Перейти до контенту

Вероніка довголиста – рецепти та застосування


цілющі властивості рослини вероніки Вероніка довголиста (Veronica longitolia) – це трав'яниста багаторічна сірувато-пухнаста лікарська рослина, що належить до родини ранникових. У неї висхідне прямостояче стебло заввишки 15 - 30 см, яке може бути коротко опушеним або голим. Листя вероніки довголистої черешкове, супротивне, двояко-гостропилчасте, видовжено-пірамідальне. Квіти цієї лікарської трави неправильні, двостатеві, зібрані в густі китиці, з яких одна є верхівковою. А інші - бокові. Віночок цієї рослини готирироздільний, насичено-синнього кольору. Плоди вероніки довголистої коробочки, цвіте ця трава з липня до вересня.

Вероніка довголиста поширена на всій території України. Вона росте вздовж берегів річок, на вологих луках, у чагарниках. Значно рідше зустрічається ця трава у Криму та на території крайнього півдня України.

Хімічний склад і зберігання вероніки довголистої

В народній медицині застосовують траву вероніки довголистої (Herba Veronicae officinalis), яку збирають під час її цвітіння. Для сушіння зібрану сировину розкладають тонким шаром у наметах або в сухих добре провітрюваних приміщеннях. Після висушування вага готової лікарської сировини зменшується приблизно у 5 разів. Зберігають готову сировину в сухих приміщеннях. Ця рослина є неофіційною і аптеками не відпускається.

Хімічний склад вероніки довголистої є таким же, як вероніки дібровної. Трава містить ефірну олію, глікозиди аукубін та вероніцин, гіркі та дубильні речовини, сапоніни, флавоноїди, яблучну, лимонну, молочну та інші органічні кислоти, а також приблизно 230 мг% вітаміну С.

Фармакологічні властивості вероніки довголистої

Ліки, приготовані з трави вероніки довголистої, проявляють анальгетичну, протизапальну і протиспазматичну дію. Крім цього препаратам з вероніки довголистої характерні кровоспинні, депуративні, антитоксичні, фунгіцидні, ранозагоювальні та відхаркувальні властивості.

В нетрадиційній медицині вероніку довголисту і вероніку дібровну застосовують для лікування кашлю, простудних захворювань, астми, ангіни, бронхіту, туберкульозу легень, а також призначають при виразці шлунка, проносах, зниженому апетиті, безсонні, хворобах нирок, печінки, селезінки, сечового міхура, застосовують при ревматизмі, нервовому виснаженні, внутрішніх кровотечах та ломоті, під час клімактеричного періоду та від укусів різних диких тварин та плазунів.

Відмічається висока ефективність застосування вероніки довголистої при лікуванні таких захворювань шкіри, як висипка, піодермія, екзема, грибкові ураження та різного походження свербіння шкіри.

Внутрішньо вживають настій вероніки довголистої, який готують з 10 грам сировини та склянки окропу. П’ють такі ліки по півсклянки три рази на добу за 30 хвилин до вживання їжі. Можна також вживати суміш вероніки довголистої, череди три роздільної та фіалки триколірної у пропорції 1:1:1. З цієї суміші слід приготувати настій, для якого потрібно взяти три чайні ложки суміші трав та склянку окропу. Пити ці ліки необхідно по 4 склянки на добу через пів години після вживання їжі для лікування екземи, висипки на шкірі, скрофульозу, піодермії та грибкових захворювань.

Зовнішньо використовують відвар або настій трави вероніки довголистої. Для цього необхідно 20 грам трави настояти на склянці окропу, відцідити і застосовувати для ванн або промивань при гнояках, вуграх, пораненнях, сверблячих висипах, грибкових ураженнях і опіках. Також можна приготувати настій з свіжої трави вероніки довголистої з використанням рослинної олії. Траву змішують з олією у співвідношенні 1:1 і настоюють два тижні. Готовим настоєм протирають гнійні рани, фурункули та опіки.