Вовче тіло болотне (Соmаmum palustre) - це багаторічна коротковолосиста трав'яниста лікарська рослина, що відноситься до родини трояндових. У неї повзуче довге розгалужене кореневище та висхідні стебла завдовжки 30 - 70 см. Листя вовчого тіла сидяче, чергове: нижні листки непарноперисті, мають дві-три пари бічних листочків, а верхні листки - трійчасті. Форма листків довгаста, краї пилчастозубчасті. Колір листя зверху зелений, знизу - сіроповстистий. Квіти цієї рослини двостатеві, правильні, темно-червоні, п'ятипелюсткові, зібрані на кінці стебла у щіткоподібне суцвіття. Плоди вовчого тіла збірні, складаються з голих сім'янок, а цвіте ця лікарська рослина з травня по липень.
Вовче тіло болотне можна зустріти на болотах і вологих галявинах лісостепових і степових регіонів України, рідше - в Степу поблизу річок.
Заготівля та хімічний склад вовчого тіла
У якості лікарської сировини застосовують усі частини цієї рослини. Коріння заготовляють восени або ранньою весною. Його добувають із землі, очищають, миють і висушують на відкритому повітрі. Надземні частини рослини збирають під час інтенсивного цвітіння. Готову до вживання сировину зберігають в сухих приміщеннях. До лікарських ця рослина належить неофіційно, тому в аптеках не відпускається.
Хімічний склад вовчого тіла болотного досить обмежений та недостатньо вивчений. Відомо, що рослина має у складі флавоноїди, дубильні речовини, смоли, органічні кислоти, барвники та ефірну олію.
Фармакологічні характеристики вовчого тіла болотного
В нетрадиційній медицині ліки, приготовані з коріння вовчого тіла болотного застосовуються у якості в'яжучого, жарознижувального, знеболюючого та кровоспинного засобу. Ця рослина допомагає при розладах травної системи, ревматизмі та кровотечах. Настої та відвари з вовчого тіла болотного застосовують як протизапальні та ранозагоювальні засоби.
Приготований з усіх частин рослини відвар використовується при сильних зубних болях, туберкульозі легень, виразкових кровотечах ясен, для лікування горла при ангіні, маткових кровотечах і порушеннях обміну речовин.
Посічену свіжозібрану траву вовчого тіла болотного накладають на пухлини, гнійні рани та гемороїдальні вузли для їх розсмоктування.
Внутрішньо застосовують відвар, який готують з 20 грам подрібненого коріння і склянки окропу. Цей відвар настоюють 1 - 2 години до повного вистигання і проціджують. Вживати ці ліки невеликими ковтками протягом дня.
Зовнішньо застосовують компреси, які готують з 2 - 3 столових ложок сушеної трави. Сировину заливають окропом, загортають у марлю та прикладають такий гарячий компрес до хворого місця.