Перейти до контенту

Види ДЦП в дітей, симптоми та реабілітація


корекція ДЦП у дітей
- Основні симптоми та ознаки ДЦП
- Форми ДЦП у дітей
- Лікування ДЦП у дітей і методи реабілітації
- Профілактика та можливі наслідки ДЦП

До категорії ДЦП (дитячий церебральний параліч) належить цілий ряд серйозних хвороб головного мозку, які виникають під час його пошкодження або порушення розвитку. Як правило, це стається під час пологів або в період вагітності. Прояви ДЦП в дітей можуть бути різні, починаючи від психічних розладів і до серйозних рухових вад. Іншими словами, дитячий церебральний параліч належить до хвороб генетичного походження, хоча на сьогоднішній день деякі лікарі вважають, що на ймовірність в даному випадку все-таки впливає фактор спадковості.

Основними причинами розвитку ДЦП в дітей є пошкодження клітин головного мозку під час тривалого кисневого голодування, яке може бути спровоковане асфіксією, травмою або гіпоксією, які мали місце у період вагітності або після пологів. Відомо, що причиною ДЦП в дитини можуть бути й ендокринні або інфекційні захворювання матері під час виношування дитини, а також передчасне відшаровування плаценти, підвищений радіаційний фон та ряд інших факторів. Як свідчить лікарська статистики, серед дітей, що страждають на ДЦП, майже 50 % народжені недоношеними.

Основні симптоми та ознаки ДЦП

В окремих випадках симптоми ДЦП в дитини лікарі помічають зразу після її народження. Але в більшості дітей ознаки захворювання починають виникати поступово і дуже важливо виявити їх якомога раніше. Серед поширених ознак ДЦП найбільш очевидними є порушення рухової активності. Наприклад, при наявності ДЦП значно пізніше дитина починає сидіти і повзати, самостійно перевертатися, утримувати голову і ходити. Слід зазначити, що в таких дітей значно довше зберігаються рефлекси грудних дітей. В дітей з церебральним паралічем м'язи можуть бути надто розслаблені або надто напружені, залежно від конкретного випадку. Незалежно від того чи іншого стану м’язів, кінцівки дітей, у зв’язку з неправильним навантаженням, змінюють своє природне положення. Крім цього, приблизно у 25 - 30 % дітей з ДЦП спостерігається судомний синдром. Характерно те, що судоми зазвичай починають виникати не в ранньому віці, а значно пізніше, коли дитина трохи підросте.

Крім перелічених вище до симптомів ДЦП слід віднести й порушення мови, зору, слуху, неправильне сприйняття навколишнього простору, дезорієнтацію в просторі, затримку психоемоційного розвитку та епілепсію - один з найбільш небезпечних симптомів. Дітям з ДЦП важко адаптуватись в суспільстві, в них виникають проблеми з навчанням, їх часто турбують функціональні розлади сечостатевої та кишково-шлункової систем.

Відразу після народження встановити діагноз ДЦП в дитини досить важко. Однак батькам потрібно негайно звернутися до дитячого невролога, якщо:

- на 1 місяці життя дитина моргає при різких та гучних звуках;
- в 4 місяці малюк не реагує на звуки поворотом голови;
- на 4 місяці життя дитина не простягає руки до іграшки;
- в 7 місяців дитина не сидить без допомоги дорослих;
- річна дитина не може навчитись вимовляти слова;
- в 12 місяців малюк виконує всі рухи лише однією рукою;
- дитина в 1 рік ще не ходить;
- в дитини надто повільні або різкі рухи;
- проявляється косоокість;
- виникають судоми.

Форми ДЦП у дітей

Дитячий церебральний параліч може проявлятися різними симптомами, залежно від того, яка саме зона головного мозку дитини була пошкоджена. В деяких випадках такі прояви ледь помітні, однак в більш серйозних випадках порушення в дітей при ДЦП бувають дуже серйозні. Захворювання налічує декілька основних видів.

Спастична диплегія (хвороба Літтла) - реєструється у 40 % дітей, хворих на ДЦП. Характерним є ураження частини мозку, яка відповідає за правильний рух кінцівок. Наслідком такої форми зазивай є частковий або повний параліч ніг або рук.

Атонічно-астатична форма ДЦП - наслідок ураженні мозочка в дитини. При цьому найбільше порушується відчуття балансу та координація рухів, які відбуваються на фоні м’язової атонії.

