- Як проявляється вітрянка в дитини?
- Чи обов'язково захворіє кожна дитина?
- Чи можливо захворіти вітрянкою повторно?
- Чи можна уникнути зараження?
- Як розпізнати захворювання?
- Скільки часу проходить до появи висипки?
- Чим лікувати вітрянку в дітей?
- Коли можна вести дитину в дитячий садок?
- Чи залишаються рубці після вітрянки?
- Наскільки вітрянка небезпечна для вагітних?
- Які ускладнення дає вітрянка?
Вітряною віспою в дитячому віці хворіє майже кожна дитина. Як протікає ця хвороба? Чим можна допомогти дитині? Пропонуємо відповіді на найважливіші питання про симптоми вітрянки, можливі ускладнення, методи лікування, а також про те, як це інфекційне захворювання може вплинути на плід під час вагітності, якщо майбутня мама не хворіла на вітрянку.
Хвороба називається вітряною віспою, бо вона дійсно поширюється вітром. В повітрі віруси можуть переміщатися на кілька метрів. Їм не обов'язково потрібно негайно перейти з одного теплого тіла на інше, вони здатні жити в атмосфері. Це означає, що навіть якщо хворої дитини вже немає в приміщенні, активні збудники хвороби все ще залишаються в повітрі. Особливо концентрований «заряд» виділяють віспяні бульбашки, які щойно тріснули.
Як проявляється вітрянка в дитини?
Симптоми виникають не зразу. Діти, які заразилися на вітрянку, стають заразними через два дні до появи на шкірі та слизових оболонках характерного висипу, тобто ще до того, як батьки помітять, що дитина захворіла. Найчастіше вітрянкою хворіють діти віком від 2 до 7 років. Нерідко вітрянка діагностується і в дітей до 1 року. Чим старша дитина, тим складніше протікає захворювання.
Чи обов'язково захворіє кожна дитина?
При контакті з хворим на вітряну віспу заражаються 80-90% дітей. Решта (більш стійкі) не захворіють, як правило, тільки тому, що їх імунна система в даний момент бореться з іншою хворобою, включивши на повну потужність захисні сили. При наступному сезонному розповсюдженні вітряної віспи настане і їхня черга. До п'ятнадцяти років вітрянкою, як правило, заражаються 95% всіх дітей. Вітряною віспою можна захворіти в будь-якому віці, з тією лише різницею, що в дорослих зараження відбувається вже не так швидко, як у дітей. Але слід зазначити, що чим більший вік хворого, тим важче протікає захворювання.
Чи можливо захворіти вітрянкою повторно?
Багатьох батьків хвилює питання, чи можна захворіти вітрянкою повторно. Відповідь - ні. Той, хто перехворів вітряною віспою, на все життя набуває імунітету до вірусів цієї хвороби. Іноді батьки стверджують, що їх дитина два рази хворіла на вітряну віспу. Цього не може бути, тобто, один діагноз був невірним.
Віруси вітряної віспи відрізняються однією підступною особливістю. Часто їх певна частина виживає в нервових шляхах поблизу спинного мозку. Там вони перебувають у стані спокою протягом багатьох років. Проте у випадку значного ослаблення імунного захисту можуть активізуватися. Внаслідок цього люди похилого віку хворіють на так званий оперізуючий лишай. Так бабуся і дідусь можуть стати переносниками дитячої хвороби, адже у маленьких дітей ці віруси викликають вітряну віспу.
Чи можна уникнути зараження?
Напевно ні. Людина ж не можете знати, що в тому чи іншому місці, незадовго до її приходу (наприклад, в черзі до каси магазину) стояла хвора дитина і в повітрі залишилися віруси вітряної віспи.
Якщо навіть посилено намагатися захистити дитину від зараження вітрянкою, то може статися, що вона захворіє нею в старшому віці (в підлітковому або дорослому), а як відомо, дорослі набагато важче переносять захворювання. На шкірі можуть залишитися помітні рубчики. Тому не потрібно переживати, якщо дитина була в контакті з хворим на вітряну віспу. Нехай вона перенесе захворювання раніше і в легкій формі. Однак не треба допускати занадто тісних та тривалих контактів з хворим в одній сім'ї. Братів чи сестер захворілого краще відокремити на перші десять днів (відвезти до бабусі або кудись ще), так як при тривалому контакті з хворим в іншої дитини може бути більш важка форма захворювання.
Профілактичні заходи слід застосувати і до дітей, що страждають важкою формою нейродерміту (атопічного дерматиту). Часто після вітряної віспи спостерігається загострення цього захворювання, хвора і пошкоджена шкіра гірше витримує агресивну дію віспяних бульбашок. У цих випадках призначається імуноглобулін. Вакцинація від вітряної віспи в нашій країні не проводиться.
