Перейти до контенту

Вірусний гепатит A у дітей


симптоми гепатиту А
- Характеристика збудника гепатиту А
- Симптоми вірусного гепатиту A в дитини
- Ускладнення вірусного гепатиту A
- Діагностика вірусного гепатиту A
- Лікування вірусного гепатиту A у дітей
- Прогноз при гепатиті A та профілактика

Вірусний гепатит A (хвороба Боткіна) в дитини – це гостре інфекційне ураження печінки, що характеризується доброякісним перебігом та супроводжується некрозом гепатоцитів. Це захворювання належить до групи кишкових інфекцій, оскільки має фекально-оральний механізм поширення. У клінічному перебігу вірусного гепатиту А виділяють дожовтяничний та жовтяничний періоди, а також реконвалесценцію. Діагностика здійснюється за даними біохімічного аналізу крові, результатами РІА та ІФА. Госпіталізація дитини з вірусним гепатитом А необхідна лише у важких випадках. Амбулаторне лікування включає дієту і симптоматичну терапію.

Характеристика збудника гепатиту А

Вірус гепатиту А належить до роду Hepatovirus, його геном представлений РНК. Вірус досить стійкий у навколишньому середовищі, зберігається протягом декількох місяців при температурі 4 градуси і протягом багатьох років при - 20 градусів. При кімнатній температурі цей вірус зберігає життєздатність кілька тижнів, гине при кип'ятінні через 5 хвилин. Ультрафіолетові промені інактивують вірус гепатиту А через одну хвилину. Збудник може деякий час зберігати життєздатність в хлорованій воді з водопроводу.

Гепатит A передається дитині за допомогою фекально-орального механізму переважно водним та аліментарним шляхом. У деяких випадках можливе зараження контактно-побутовим шляхом при користуванні предметами побуту, посудом. Спалахи вірусного гепатиту А при реалізації водного шляху зараження зазвичай виникають при попаданні вірусу в резервуари води громадського користування. Харчовий шлях зараження можливий як при вживанні в їжу забруднених овочів і фруктів. Контактно-побутовий шлях зараження найбільш характерний для дитячих колективів, де недостатньо уваги приділяється санітарно-гігієнічному режиму.

Природна сприйнятливість до вірусу гепатиту А у дітей досить висока, але найбільша - у дітей допубертатного віку, в яких ослаблений постінфекційний імунітет (дещо менша небезпечність характерна після субклінічного протікання інфекції). Зараження вірусним гепатитом А дитини найчастіше відбувається в колективах.

Симптоми вірусного гепатиту A в дитини

Інкубаційний період вірусного гепатиту А становить 3-4 тижні, початок захворювання зазвичай гострий, перебіг характеризується послідовною зміною періодів: до жовтяничного, жовтяничного та періоду реконвалесценції.

Дожовтяничний (продромальний) період протікає в різних клінічних варіантах: гарячковому, диспепсичному, астеновегетативному.

Гарячковий (грипоподібний) перебіг гепатиту А в дітей характеризується різким розвитком лихоманки та інтоксикаційної симптоматики (ступінь вираженості інтоксикаційного синдрому залежить від важкості перебігу). Хворі скаржаться на загальну слабкість, міалгію, головний біль, сухе покашлювання, першіння в горлі, риніт. Катаральні ознаки виражені помірно, почервоніння зіву зазвичай не відзначається, можливе їх поєднання з диспепсією (нудота, погіршення апетиту, відрижка).

Диспепсичний варіант перебігу не супроводжується катаральною симптоматикою, інтоксикація виражена слабо. Діти скаржаться переважно на розлади травлення, нудоту, блювоту, гіркоту в роті, відрижку. Нерідко відзначається тупий помірний біль у правому підребер'ї, епігастрія. Можливий розлад дефекації (діареї, запори, їх чергування).

Дожовтяничний період, що протікає по астеновегетативного шляху, є малоспецифічним. Дитина стає млявою, апатичною, скаржиться на загальну слабкість, страждає розладами сну. У деяких випадках спостерігаються продромальні ознаки, а захворювання починається відразу з жовтяниці. У випадку, якщо присутні ознаки кількох клінічних синдромів, говорять про змішаний варіант перебігу дожовтяничного періоду. Тривалість цієї фази інфекції може становити від двох до десяти днів. В середньому зазвичай продромальний період займає тиждень, поступово переходячи в наступну фазу - жовтяницю.

