Вовчуг колючий (Ononis spinosa) - це трав'яниста багаторічна лікарська рослина. Вона належить до родини бобових, має стебла завдовжки 25 - 60 см, які можуть бути прямостоячими або висхідними при основі. Стебла містять з одного боку волохаті меживузля, іноді бувають круглоопушені. Бічні пагони вовчуга колючого містять колючки, які є в основному парні. Листя чергове, нижні листки трійчасті, а верхні мають один листочок. За формою листя видовжено-овальне, залозисто-опушене. Квіти цієї лікарської рослини неправильні, двостатеві, одиничні, розташовані в пазухах листків, які знаходяться на верхівках гілок. В окремих випадках вони утворюють малоквіткове волотеподібне верхівкове суцвіття, яке має вигляд рожевого віночка. Плоди вовчуга колючого боби, а цвіте він з червня по серпень.
Вовчуг колючий поширений у західних регіонах Полісся, його можна знайти на узбіччях доріг та піщаних берегах річок.
Хімічний склад і заготівля вовчуга колючого
У якості сировини використовують листя квіти і кореневище цієї рослини. Заготівля кореневищ відбувається осінню або рано навесні до появи листя, а квіти і листя збирають у період цвітіння цієї рослини. До класу лікарських рослин вовчуг колючий, як і вовчуг польовий, належить неофіційно, тому в аптеках не реалізується.
Хімічний склад вовчуга колючого досить багатий. Ця лікарська рослина має глікозиди ононін і псевдоононін, дубильні речовини, онопсин, ононід, солі ряду органічних кислот, ефірну та жирну олію, цукор, крохмаль, фітостерин онокол, смоли і слиз.
Лікувальні властивості вовчуга колючого
Ліки, приготовані з вовчуга колючого, характеризуються потогінною, сечогінною, дезінфікуючою і тонізуючою дією. Відомо також, що настої з вовчуга колючого здатні розчиняти каміння у внутрішніх органах людини.
Вживають відвари і настої з цієї рослини при запальних захворюваннях сечового міхура і нирок, а також при порушеннях обміну сечової кислоти, з метою виведення піску і каменів з нирок та сечовивідних шляхів, для покращення діяльності внутрішніх залоз і загального очищення крові. Допомагає ця рослина також від висипів на тілі та фурункулів, може застосовуватись як кровоспинний засіб.
Внутрішньо вживають чай з квітів і листя вовчуга колючого. Для заварити такий чай беруть 1 чайну ложку сировини і склянку води. Пити цей відвар потрібно по 1 склянці на добу невеликими порціями. Відвар з коріння готують з 1 столової ложки подрібненої сировини та пів літри води. Вживають його по півсклянки тричі або чотири рази на добу.