Перейти до контенту

Висока температура у дитини – можливі причини та захворювання


чому в дитини температура 37, 38, 39
- Правильне вимірювання температури
- В дитини температура 37
- В дитини температура 38
- Як збити температуру дитині в домашніх умовах

Дуже часто батьки звертаються до педіатрів зі скаргою на підвищення температури у дітей. Гіпертермія багаторазово виникає в малюків протягом перших років їх життя і причин, які викликають цей стан буває дуже багато. В першу чергу висока температура в дитини виникає через недостатній розвиток центру терморегуляції, однак часто бувають інші причини, які можуть бути пов'язані з різноманітними запальними та інфекційними захворюваннями, прорізанням зубів у дітей та рядом інших факторів. Батькам слід пам’ятати, що гіпертермія по суті не вважається захворюванням. Тому, якщо в дитини температура, встановити однозначний діагноз без необхідного обстеження неможливо.

Температура тіла в малюків може збільшуватись як під впливом інфекційних захворювань, так і під впливом інших факторів. Для того, щоб встановити чому в дитини температура, слід розглянути наступні можливі причини:

- гострі бактеріальні та вірусні інфекції;
- ураження центральної нервової системи;
- прорізання молочних зубів (у немовлят);
- зневоднення організму;
- емоційний стрес;
- перегрівання.

Протягом перших місяців життя немовлят у них зазвичай спостерігається трохи підвищена температура у пахвовій впадині, як правило вона становить 37,0 - 37,5 градуси. Однак після досягнення малюком річного віку вона зменшується і встановлюється у межах 36,1 - 36,9 градуса (зазвичай 36,6).

Правильне вимірювання температури

Малим дітям та немовлятам температуру тіла вимірюють найчастіше у паховій складці (западині). Як вже було сказано, після року вона повинна становити 36,6 градусів, а протягом перших місяців може бути дещо більшою. Можна вимірювати температуру через рот (орально), однак при такому способі вона може бути трохи більшою і сягати 37,1-37,2 градуси. Третій спосіб полягає у визначенні ректальної температури (в прямій кишці), яка у нормі повинна становити 37,4 градусів, але для ректального вимірювання слід застосовувати спеціальний термометр.

Коли в дитини температура в паху становить 37,0 - 38,0 градусів, таке значення лікарі називають субфебрильним, при підвищенні температури до 38,0 - 39,0 градусів її називають фебрильною. Якщо ж вона приймає значення 39,0 - 40,5 градусів, то говорять про піретичне значення, а температура більша ніж 40,5 градусів називається гіперпіретичною.

Для вимірювання застосовується звичайний ртутний термометр або його сучасний електронний аналог. Однак слід пам’ятати, що електронні прилади такого типу дуже часто дають похибку більш ніж 0,5 градуса, якщо час вимірювання буде меншим ніж 5 хвилин. Це потрібно враховувати і пам’ятати. Також не слід залишати дітей з термометром без нагляду, адже вони можуть упустити або зламати делікатний прилад.

В дитини температура 37

Якщо термометр показав 37,0 - 37,5 градусів - це не є привід знепокоюватись і тим більше панікувати. Слід пам’ятати, що такий результат може бути пов'язаний з похибкою вимірювання. Для максимальної точності потрібно дотримуватись простих правил.

Під час вимірювання температури дитина повинна бути розслабленою. Після фізичного навантаження або активних рухів повинно минути не менше 30 хвилин.

Після плачу або крику результат вимірювання буде неточний.

Вимірювання рекомендується проводити приблизно в один час. Навіть якщо у вечері буде температура 37 у дитини або вище, то зранку вона, як правило, є в межах норми.

Пахвова западина у дитини при виконанні термометрії має бути сухою.

При вимірюванні температури в роті дитини слід почекати певний час після вживання їжі та напоїв, особливо коли йде мова про гарячі страви.

Температура у прямій кишці може збільшуватись на 1 - 2 градуси після гарячої ванни та активних рухів (бігу, ігор).

Загалом в дитини температура 37 або навіть трохи більше може спостерігатись також після сильного хвилювання, перевтоми, стресу, як результат тривалого перебування на сонці, в задушливому приміщенні з надто сухим або вологим мікрокліматом.

Ще однією дуже поширеною причиною трохи збільшеної температури є несправність самого термометра. Як вже зазначалось раніше, така вада зазвичай спостерігається електронних приладів, яким характерна значна похибка. Найпростіше перевірити справність термометра - виміряти температуру одному з батьків або іншій дитині. Однак для більшої точності бажано крім електронного приладу мати в домашній аптечці ще й звичайний ртутний термометр.

В дитини температура 38

Якщо йде мова про новонароджену дитину або немовля до року, тоді краще якомога швидше звернутись до лікаря. При збільшенні температури у дитини, якій більше року, та відсутності будь-яких інших симптомів можна застосувати жарознижуючі препарати. Які саме ліки слід застосовувати - ми розглянемо далі. Взагалі лікарі рекомендують починати збивати температуру тільки після того, як вона збільшиться до 38,0 або навіть 38,5 градусів.

Отже, якщо температура 38 у дитини, потрібно перевірити чи в неї ручки і ніжки гарячі. Якщо так - її слід роздягнути, а якщо холодні, то навпаки, потрібно одягнути. Краще навіть просто накрити теплою пелюшкою, щоб не сильно закутувати. Тепер потрібно вибрати жарознижуючий препарат і дати його дитині у відповідній до віку дозі. Варіантів може бути кілька - парацетамол, ібупрофен, нурофен, ефералган, панадол. Про переваги і недоліки всіх цих препаратів ми поговоримо в кінці статті. Однак давати зразу кілька різних препаратів не рекомендується, особливо маленьким дітям. Між прийомом різних жарознижуючих препаратів повинно пройти хоча б одна-дві години.

