Перейти до контенту

Відкасник безстеблий – хімічні властивості та рецепти


рослина відкасник в народній медицині Відкасник безстеблий (Саrliпа acaulis) - це трав'яниста багаторічна лікарська рослина, що відноситься до родини складноцвітих (айстрових). Вона має поодинокі стебла, які є в основному короткі та непомітні. Листя відкасника жорстке, зібране в жорсткій прикореневій розетці, має по краях колючки, перистороздільне або перисторозсічене. Квіти цієї рослини жовтявого кольору, зібрані у великі (діаметром 7 - 12 см) кошики. Плоди відкасника безстеблого сім'янки, а цвіте він з серпня по вересень.

Відкасник безстеблий часто можна побачити на гірських луках в альпійському і субальпійському поясах Карпатських гір.

Заготівля та хімічний склад відкасника безстеблого

У якості лікарської сировини застосовують коріння цієї рослини, яке заготовляють восени. Його січуть на шматки, більш товсті куски розщеплюють, а потім сушать в сухих приміщеннях або на відкритому повітрі. Зберігають сировину в сухих приміщення з доброю вентиляцією. До лікарських рослин відкасник належить неофіційно і в аптеках не продається.

Хімічний склад відкасника безстеблого досить небагатий. Його коріння містить смолисті та дубильні речовини, барвники, цукри, близько 13 - 16 % інуліну та від 1 до 2 % ефірної олії.

Фармакологічні характеристика відкасника безстеблого

Препарати, виготовлені з відкасника безстеблого, інколи застосовують як проносний, потогінний, відхаркувальний та сечогінний засіб. Ці ліки вживають при набряках нирок, простудних захворюваннях нирок і сечової системи, затримці менструацій, катарах легень.

Відкасник безстеблий застосовується як засіб для покращення апетиту, а ефірна олія цієї лікарської рослини має бактерицидну дію. Якщо настояти порошок з коріння відкасника на вині, то цим засобом можна вигнати солітера. Міцним відваром цієї рослини промивають рани, які не гояться, лікують різні шкірні захворювання та лишаї.

Для вживання внутрішньо потрібно приготувати відвар з 40 - 50 грам сировини та пів літри окропу. Щоденно потрібно випивати по 250 мл цих ліків. Для зовнішнього застосування у вигляді примочок і компресів використовують відвар, приготований по такому ж рецепту.