Перейти до контенту

Харчування дитини до року по місяцях


режим харчування дитини до року
- 1 місяць - 2 місяць - 3 місяць - 4 місяць
- 5 місяць - 6 місяць - 7 місяць - 8 місяць
- 9 місяць - 10 місяць - 11 місяць - 12 місяць

Будь-яка мама бажає, щоб її дитина виросла здоровою, розумною і красивою. При цьому однією з найважливіших складових, що забезпечують здоров'я дитини, є правильне харчування. Всі знають, що найбільш оптимальна їжа для новонароджених дітей - це грудне молоко. Однак далеко не всі молоді мами знають, коли і як правильно вводити прикорм, що дитині можна давати їсти у 6 місяців, яка їжа буде найкращою для малюка у 12 місяців? Давайте детально розглянемо, яким має бути харчування дитини по місяцях, від народження до досягнення річного віку.

Харчування дитини в 1 місяць

Обов’язковим для харчування є грудне молоко. При цьому ніяких чаїв, водички та інших додаткових кормів не має бути. Протягом перших днів після пологів у матері буде вироблятись недостатня кількість молока, яке необхідне дитині для нормального функціонування кишково-шлункового тракту і захисту організму від інфекційних захворювань. В перші дні матерям потрібно навчитись вправно і правильного прикладати дитину і годувати її на вимогу. Слід зазначити, що при збільшенні частоти прикладань новонародженої дитини до грудей збільшується й вироблення молока у матері. Слід пам’ятати, що протягом першого місяця дуже важливим є нічне годування дитини.

Харчування дитини в 2 місяці

Харчування практично таке ж, як і протягом першого місяця. Дитина вживає виключно грудне молоко. Іноді матері може здатись, що малюк не наїдається, бо молоко надто рідке або дуже жирне. В таких випадках можна провести так званий «тест на мокрі пелюшки», який допоможе заспокоїтись. Експериментувати в цей період вигодовування дитини матерям не рекомендується, бо шлунок дитини ще не може адаптуватись до нових продуктів, які будуть поступати разом з молоком.

Харчування дитини в 3 місяці

Майже не відрізняється від режиму харчування у перші два місяці. Єдиним продуктом для дитини на третьому місяці життя має бути грудне молоко. Однак саме в цей час у матерів часто відбувається лактаційний криз і вони переводять малюків на змішане або штучне харчування. Цього робити не можна в жодному разі. Необхідно тільки частіше прикладати дитину до грудей і молоко знову почне вироблятись в нормальній кількості. Таким чином і малюк і його мама уникнуть проблеми. Крім цього, на третьому місяці можна починати регулювати харчування в часі, тобто, намагатись годувати малюка через однакові часові інтервали.

Харчування дитини в 4 місяці

На четвертому місяці при необхідності можна вже вводити прикорм. Це можуть бути пару крапель натурального соку, який можна починати додавати при змішаному або штучному харчуванні. Слід пам’ятати, що починати вводити прикорм для дитини можна тільки у випадку, коли вона повністю здорова. Не варто цього робити, якщо в малюка спостерігаються алергічні реакції та реакції на щеплення. Тим не менше, якщо в матері цілком достатньо молока для грудного вигодовування, введення прикорму краще відкласти на майбутнє.

Харчування дитини у 5 місяців

Основним продуктом залишається грудне молоко. Але якщо на 5 місяці вже було розпочато введення дитині прикорму, про його кількість та інші нюанси слід порадитись з педіатром. Якщо дитина вже вживає у якості прикорму натуральний сік, тоді під кінець 5 місяця можна починати додавати фруктові пюре і соки з м'якоттю. При цьому слід ретельно стежити за реакцією організму малюка на ведення нових продуктів. Якщо спостерігаються будь-які негативні реакції – прикорм потрібно негайно скасувати і звернутись до педіатра.

