на воді застосовують для лікування таких урологічних захворювань, як простатит, цистит, коліки, запалення та камені в нирках, уратурія і хронічний пієлонефрит. Також цю рослину використовують для лікування захворювань жовчних шляхів та печінки, поліартриту і подагри, розладів нервової системи і ревматизму.

При зовнішньому застосуванні з вересу звичайного готують примочки і ванни. Такий спосіб лікування допомагає від рахіту, ревматизму, висипів та виразок на шкірі, опіків, алергії та екземи. Застосовується верес звичайний і в якості ранозагоювального засобу.

Для внутрішнього вживання готують настій з двох-трьох чайних ложок вересу звичайного та півлітри окропу. Ці приготовані ліки вживають як чай, який потрібно випити протягом дня невеликими ковтками.

Відвар з вересу звичайного готують з 1 столової ложки сировини та 300 мл окропу. Його слід пити тричі на добу по 100 мл. Крім цього можна приготувати суміш вересу звичайного, собачої кропиви, сухоцвіту багнового та валеріани лікарської. Всі ці компоненти змішуються у співвідношенні 4:3:3:1. Для приготування напару з суміші беруть 1 столову ложку сировини та дві склянки окропу. Все це заливають в термос і настоюють півдоби. Вживати такий настій потрібно по 1 столовій ложці 3 - 5 разів на добу для лікування неврастенії, безсоння та подолання відчуття страху.