Перейти до контенту

Вовчі ягоди звичайні – хімічний склад та властивості


чим корисні вовчі ягоди Вовчі ягоди звичайні (Daphne mezereum, вовче лико) - це кущ висотою 40 - 120 см, що відноситься до родини тимелейових. У нього жовтаво-сіра кора, притиснуто-пухнасті молоді гілки, на поверхні яких є бурі бородавочки. Листя цієї лікарської рослини чергове, обернено-яйцеподібно-ланцетне, зібране на кінцях гілок. Ширина листків 1,5 - 2 см і довжина - від 3 до 8 см. Квіти вовчих ягід сидячі, двостатеві, розміщені по 3 - 5 штук в пазухах торішніх листків. Вони мають сильний запах і рожевий колір, з'являються до появи листя. Плоди цього куща кістянки червоного відтінку, цвіте він з квітня по травень.

Вовчі ягоди звичайні зустрічаються в Карпатах, на Поліссі, у Правобережному Лісостепу, значно рідше у Лівобережному Лісостепу, мішаних і листяних лісах. Ця рослина потребує охорони, може рости поодиноко, окремо від інших кущів та дерев.

Заготівля та хімічний склад вовчих ягід

Для лікувальних настоїв та відварів застосовують плоди і кору гілок вовчих ягід. Кору цієї рослини заготовляють ранньою весною в період сокоруху, а плоди збирають восени, коли вони повністю достигнуть. Зібрану сировину тримають окремо від інших зібраних лікарських рослин, бо вовчі ягоди звичайні містять отруту. Цей кущ відноситься до неофіційних лікарських рослин, тому в аптеках вовчі ягоди не продаються.

Хімічний склад насіння та кори вовчих ягід досить специфічний. Рослина містить оксикумарин дафнін, дафнетин, смо умбеліферон і фенолкарбонову кислоту. Крім цього у насінні є незначна кількість алкалоїдів.

Фармакологічні властивості вовчих ягід звичайних

В нетрадиційній медицині ліки з вовчих ягід застосовують у якості болетамуючого, відтяжного та протинаривного засобу. Ліки з цієї рослини допомагають при сильних ревматичних і невралгічних болях, діатезі, радикуліті, подагрі, водянці, золотусі, паралічах, наривах і пухлинах, які утворюються в стравоході та горлі.

Сушені або свіжі плоди вовчих ягід звичайних можна також вживати внутрішньо, але не більше ніж один плід на добу. Це допомагає при втомі, поганому апетиті та атеросклерозі.

У рідкісних випадках настої та відвари з цієї рослини використовують для лікування туберкульозу, простудних захворювань, жовтухи, дизентерії та паралічу язика. В останньому випадку настій рослини слід кілька хвилин тримати в роті. Відомо також, що настій з плодів і кори вовчих ягід має інсектицидні властивості.

Внутрішньо вживають відвар з меленої кори вовчих ягід звичайних. Для цього 20 грам сировини заливають склянкою окропу і кип'ятять, доки половина води не випарується. Ці ліки слід вживати по 1 - 2 краплі тричі на добу. Також можна приготувати настій кори вовчих ягід на спирту. Потрібно взяти 60 грам спирту і 1 грам сировини. Після настоювання витяжку відціджують і п'ють як в попередньому рецепті.

Для зовнішнього застосування використовують настій з кори та посічених гілок з квітами і горілки у співвідношенні 1:3. Ці ліки допомагають від ревматизму і невралгічних захворювань при втиранні у відповідні ділянки тіла.

Вовчі ягоди смертельно отруйні! Тому процес заготівлі та зберігання повинен проходити вкрай обережно. У випадку появи ознак отруєння необхідно негайно звернутись до лікаря, надавши людині першу допомогу.