Вероніка плющолиста (Veronica hederifolia) – це трав'яниста однорічна розсіяно-волосиста лікарська рослина, що належить до родини ранникових. Її стебло підведене або лежаче, має довгі бічні пагони, біля основи дуже розгалужене, довжиною 10-30 см. Листя вероніки плющолистої черешкове, округле, біля основи серцеподібної форми, а спереду 3, 5 або 7-ми зарубчасто-лопатеве. Квіти цієї трави двостатеві, неправильні, синього або лілуватого відтінку, одиничні, розташовані у пазухах листків. Віночки суцвіть коротші за чашечки. Плоди вероніки плющолистої коробочки, цвіте вона з квітня по червень.
Вероніка плющолиста росте зазвичай на лісових галявинах, у садах та чагарниках, на полях та узліссях по всій території України.
Заготівля та хімічний склад вероніки плющолистої
Для приготування ліків використовують листя і стебла рослини (Herba Veronicae officinalis), які заготовляють у період цвітіння вероніки плющолистої. Зібрану траву висушують у наметах або в добре вентильованих приміщеннях. Готовї сировини отримують приблизно 20% від ваги зібраної трави. Для зберігання сушеної рослини використовують сухі приміщення. Ця рослина є неофіційною, тому аптеками не відпускається.
Хімічний склад вероніки плющолистої є таким же, як вероніки лікарської. Вона містить сапоніни, ефірну олію, глікозиди аукубін і вероніцин, яблучну, лимонну і молочну кислоти, дубильні та гіркі речовини, біля 230 мг% вітаміну С та флавоноїди.
Застосування та рецепти з вероніки плющолистої
Ліки, виготовлені з цієї лікарської трави, характеризуються протиспазматичною, протизапальною і обезболюючою дією. Також ця рослина має депуративні, фунгіцидні, антитоксичні, ранозагоювальні, кровоспинні та відхаркувальні властивості.
В народній медицині вероніка плющолиста застосовується для лікування ангіни, кашлю, простуди, бронхіту, астми і туберкульозу. Відомо, що ліки з цієї трави допомагають при поганому апетиті, лікують виразку шлунка, хвороби селезінки, сечового міхура, нирок і печінки, нормалізують сон, знімають стреси, а також допомагають при ревматизмі, проносах, укусах скажених тварин і гадюк, внутрішніх кровотечах, ломоті.
Відомо, що вероніка плющолиста, як і вероніка лікарська, чудово допомагає при дерматологічних захворюваннях (піодермія, екзема, висипи, грибкові ураження та свербіння шкіри).
Для внутрішнього вживання готують настій з вероніки плющолистої, для якого потрібно взяти 10 грам трави та склянку окропу. Вживають ці ліки по півсклянки тричі на добу за годину до вживання їжі. Також можна застосовувати суміш вероніки плющолистої, череди три роздільної та фіалки триколірної у процентному співвідношенні 1:1:1. З трьох чайних ложок такої суміші та 200 мл окропу отримують настій, який п’ють 4 рази на день по одній склянці за годину до їди. Цей настій допомагає при висипках на шкірі, екземі, грибкових ураженнях, піодермії та скрофульозі.
Для зовнішнього вживання готують настій або відвар з 20 грам вероніки плющолистої та склянки окропу. Такі ліки застосовують для промивання ран, приготування ванночок, а також використовують для компресів при вуграх, гнояках, висипах, грибкових ураженнях, пораненнях та опіках. Щоб приготувати настій з свіжої вероніки плющолистої можна використати також олію, на якій траву слід настоювати 10 днів, взявши компоненти у співвідношенні 1:1. Цю масляну витяжку можна застосовувати для лікування фурункулів, гнійних ран та опіків.