Харчування дитини у 6 місяців

Це саме той час, коли потрібно починати введення прикорму, якщо він не був розпочатий раніше і для його введення немає ніяких протипоказань з точки зору здоров’я малюка. На шостому місяці травна система дитини вже достатньо міцна і добре адаптується до нових продуктів. Тому крім грудного молока потрібно поступово давати дитині більш густу і тверду їжу. Тим не менше, навіть при відсутності негативних реакцій на прикорм, основним продуктом для шестимісячних дітей має бути грудне молоко. Також необхідно пам’ятати, що нові продукти повинні вводитись з поступовим збільшенням дози, і не одночасно, а з інтервалом у 10 днів між новими продуктами.

Харчування дитини в 7 місяців

В цей період потрібно розширювати раціон малюка, вводячи в нього нові продукти. В основному це мають бути круп'яні молочні каші. Спершу дитині потрібно варити каші з одного виду крупи, а потім перейти плавно на суміші з декількох круп. Таким же чином малюк повинен навчитись засвоювати подрібнене або перетерте варене яловиче м’ясо, сирок, кефір та інші продукти. У 7 місяців грудне молоко повинно залишатись в раціоні дитини лише двічі на добу.

Харчування дитини у 8 місяців

Харчування дитини у 8 місяців стає ще більш різноманітним. Дітям в цей період життя вже потрібно давати багатокомпонентні каші, м'ясний бульйон, різноманітні супи та пюре. Кількість м'яса в раціоні необхідно потроху збільшувати. Слід також зазначити, що в 7 місяців дитина повинна мати свій стільчик та свій власний посуд для вживання їжі. Щодо грудного вигодовування дитини у 8 місяців, його достатньо буде лише двічі на день – зранку і ввечері.

Харчування дитини в 9 місяців

В 9 місяців діткам потрібно починати давати рибу. Це має бути нежирне філе річкової або океанічної риби. Під час приготування його слід ретельно перевірити на відсутність будь-яких, навіть дуже дрібних кісточок, адже вони не повинні потрапляти в травну систему малюка. В цей період дитину вже можна вчити їсти власною ложкою з власної тарілки. Звичайно, в малюка спочатку нічого не вийде, але він вже готовий до освоєння процесу самостійного харчування. Що до молока матері, воно все ще повинно залишатись в раціоні дитини у 9 місяців, однак це вже буде не основний продукт харчування.

Харчування дитини в 10 місяців

Раціон поповнюється новими стравами із звичних для малюка продуктів і стає ще більш різноманітним. Наприклад, з риби та яловичини можна приготувати для малюка фрикадельки, а з сиру вийде чудова фруктова запіканка. Крім звичних для дитини молочних каш йому можна вже давати невелику кількість локшини або вермішелі, звареної в молоці. Дітям у 10 місяців дозволяється вже давати дитячі консерви, однак замінювати їх звичайним консервованим м'ясом та рибою не можна в жодному випадку.

Харчування дитини в 11 місяців

Різноманітність страв в цей період вже дуже велика. Дитині можна давати фрукти, овочі, сир, крупи, яловичину, кефір та молочні продукти, рибне філе та хліб. Однак давати дитині все підряд, що вживають в їжу дорослі, не можна, бо травна система малюків все ще розвивається і недостатньо адаптована до звичних всім нам продуктів. В 11 місяців дитина вже повинна дотримуватись протягом дня чіткого режиму харчування. Якщо в матері ще є грудне молоко - його необхідно теж використовувати для харчування дитини.

Харчування дитини у 12 місяців

Слід зазначити, що в 12 місяців дитина вже багато що знає, розуміє і вміє. Річний малюк істотно відрізняється своїм розвитком від одномісячної дитини. Відповідно буде відрізнятись і раціон харчування. Тим не менш, батьки не повинні намагатись годувати дитину тими ж стравами, які їдять дорослі. Ряд продуктів все ще можуть завдати шкоди організму малюка. Однак раціон харчування дитини у 12 місяців має бути збалансованим і повноцінним. Страви повинні містити тільки здорові продукти. Річну дитину вже можна сміло відлучити від грудного годування, однак для цього слід попередньо підготуватись і впевнитись, що малюк буде отримувати достатню кількість їжі.