- Чи потрібне нічне годування дитини після року?
- Коли годувати дитину від 1 року?
- Скільки калорій потрібно річній дитині?
От нарешті вашій дитині виповнився рік і вона вже багато чому навчилась за перші місяці свого життя. Що тепер малюк може їсти? Які продукти можна давати дитині від 1 до 3 років? Скільки разів на добу малюк повинен їсти після року? Як в загальному повинен виглядати режим харчування дитини після року?
Так, це дійсно своєрідний перехідний період у харчуванні дитини. Вона тепер не належить до немовлят і здатна більш активно адаптуватись до різноманітних продуктів, проявляючи свої смаки до певних страв, як це спостерігається у дорослих. Однак дітям після року потрібно ще певний час для того, щоб звикнути до нового стилю харчування та «дорослої» їжі, частина якої для малюків все ще залишається неприйнятною. Тому харчування дитини після року вважається важливим етапом розвитку.
В цей період відбуваються значні зміни у травній системі. По-перше, в дитини вже тепер є власні зуби. Зазвичай в річної дитини буває від 6 до 10 молочних зубів. Малюк активно вчиться жувати ними їжу, тобто, активно формуються його жувальні навички. Під час жування дитина проявляє цікавість до самого процесу, захоплено пережовуючи своїми ще недосконалими зубками попередньо подрібнену, а згодом і не подрібнену їжу. По-друге, у травній системі дитини після року значно підвищилась активність ферментів, що перетравлюють різні продукти. Тобто, малюк вже здатен засвоїти більш складну їжу, ніж ще декілька місяців тому. По-третє, дитині вже відомий смак багатьох продуктів і страв. При цьому малюк вже намагається віддавати перевагу одним продуктам на відміну від інших.
Чи потрібне нічне годування дитини після року?
Подальша зміна режиму харчування дитини вже повинна передбачати не лише підвищення калорійності раціону, але й значне розширення смакових відчуттів. Годування грудьми дитини від 1 року, як правило, відбувається двічі на добу – зранку та перед сном. В окремих випадках можуть відбуватись ще й нічні годування, однак це абсолютно не означає нічого поганого, адже дитину після року неможливо перегодувати грудним молоком. Як показали проведені недавно дослідження, годування дитини вночі після року грудьми не підвищують ймовірність розвитку карієсу, а запобігають його появі. Грудне молоко містить антитіла, що гальмують розвиток стафілококу, який викликає розвиток карієсу.
Якщо дитина вже не вживає грудне молоко, але все ще користується вночі пляшечкою з кашею або соком, це потрібно буде припинити. Справа в тому, що харчові суміші мають інші властивості, ніж грудне молоко, і їх вживання дитиною в нічний час значно підвищує ймовірність появи карієсу. Причиною цього є порушення кислотно-лужного балансу у роті малюка. Він зміщується в сторону кислотності і починається руйнування емалі зубів. Крім цього, дитина від 1 до 3 років не повинна їсти вночі (крім грудного годування), бо це погіршує апетит і порушує сон не лише малюка, але й його батьків.
Коли годувати дитину від 1 року?
Дитині до півтора року рекомендується п’ятиразове харчування. Але якщо батьки помітили, що малюк не в захваті від п’ятого (останнього) годування, це означає, що його можна переводити на дорослий режим і давати тільки сніданок, обід, полуденок та вечерю. Збільшуються в такому випадку й проміжки часу між годуваннями. Тепер вони будуть становити близько 3 - 4 годин. Як стверджують фахівці, цього часу цілком достатньо для того, щоб перетравлена їжа покинула шлунок малюка і він вже був готовий до нового вживання їжі. Таким чином буде забезпечений нормальний розвиток дитини.
Рекомендується якомога чіткіше дотримуватись встановленого режиму харчування. Відхилення від встановленого часу прийому їжі не повинні бути більші, ніж 20 - 30 хвилин. Це допоможе забезпечити більш чітку роботу травної системи в дитини і покращити апетит, адже травні соки будуть вироблятись в достатній кількості і в потрібний час. Таким чином засвоєння їжі малюком значно покращиться. Якщо чіткий графік харчування дитини буде відсутній і годування будуть безладними, вказаний рефлекс не виробиться, а кількість травних соків та ферментів істотно зменшиться, що вплине на перетравлювання їжі. Бажано не давати дитині між годуваннями ніякої іншої їжі. Всі соки, фрукти, молокопродукти, а тим більше ласощі, повинні бути включені в основні прийоми їжі. В першу чергу це стосується дітей з поганим апетитом. Всі ці проміжні вживання продуктів ще більше будуть погіршувати апетит малюка та перешкоджати виробленню травних соків у потрібний час. Тому діти часто відмовляються від основного годування зранку, в обід та у вечері.
Скільки калорій потрібно річній дитині?
Калорійність денного раціону дитини від 1 до 2 років повинна становити приблизно 1300 ккал, а добовий об’єм продуктів не повинен перевищувати 1200 мл. Їжа повинна бути розподілена протягом дня рівномірно. За об’ємом сніданок і вечеря повинні містити по 25 %, обід – від 30 до 35 % та полуденок - від 15 до 20 % добового раціону. Згідно проведених досліджень, на 1 кг ваги тіла річної дитини добовий раціон повинен містити по 4 г жирів та білків, та 16 г вуглеводів. Слід також зазначити, що 70 % добової норми білків повинні складати білки тваринного походження, а рослинних жирів повинно бути біля 13 % відносно загального добового обсягу спожитого жиру.