Подвійна геміплегія – ця форма вважається найважчою, оскільки в даному випадку захворювання уражає великі півкулі мозку, що викликає ригідність м'язів. Такі діти не можуть самостійно тримати голову, сидіти, стояти і нормально рухатися.

Гіперкінетична форма ДЦП – вид захворювання, при якому уражаються підкіркові ділянки мозку. Симптомами цієї форми є гіперкінези, або мимовільні рухи м’язів. Як правило, гіперкінетична форма ДЦП в дітей супроводжується спастичною диплегією.

Геміпаретична форма ДЦП – виникає внаслідок ураження кіркових та підкіркових ділянок однієї півкулі мозку. Внаслідок цього в дитини спостерігається геміпарез кінцівок однієї сторони тіла.

Лікування ДЦП у дітей і методи реабілітації

Реабілітація та лікування дітей з ДЦП базується на двох основних принципах: безперервність та комплексний підхід. Слід зазначити, що при лікуванні ДЦП в дитини потрібна не лише корекція рухових навичок, але й інтелектуальних, комунікативних та мовних.

Лікування дітей з ДЦП – процес дуже довготривалий, оскільки повністю дане захворювання практично не виліковується. Тим не менше, це абсолютно не означає, що дитячий церебральний параліч є для дитини вироком. Відомо, що більшість дорослих людей з ДЦП здатні вести цілком нормальне життя. Але загальний стан і прояви симптомів будуть залежати від того, наскільки вчасно та ефективно було прийнято необхідні міри в дитячому віці. Справа в тому, що найбільш активно мозок розвивається саме в дитинстві. В ранньому віці мозок дитини має набагато більший ресурс компенсації, ніж мозок дорослої людини. Тому більш ефективним буде лікування ДЦП, яке було розпочато в ранньому віці, як тільки проявились перші симптоми.

Лікування ДЦП в дітей загалом спрямовується на зменшення симптоматики. Більш коректно буде назвати цей процес не лікуванням, а реабілітацією дитини, яка спрямована на нормалізацію та відновлення функцій, що були порушені або втрачені в результаті захворювання. Одним з найбільш ефективних способів корекції ДЦП є масаж, за допомогою якого нормалізується тонус м'язів. Також під час реабілітації часто застосовується лікувальна гімнастика, яка допомагає відновити правильну координацію рухів дитини. Але гімнастика може забезпечити відчутний ефект тільки тоді, коли дитина нею займається тривалий час і продовжує виконувати вправи протягом всього життя. В останні роки признано дуже ефективними спеціальні тренажери для дітей з ДЦП.
Якщо в дитини немає судом, тоді у якості додаткового лікування можна застосовувати фізіотерапію, до якої належать електрофорез та міостимуляція. Ряд фахівців також рекомендують застосовувати для покращення активності нейронів головного мозку електрорефлексотерапію, після якої зменшується тонус м’язів, покращуються мова та координація рухів дитини. Не слід нехтувати й застосуванням медичних препаратів, які значно підсилюють реабілітаційний ефект за рахунок покращення роботи мозку.

Профілактика та можливі наслідки ДЦП

Проведені в останні роки дослідження підтвердили у дітей зі спастичними формами ДЦП наявність різноманітних порушень метаболічного характеру, що проявляються у вигляді кисневого голодування клітин (тканинної гіпоксії), а також у високій інтенсивності жирових молекул (вільнорадикального окислення ліпідів) та компенсаторному напруженні антиоксидантної системи. Всі ці прояви часто викликають розвиток і прогресування таких супутніх захворювань, як рахіт, що характеризується недостатністю мінералізації кісток, гіпотрофію з білково-енергетичною недостатністю, та анемію, при якій знижується кількість еритроцитів у крові дитини.

Крім цього, наслідком ДЦП може бути хронізація різноманітних ЛОР-захворювань, хвороб нирок і шлунково-кишкової системи. Була встановлена пряма залежність між біохімічними порушеннями та степенем важкості ДЦП. Саме тому надзвичайно важливим є контроль біохімічного дисбалансу в організмі дитини та проведення індивідуальної діагностики. Це допоможе вчасно ліквідовувати порушення біологічної норми, застосовуючи спеціальні дієти, медичні препарати, біодобавки, та індивідуальну корекцію способу життя. Таким чином можна значно покращити ефективність реабілітації дітей, які відстають у розвитку від своїх однолітків.