Як розпізнати захворювання?
Для точного діагнозу важливі наступні три ознаки:
- в дитини більше тридцяти типових віспяних везикул (тонкостінних пухирців, оточених вузьким червоним віночком), які тріскають при найменшому стисненні пальцями;
- везикули (пухирці) розташовуються по всьому тілу, навіть на голові;
- шкіра виглядає, як зоряне небо, тобто одночасно видно червоні плями, везикули та засохлі скоринки.
Скільки часу проходить до появи висипки?
Інкубаційний період триває приблизно 10-14 днів. Тільки після цього періоду стає ясно, чи заразилась дитина після контакту з хворим чи ні. Протягом інкубаційного періоду в дитячому організмі віруси щосили ведуть «підривну роботу», однак дитина ще відчуває себе цілком здоровою. Тільки за день-два до появи висипки батьки помічають, що з їх малюком щось відбувається: в нього підвищуються температура, він пхикає та має втомлений вигляд.
Висипка спочатку має вигляд дрібних рожевих плям на обличчі, волосистій частині голови, тулубі та кінцівках. Пізніше на місці цих плям утворюються пухирці, наповнені прозорим вмістом, які оточені віночком почервонілої шкіри. Висипка супроводжується сильним свербінням. Вона з'являється не одночасно, а протягом кількох днів, тому на шкірі хворого можна одночасно бачити плями, бульбашки та підсохлі скоринки. Правда, ці типові ознаки проявляються не у всіх дітей.
Чим лікувати вітрянку в дітей?
Сьогодні є можливість надати ефективну допомогу, якщо хвороба протікає важко. Дитина нестерпно страждає від сверблячки, і бульбашки вражають не тільки тіло, але також слизову оболонку рота і гортані. Всі необхідні рекомендації дасть лікар і лікування повинно проводитися строго під його контролем. Не треба кутати дітей, хворих на вітрянку. Одяг повинен бути легким, в приміщенні - прохолодно. Влітку на вулиці захворілі діти повинні перебувати в тіні.
Дітей, які страждають від сверблячки, для полегшення стану треба купати з п'ятого дня висипань в слабкому розчині марганцівки. Можна додати у воду чашку міцного чорного чаю, який містить танін. Сидячі ванни з таніном допомагають також при болючих пустулах в сідничних складках (у дівчаток - на слизових оболонках зовнішніх статевих органів). Нетривалі сидячі ванни з прохолодною водою можуть бути корисні для грудних дітей, якщо віспяних везикул в області підгузника стає занадто багато.
Коли можна вести дитину в дитячий садок?
Хвору дитину потрібно негайно ізолювати. Протягом мінімум десяти днів дитина повинна залишатися вдома. Потім їй знову можна повертатися в свою групу, навіть якщо ще не відпала остання скоринка (за правилами, припиняють ізоляцію через п'ять днів після появи останнього свіжого висипу). В принципі, сувора ізоляція хворій вітрянкою дитині не потрібна. Їй можна підтримувати контакти з вже перехворіли дітьми.
Чи залишаються рубці після вітрянки?
Зазвичай рубці зникають. Однак іноді через відкриті віспяні бульбашки всередину тканини проникають мікроби, що викликають запалення. Інфекція залишає після себе рубчики. Поки що навіть лікарям невідомо, чому віспяні везикули так часто запалюються якраз на обличчі. З часом рубці стають менш помітними.
Наскільки вітрянка небезпечна для вагітних?
Жінки, які не знають, чи хворіли вони в дитинстві вітрянкою, повинні зробити аналіз на антитіла. Якщо захисту немає, а жінка контактувала з хворою дитиною, їй необхідно пройти курс лікування імуноглобуліном. Справа в тому, що вітряна віспа в дуже рідкісних випадках, але все ж може викликати певні вади розвитку плода, якщо майбутня мама захворіла в перші 12 тижнів вагітності. Якщо ж вітряна віспа з'явилася за п'ять днів до пологів, або в перші чотири дні після них, то хвороба може стати небезпечною для життя малюка, так як в цей період у дитини ще немає імунного захисту.
Які ускладнення дає вітрянка?
Ускладнення після вітрянки у дітей трапляються вкрай рідко. Однак в ослаблених дітей, якщо до цієї хвороби приєднується інша, можливі, наприклад, запалення легенів, отит, стоматит і т.п. Причому ймовірність ускладнень в грудних дітей є набагато вищою, ніж в дітей молодшого дошкільного та шкільного віку.