Перейти до контенту

Вірусний гепатит Е в дітей


симптоми гепатиту Е
- Характеристика збудника гепатиту Е
- Симптоми вірусного гепатиту Е в дитини
- Можливі ускладнення вірусного гепатиту Е
- Діагностика вірусного гепатиту Е в дітей
- Лікування гепатиту Е в дитини
- Прогноз та профілактика при гепатиті Е

Вірусний гепатит Е в дитини – це інфекційне захворювання печінки. Інфекція має фекально-оральний механізм передачі, протікає гостро, циклічно і досить небезпечно, особливо для новонароджених дітей та вагітних жінок. Інкубаційний період вірусного гепатиту Е в дітей може тривати до 2 місяців. Клінічна картина захворювання має дуже багато схожого з симптомами вірусного гепатиту А. Диференціальна діагностика проводиться шляхом виявлення специфічних вірусних антигенів методом ПЛР. Паралельно проводиться обстеження стану печінки (УЗД, печінкові біохімічні проби, МРТ печінки). Лікування вірусного гепатиту Е в дитини включає дієтотерапію, симптоматичне та дезінтоксикаційне лікування. Найбільш розповсюджена ця інфекція в тропічних країнах та регіонах, де постачання населення чистою питною водою є не достатнім (країни Середньої Азії).

Характеристика збудника гепатиту Е

Вірус гепатиту Е відноситься до роду Calicivirus, є РНК-, має меншу стійкість до впливу зовнішнього середовища, ніж вірус гепатиту А. Збудник зберігає життєздатність при температурі менше 20 градусів, а при заморожуванні та відтаванні він гине, добре інактивується хлоровмісними та йодовмісними дезінфектантами. Джерелом вірусу гепатиту Е для дитини є інші хворі діти і носії інфекції. Період зараженості досліджений недостатньо, але ймовірно контагиозність є такою ж, як і при гепатиті А.

Вірус гепатиту Е передається між дітьми фекально-оральним механізмом. У рідкісних випадках (при забрудненні посуду, об'єктів побуту вірусом) відбувається контактно-побутовий шлях передачі. Харчове зараження дітей можливе лише при поїданні сирих молюсків.

Перевага водного шляху поширення інфекції підтверджує низьку ймовірність епідемій, які можуть виникати у зв'язку з сезонними опадами, зміною рівня грунтових вод. Найбільш висока природна сприйнятливість до гепатиту У спостерігається в грудних дітей і вагітних жінок після 30 тижня вагітності. Перенесена інфекція, швидше всього, виробляє в дитини стійкий довічний імунітет.

Симптоми вірусного гепатиту Е в дитини

Клінічний перебіг вірусного гепатиту Е в дітей подібний до протікання вірусного гепатиту А. Інкубаційний період коливається в межах від 10 до 60 днів, в середньому становлячи 30-40 днів. Початок захворювання, як правило, поступовий. В переджовтяничний період захворювання діти відчувають слабкість, загальне нездужання, знижений апетит, у третині випадків виникає нудота, блювота. Більшість дітей при цьому скаржаться на біль у правому підребер'ї та верхній частині живота, який іноді буває досить сильним. У деяких випадках біль в животі є першою ознакою інфекції. Температура тіла в дітей зазвичай залишається в межах норми або підвищується до субфебрильних значень. Артралгій, висипань зазвичай не буває. Тривалість переджовтяничного періоду може становити від одного до дев'яти днів, після чого з'являються ознаки функціональних порушень роботи печінки: сеча в дитини стає темною, кал знебарвлюється, спочатку склери, а потім і шкірні покриви набувають жовтого відтінку (в деяких випадках дуже насиченого). Біохімічний аналіз крові в цей період відзначає підвищення рівня білірубіну та активності печінкових трансаміназ. На відміну від вірусного гепатиту А, при даній інфекції при розвитку жовтяничного синдрому регрес симптомів інтоксикації не відзначається. Слабкість, відсутність апетиту і болі в животі зберігаються, може приєднуватися свербіж шкіри (пов'язаний з високою концентрацією жовчних кислот у крові). Відзначається збільшення печінки (край печінки може виступати з-під реберної дуги більш ніж на 3 см).

