Перейти до контенту

Вплив кави на організм дитини


шкідливість кави для дітей
- Чи можна дітям пити каву?
- У скільки років можна починати пити каву?
- Чи варто взагалі давати каву дітям?

Багатьох людей турбує питання про те, який вплив чинить кава на організм людей та дітей зокрема. Усі батьки хочуть, щоб здоров'я їх дитини завжди було за межами небезпеки, адже сама за себе несе відповідальність лише доросла людина, а за дитину відповідають батьки.

Багато хто з дорослих вважає, що каву взагалі не можна давати дітям. На цей рахунок існують різні думки. Зараз ми пояснимо, чи варто давати каву маленьким дітям і розглянемо основні фактори та наслідки впливу кави на дитячий організм.

Чи можна дітям пити каву?

Цей продукт, як і будь-який інший, впливає на стан організму дитини. Щоб дізнатися, чи можна дітям каву, для початку необхідно вивчити її склад, основним компонентом якого є кофеїн. Саме він надає сил та створює бадьорий настрій. Важливо розуміти, що ця речовина відноситься до групи алкалоїдів. Вона включає в себе досить багато різних елементів, в число яких входять також нікотин і кокаїн. Крім цього до складу кави входить білок, сахароза і клітковина.

Повний перелік компонентів кави дуже великий. Він включає в себе сотні різних речовин. На сьогоднішній день достовірно відомо лише про вплив частини з них на організм людини. Але, як ми вже згадували вище, основним компонентом є кофеїн. Різні сорти кави відрізняються різним вмістом цього елементу. Наприклад, в арабіці кофеїну міститься до 2,5 %. У менш благородних сортів кави вміст кофеїну набагато більший. Зокрема, в зернах цих сортів його вміст може сягати 3,2 %. При обсмажуванні співвідношення речовин у зернах кави змінюється. Таким чином, вміст кофеїну після смаження у зернах може збільшитися до 20 %. Тому потрібно пам'ятати, що при більш інтенсивній термічній обробці кількість кофеїну буде збільшуватися.

Дія кофеїну дуже специфічна. Цей елемент здатний впливати на роботу нейрогормонів, що викликають стан сонливості. Таким чином, речовина покращує реакцію. Крім того, кофеїн підвищує вироблення іншого гормону - адреналіну, який активізує роботу всіх систем життєдіяльності організму. Тому після випитого горнятка кави діти і дорослі відчувають прилив сили і бадьорості. Крім цього кофеїн підвищує вміст глюкози в крові, що також сприяє посиленню активності. Гарний настрій після горнятка цього напою виникає внаслідок стимуляції виділення дофаміну, який часто називають гормоном щастя.

Випиваючи кави дитина або дорослий отримує значну дозу перерахованих вище елементів. При цьому слід розуміти, що напій сам по собі не завдає шкоди здоров'ю. Правда, він сприяє підвищенню артеріального тиску. На це слід звертати увагу дітям і дорослим, які страждають від гіпертонічних захворювань або мають до них схильність.

Головна проблема полягає не в кофеїн, як такому, а в його кількості. Якщо вживати напій помірно, то організм не отримає ніякої шкоди. У той же час, якщо регулярно випивати великі обсяги кави, це може привести до виникнення проблем зі здоров'ям.

Також слід пам'ятати, що регулярне вживання напою здатне викликати звикання. Здоровій людині можна випивати в добу від 1 до 3 порцій напою. Доза для дітей відповідно є значно меншою. Тут слід врахувати вік дитини. Однак дозування цього напою в будь-якому випадку має бути меншим, ніж у дорослих людей.

У скільки років можна починати пити каву?

Гормональний стан малих дітей значно відрізняється від гормонального стану дорослих людей. А тепер ми детально розглянемо, з якого віку можна давати каву дітям. Отже, всіх дітей можна умовно розділити на декілька груп.

1. До п'яти років дитині взагалі не можна давати каву. Організм малюка в такому віці ще не зміцнів, тому краще віддати перевагу воді, компоту або трав'яним чаям.

2. Деякі батьки починають пригощати своїх дітей кавою з п'яти років, додаючи в напій молоко. Таке рішення навряд чи можна назвати хорошим, оскільки дитина, як вже було сказано, має досить слабку нервову систему.

3. Нервова система підлітків віком 12 - 13 років теж схильна до серйозних навантажень. Крім того, в цей час починається гормональна перебудова дітей, а вживання міцної кави завдати цьому процесу досить серйозної шкоди. Багато лікарів не рекомендують підліткам пити каву в цьому віці. Таку пораду цілком можна назвати розумним рішенням.

4. Каву дітям можна давати пити тільки при досягненні віку 14 - 15 років, або пубертатного періоду. В такому віці організм молодих людей вже впорався з гормональною перебудовою, але не варто забувати про те, що мозок дитини продовжує формуватися. Та й серце теж ще піддається досить серйозним навантаженням. Тому вживати цей напій допустимо лише в дуже малих кількостях. Якщо дитина не проявляє особливого інтересу до кави, тоді й не варто її заохочувати до цього напою.

Отже, щоб зробити висновок скажемо, що напій можна пити дітям приблизно з 14 років. Але чи варто взагалі починати вживати каву? Тут відомо багато аргументів проти вживання кави. Зараз ми детальніше розглянемо питання про те, чому не варто взагалі пити каву в ранньому віці.

Чи варто взагалі давати каву дітям?

На цей рахунок існує спільна думка багатьох лікарів. Щодо віку, з якого допускається вживання кави дітьми, ми вже визначились вище. Тепер слід розглянути ризики, що пов'язані з вживанням кави у підлітковому віці.

Проблема номер один - кофеїн, який сильно впливає на нервову систему, а вона в 14 років все ще продовжує формуватися. Тому вживання кави призводить до порушення сну та підвищення збудженості у дітей підліткового віку. Підвищення рівня адреналіну в крові не тільки додає сил, але й виснажує серце. Наслідок цього можуть виникати порушення серцевого ритму та інші неприємні проблеми.

В статті вище було сказано, що кофеїн значно підвищує рівень глюкози, внаслідок чого може виникнути збій у роботі підшлункової залози та порушення її нормального стану. Слід пам’ятати і про те, що кофеїн викликає сильну сечогінну дію, яка призводить до інтенсивного виведення кальцію з організму. Недостача кальцію може привести до неправильного або недостатнього формуванням кісток.

Однак головна проблема вживання кави в підлітковому віці зазвичай пов'язана зі складністю визначення безпечної дози цього напою. Оскільки дитячий організм постійно змінюється, бажано значно обмежити вживання дитиною кави, а при можливості навіть виключити цей напій з раціону.