У жовтяничний період вірусного гепатиту А в дітей зникають ознаки інтоксикації, спадає лихоманка, покращується загальний стан. Однак диспепсична симптоматика, як правило, зберігається і посилюється. Жовтяниця розвивається поступово. Спочатку відзначають потемніння сечі, жовтуватий відтінок набувають склери, слизові оболонки вуздечки язика і м'якого піднебіння. Потім жовтіє шкіра, набуваючи інтенсивного шафранового відтінку (печінкова жовтяниця). Важкість захворювання може корелювати з інтенсивністю фарбування шкіри, але переважніше орієнтуються по диспепсичній та інтоксикаційній симптоматиці. При важкому перебігу гепатиту А в дитини можуть відзначатися ознаки геморагічного синдрому (петехії, крововиливи на слизових оболонках та шкірі, носові кровотечі). При фізикальному обстеженні відзначають жовтуватий наліт на язику, зубах. Печінка збільшена, при пальпації помірно болюча, в третині випадків відзначається збільшення селезінки. Пульс дещо зменшений (брадикардія), артеріальний тиск занижений. Кал набуває світлого відтінку аж до повного знебарвлення в розпал хвороби. Крім диспепсичних розладів, діти можуть скаржитися на астеновегетативиу симптоматику.

Тривалість жовтяничного періоду зазвичай не перевищує місяця, в середньому становить 2 тижні. Після цього починається період реконвалесценції: відбувається поступовий регрес клінічних і лабораторний ознак жовтяниці, інтоксикації, нормалізується розмір печінки. Ця фаза може бути досить тривалою, тривалість періоду реконвалесценції зазвичай досягає 3-6 місяців.

Перебіг вірусного гепатиту А в дітей переважно є легким або середньоважким, хоча в рідкісних випадках відзначаються важкопротікаючі форми захворювання. Хронізація процесу та вірусоносійство для цієї інфекції не характерні.

Ускладнення вірусного гепатиту A в дитини

Вірусний гепатит A зазвичай не схильний до загострень у дітей. В рідкісних випадках інфекція може провокувати запальні процеси у біліарній системі (холангіт, холецистит, дискінезія жовчовивідних шляхів та жовчного міхура). Іноді гепатит A в дитини ускладнюється приєднанням вторинної інфекції. Важкі ускладнення з боку печінки (гостра печінкова енцефалопатія) вкрай рідкісні.

Діагностика вірусного гепатиту A

При загальному аналізі крові дитини відзначається знижена концентрація лейкоцитів, лімфоцитоз, ШОЕ підвищена. Біохімічний аналіз показує різке підвищення активності амінотрансфераз, білірубінемію (переважно за рахунок зв'язаного білірубіну), знижений вміст альбуміну, низький протромбіновий індекс, підвищення сулемової та пониження тимолової проб.

Специфічна діагностика здійснюється на підставі серологічних методів (антитіла виявляються за допомогою ІФА та РІА). У жовтяничний період відзначається наростання Ig М, а в реконвалесцентний - IgG. Найбільш точна і специфічна діагностика - виявлення РНК вірусу в крові дитини за допомогою ПЛР. Виділення збудника та вірусологічне дослідження можливе, але є досить складним та недоцільним в загальній клінічній практиці.

Лікування вірусного гепатиту A у дітей

Хворобу Боткіна можна лікувати амбулаторно, госпіталізація проводиться при важких формах, а також - за епідеміологічними показниками. У період вираженої інтоксикації дітям призначається постільний режим, дієта і вітамінотерапія. Харчування в цей період подрібнене, виключена жирна їжа та продукти, що стимулюють вироблення жовчі, рекомендуються молочні та рослинні складові раціону.

Етіотропна терапія для даного захворювання в дітей не розроблена, комплекс лікувальних заходів спрямований на полегшення симптоматики та патогенетичну корекцію. З метою дезінтоксикації призначається багато пиття. З метою нормалізації травлення та підтримки нормобіоценозу кишечника призначають препарати лактулози. Спазмолітики застосовують для профілактики холестазу. При необхідності призначають препарати УДКХ (урсодезоксихоліевої кислоти). Після клінічного одужання діти перебувають на диспансерному спостереженні у гастроентеролога ще 3-6 місяців.

Прогноз при гепатиті A та профілактика захворювання

У переважній більшості випадків прогноз є позитивним. При ускладненнях з боку жовчовивідних шляхів лікування затягується, але при помилковій терапії прогноз не посилюється.

Загальні профілактичні заходи спрямовані на забезпечення якісного очищення питної води, дотримання санітарно-гігієнічних вимог при харчуванні в дитячих установах. Також повинен здійснюватись епідеміологічний контроль за виробництвом, зберіганням, транспортуванням харчових продуктів. При спалахах вірусного гепатиту А в дитячих колективах проводяться відповідні карантинні заходи. Дітей ізолюються на 2 тижні, а заразність після першого тижня жовтяничного періоду сходить нанівець. Допуск дітей до навчання здійснюють при настанні клінічного одужання. За дітьми, що контактували з хворими, здійснюють спостереження протягом 35 днів з моменту контакту.