- Способи зараження дитини вірусом Коксакі
- Поширені форми захворювання Коксакі
- Лікування вірусу Коксакі в дітей
- Прогноз та профілактика
Вірус Коксакі належить до категорії так званих РНК вірусів. Після потрапляння в організм дитини він розмножується у кишково-шлунковій системі. Цей вірус був виділений з фекалій дітей, що хворіють поліомієлітом в госпіталі міста Коксакі, яке знаходиться у США. Незважаючи на те, що вірус Коксакі має багато спільного з поліовірусом, йому властива своя характерна антигенна структура.
У 1950 році було проведено класифікацію вірусів Коксакі за групами А (23 серотипів) і В (6 серотипів). Слід зазначити, що наслідки ураження організму дитини вірусами Коксакі в незначній мірі залежать від серотипу агента.
Способи зараження дитини вірусом Коксакі
Основним джерелом зараження вірусом Коксакі є хворі діти і носії вірусної інфекції. В навколишнє середовище віруси Коксакі потрапляють з випорожненнями, які надходять з кишечника. Тому найчастіше цю інфекцію знаходять у стічних каналізаційних водах, що може призвести до спалахів епідемій, ймовірність яких найвища в осінній та літній сезон.
Шляхи зараження дітей вірусом Коксакі:
- харчовий;
- повітряно-крапельний;
- контактно-побутовий;
- внутрішньоутробний.
Важливо пам’ятати, що носії вірусів Коксакі дуже часто не відчувають ніяких симптомів захворювання. В першу чергу причиною цього є особливість організму та інфікуючий штам вірусу. Іншими словами, інтенсивність прояву симптомів захворювання буває різною – від помірної та легкої до важкої і дуже важкої, що закінчується летальним наслідком. Перебіг захворювання, спричиненого вірусами Коксакі у дітей, може бути хронічним або гострим.
Захворювання починається з гострої форми. Інкубаційний період розвитку вірусу Коксакі в дітей складає 2 - 10 діб. При спалаху хвороби в дитини виникає сильний головний біль, підвищується температура до 40 градусів, напади блювоти і нудоти. Язик дитини покривається характерним білим нальотом, дужки піднебіння гіперемійовані. Під час перебігу захворювання, викликаного вірусами Коксакі у дітей збільшуються шийні та пахвові лімфовузли. Крім цього, у перші дні розвитку хвороби виникає тахікардія в дитини і змінюється ритм серця, печінка та селезінка збільшуються у розмірах.
Поширені форми захворювання Коксакі
Герпетична ангіна
Найчастіше ця форма хвороби зустрічається у малих дітей і новонароджених. Для цієї форми захворювання типовими є патологічні зміни зіву, значне погіршення самопочуття, різке збільшення температури у дитини. На поверхнях піднебіння, язика і мигдалин іноді спостерігаються невеликого розміру пухирці. Шийні лімфовузли у дітей запалюються та збільшуються у розмірах. У більшості випадків період гострого перебігу благополучно завершується через 5 - 6 діб і настає повне одужання.
Асептичний менінгіт
В основному віруси Коксакі стають причиною захворювань, що мають важку форму, хоча в окремих випадках спостерігається досить легкий перебіг, що завершується самостійно через декілька днів. Однак досить часто ураження вірусом Коксакі викликає в дитини енцефаліт. В таких випадках бувають незворотні наслідки від впливу захворювання. Іноді захворювання має форму легкого нездужання, але в багатьох випадках діти відчувають сильний головний біль, їх турбує лихоманка і виникає ригідність шийних м'язів. В рідких випадках настає навіть порушення рухливості та локальної чутливості в дитини. Період загострення продовжується приблизно 5 - 7 діб. Потім дитині стає значно краще, її стан полегшується.
Серозний менінгіт
Основні симптоми цього захворювання дуже схожі на ознаки поліомієліту в дитини. Найчастіше хвороба має доброякісний перебіг і через декілька діб проходить сама по собі.
Епідемічна міальгія
Це захворювання в основному зустрічається у дітей дошкільного та раннього шкільного віку. Прояви хвороби спостерігаються періодично. Найчастіше вони бувають восени та літом. До основних симптомів епідемічної міальгії слід віднести різке погіршення самопочуття дитини, значні головні болі та раптову лихоманку. Крім цього діти відчувають колючий біль у грудях та епігастральній ділянці. Відбувається ущільнення уражених м'язів, вони на дотик стають болючими. Однак загальний аналіз крові не дає можливості виявити це захворювання. Він вказує лише на незначний лейкоцитоз. Симптоми плевроденії мають значну схожість на симптоми перитоніту в дитини або прояви гострого респіраторного захворювання. Однак вже через пару днів дитина повністю одужує.
Міокардит новонароджених
Ця форма хвороби зустрічається дуже рідко. Вона може проявлятися у немовлят протягом перших тижнів після народження. Єдиним джерелом інфекції в таких випадках може бути мати, яка була заражена вірусом Коксакі. До типових проявів міокардиту в дитини слід віднести лихоманку, збільшення розмірів печінки, пронос, ознаки гострої серцевої недостатності. На кардіограмі дитини видно ознаки ураження серця, а в окремих випадках може виникнути менінгіт.
Лікування вірусу Коксакі в дітей
Під час гострої фази захворювання дітям призначається постільний режим. Якщо є ознаки ураження міокарда, то після зменшення температури дітям продовжують постільний режим до 3 - 4 тижнів. При цьому дитині призначається відповідна дієта.
До засобів та препаратів, що застосовуються для лікування вірусу Коксакі у дітей, належать:
- лейкоцитарний інтерферон;
- сандоглобулін та пентаглобін;
- циклоферон і неовир;
- віферон і роферон.
Методи патогенетичної терапії залежать від клінічних проявів та важкості форми захворювання.
При лихоманці та больовому синдромі застосовуються протизапальні нестероїдні препарати. При впливі захворювання на нервову систему (менінгіт, енцефаліт) дітям призначають дегідратаційну терапію діуретинами. Щоб відновити процеси обміну в організмі застосовуються ноотропні препарати (пірацетам), вітаміни групи В та гліцерофосфат кальцію. Іноді при необхідності також використовуються глюкокортикоїди. У випадку хронізації вогнищ інфекції або ускладнень від запального процесу дітям призначають антибіотики.
Прогноз та профілактика
В основному перебіг захворювань, що викликані вірусом Коксакі у дітей є сприятливим. Окремим випадком слід вважати розвиток міокардиту в новонароджених дітей. При розвитку серозного менінгіту тривалість лікування в стаціонарних умовах становить 2 - 3 тижні. Потім настає одужання і дитину виписують зі стаціонару.
Щодо методів профілактики Коксакі у дітей, рекомендується швидка ізоляція хворих. Це має суттєве значення протягом перших 7 - 10 днів. Дітей, які перебували разом з хворими, ізолюють, призначаючи семиденний карантин. Якщо епідемічна ситуація несприятлива, дітям вводять по 0,3 мл/кг глобуліну. Однак найважливішим у плані профілактики будь-яких вірусних захворювань є дотримання дітьми правил особистої гігієни.