Через 1-3 тижні клінічні прояви у дітей починають регресувати і настає період одужання, який може тривати 1-2 місяці до повної нормалізації стану організму (за даними лабораторних тестів). Іноді відзначається більш затяжний перебіг інфекції. При важкому перебігу гепатиту Е в дитини характерний розвиток гемолітичного синдрому, що супроводжується гемоглобинурією, геморагією, гострою нирковою недостатністю. Гемоглобинурія виникає у 80 % дітей, хворих на вірусний гепатит Е з важким перебігом. При цьому у всіх випадках розвивається печінкова енцефалопатія.

Геморагічна симптоматика може бути яскраво виражена, характерні масовані внутрішні (шлункові, кишкові) кровотечі. Стан дітей і важкість перебігу гепатиту безпосередньо залежить від концентрації плазмових факторів згортання. Зниження їх кількості, а також зменшення активності плазмових протеаз, сприяє помітному погіршенню стану хворої дитини та збільшенню клінічної симптоматики аж до загрози розвитку печінкової енцефалопатії.

Можливі ускладнення вірусного гепатиту Е

Ускладнення вірусного гепатиту Е представляють собою гостру печінкову недостатність, печінкову енцефалопатію та кому, внутрішні кровотечі. Приблизно у 2-3 % заражених дітей вірусний гепатит Е сприяє розвитку цирозу печінки.

Діагностика вірусного гепатиту Е в дітей

Специфічна діагностика вірусного гепатиту Е грунтується на виявленні специфічних антитіл (імуноглобулінів М і G) за допомогою серологічних методик та виявленні антигенів вірусу за допомогою ПЛР. Всі інші лабораторно-діагностичні заходи спрямовані на з'ясування функціонального стану печінки і виявлення загрози розвитку ускладнень. До них відносяться: коагулограма, печінкові проби, УЗД печінки, МРТ та ін.

Лікування гепатиту Е в дитини

Лікування легкої та середньоважкої форми захворювання на вірусний гепатит Е проходить в інфекційних відділеннях стаціонару. Дітям призначається щадна дієта з пониженим вмістом жирних кислот та підвищеним вмістом клітковини, багато пиття. Симптоматична терапія (спазмолітичні, антигістамінні засоби) призначається лікарем у випадку необхідності. Також можливе проведення оральної дезинтоксикації 5 % розчином глюкози.

При важкому перебігу діти лікуються у відділенні інтенсивної терапії. При цьому проводиться інфузійна дезинтоксикаційна терапія (гемодез, глюкоза, електролітні суміші), інгібітори протеаз, за показаннями - вводять преднізолон. При загрозі розвитку геморагічного синдрому призначається трентал, діціон. При масивних внутрішніх кровотечах - переливають плазму, тромбоцитарну масу.

Прогноз та профілактика при гепатиті Е

Найчастіше вірусний гепатит Е в дітей закінчується одужанням, проте важка форма захворювання загрожує розвитком небезпечних для життя ускладнень: ниркової та печінкової недостатності, печінкової коми. Смертність серед дітей становить 1-5 %, а серед вагітних жінок цей показник сягає 10-20 %. У випадку зараження вірусом гепатиту Е дітей, які хворіють на гепатит В, прогноз помітно погіршується, смерть при такому поєднанні настає в 75-80 % випадків.

Загальна профілактика вірусного гепатиту Е полягає в покращенні умов життя населення та контролі за станом водних джерел. Індивідуальна профілактика передбачає дотримання дітьми та дорослими санітарно-гігієнічних норм, вживання якісної води з перевірених джерел. Особливу увагу профілактиці вірусного гепатиту Е необхідно приділяти жінкам в період вагітності, які збираються у поїздку в епідеміологічно-неблагополучні регіони (Узбекистан, Таджикистан, Північна Африка, Індія, Китай, Алжир, Пакистан і т.п.).