Водянка чорна (Empetrum nigium, голубець) - це вічнозелений, сланкий дуже розгалужений кущ, який належить до родини водянкових. Його висота становить всього 30 - 60 см. Листя цієї рослини видовжено-еліптичне, чергове, шкірясте, довжиною 3 - 5 мм і шириною близько 1 мм, із загорнутими донизу краями. Квіти водянки чорної дрібні, одностатеві, темно-червоного відтінку, розміщені по одній квітці в пазухах листків, які знаходяться на верхівках гілок. Плоди цієї лікарської рослини чорні кістянки подібні на ягоди, достигають вони у серпні. Цвіте цей кущ з травня по червень.
Водянка чорна часто зустрічається в Карпатських горах, на альпійських і субальпійських луках, торфових болотах, та іноді в соснових лісах.
Хімічний склад та заготівля водянки чорної
Хімічний склад водянки чорної душе широкий. Усі елементи куща містять багатий набір активних біологічних речовин. В облиствених пагонах є флавоноїди, андромедотоксин, урсолова кислота і дубильні речовини. Листя має кавову і елагову кислоти, кемпферол, кверцетин, ціанідин, каротин, рутин та ізокверцитрин. В плодах є антоціани, флавоноїди і багато аскорбінової кислоти ( від 9 до 45 мг%).
У якості лікарської сировини застосовують надземну частину цієї рослини, яку зрізають у період цвітіння, перед плодоутворенням. Плоди водянки чорної збирають після їх повного достигання. До класу лікарських ця рослина відноситься неофіційно.
Фармакологічні властивості і використання водянки чорної
В нетрадиційній медицині відвари та настої пагонів цієї лікарської рослини застосовують для лікування нервових захворювань, паралічу, епілепсії, а також як засоби від головного болю, зняття втоми, заспокоєння. Крім цього настої і відвари водянки чорної мають в'яжучі властивості, використовуються від проносів та як ліки від цинги. Препарати з водянки чорної активно впливають на центральну нервову систему і мають протиспазматичну дію, що було доведено в ході експериментів.
Плоди водянки чорної для приготування ліків застосовуються свіжими або з них готують відвари, які мають сечогінні та протицинготні властивості. Не дуже приємні на смак ягоди цієї рослини, які характеризуються значною водянистістю, чудово вгамовують спрагу. Плоди водянки чорної вживають з молоком, їх заморожують для зберігання або варять з цих ягід варення. Також можна приготувати настій цієї рослини на горілці.
Крім використання в медицині плоди водянки відомі як джерело барвників для кондитерських виробів та напоїв. Також барвником з цих ягід фарбують шкіру і вовну.