Однак в любому випадку необхідно проконсультуватись у лікаря. Якщо це неможливо - зареєструвати виклик дільничного педіатра і продовжувати збивати температуру. Спочатку можна застосувати нурофен плюс, причому перевагу слід віддавати свічкам або сиропу. Таблетки маленьким дітям не підійдуть. Через пів години вимірюємо знову температуру, вона повинна зменшитись до 37,0 - 37,5 градусів. Якщо ж температура не зменшилась до вказаної межі, або через 1 - 2 години вона знову в дитини збільшилась до 38 градусів, тоді потрібно дати вже інший препарат, наприклад, парацетамол або ібупрофен. Після цього температура вже повинна зменшитись і триматись на рівні субфебрильного значення протягом 4-6 годин. Таким чином потрібно діяти протягом перших трьох днів і паралельно проводити лікування призначене педіатром. На четвертий день, якщо температура в дитини не нормалізувалась, слід знову викликати лікаря. Якщо причина у прорізанні зубів, то лікування не потрібно, достатньо лише контролювати температуру.

Як збити температуру дитині в домашніх умовах

Якщо в дитини неінфекційна лихоманка, тоді потрібно буде забезпечити відповідний режим догляду, який включає коректне годування з обмеженням певних продуктів. Якщо мова йде про грудну дитину, то підхід до лікування має бути дуже акуратним, адже вигодовування відбувається лише молоком. Часто виникає необхідність у додатковій діагностиці, за допомогою якої можна встановити наявність того чи іншого захворювання і визначити, чим збити температуру дитині в домашніх умовах.

Однак досить часто збільшення температури в дітей викликають інфекційні захворювання. В таких випадках дитячий лікар обов’язково призначає антибіотики, щоб знищити певний вид бактерій або вірусів. Як правило для лікування вірусних інфекцій лікарі призначають ліки, що стимулюють вироблення Інтерферону, а вживання антибіотиків необхідне для придушення бактеріальних інфекцій. У всіх ситуаціях такого типу необхідність застосування жарознижуючих препаратів та їх правильне дозування вирішується педіатром, особливо, якщо йде мова про новонароджену дитину.

На сьогоднішній день в лікарській практиці найчастіше використовуються препарати для зменшення температури типу Ібупрофен, Парацетамол, та їх похідні, що містять ці діючі речовини. Вважається, що ці ліки (особливо Ібупрофен), є найменш небезпечними для організму, їх дія достатньо досліджена, а ефективність перевірена на практиці. Однак самостійно застосовувати ці антипіретики можна лише для дітей, яким виповнилось півроку. А для того, щоб збити температуру дитині від 1 до 6 місяців, препарати, їх дозування і тип (свічки, сироп, суспензія) може визначити тільки дитячий лікар.

Особливо важливим є встановлення одноразової та добової дози тих чи інших препаратів, яку слід розраховувати відносно ваги тіла дитини. У разі передозування більшість засобів здатні викликати дуже важкі побічні реакції і токсичні ефекти. Наприклад, надмірні дози Парацетамолу негативно діють на нирки та печінку малюків.

В кінці минулого століття для збивання температури у дітей і дорослих широко застосовувався препарат, відомий під назвою Аспірин. Основна діюча речовина цього засобу – ацетилсаліцилова кислота. Однак дослідження показали, що існує однозначна залежність між вживанням Аспірину і важким ураженням печінки та головного мозку, яке називається синдром Рея. У зв’язку з цим до 16 років вживати препарати на основі ацетилсаліцилової кислоти не рекомендується.

Інший препарат, відомий як Анальгін або Метамізол, заборонений вже в багатьох країнах світу і застосовується лише в дуже рідкісних випадках. Під час тривалих досліджень було визначено, що Анальгін викликає значні проблеми апарату кровотворення, імунні ураження нирок, печінки, легень, а в деяких випадках може навіть стати причиною анафілактичний шок (сильна алергічна реакція). Тим не менше, лікарі швидкої допомоги іноді використовують аспірин навіть для немовлят, якщо необхідна термінова допомога.

На початку другої половини минулого століття було налагоджено виробництво ще двох препаратів під назвами Фенацетин та Амідопірин. Сьогодні вони повністю заборонені через сильний токсичний вплив на організм дітей, а їх виробництво майже повністю зупинено.

Загалом ефективність дії будь-якого жарознижуючого препарату можна визначити вже через 25-45 хвилин після його застосування. Позитивним вважається результат, якщо температура в дитини зменшилась на 0,7 - 1,5 градусів. Тим не менше, сила дії буде також залежати від індивідуальних особливостей організму і його чутливості.

Не слід забувати, що збільшення температури в дітей у багатьох випадках є тільки одним із симптомів захворювань. Тому для правильного лікування потрібно в першу чергу ліквідувати причину лихоманки, а будь-які жарознижуючі ліки націлені тільки на усунення одного із симптомів, який погіршує самопочуття та загальний стан.

Крім цього потрібно пам’ятати, що будь-які ліки можна давати дітям лише з дозволу педіатра. І в жодному випадку не варто розраховувати на досвід знайомих, бабусь, сусідів, або свої особисті знання. Тільки лікар зможе оцінити ситуацію та встановити правильний діагноз. При цьому потрібно буде обов’язково встановити протипоказання для прийому препаратів, правильні дози, адже призначення ліків потребує індивідуального підходу.