Перейти до контенту

Ходунки для дитини – за і проти


дитячі ходунки
- Переваги ходунків
- Недоліки ходунків
- Як правильно вибрати ходунки для дитини?
- Безпечне використання ходунків
- Коли заборонено використовувати ходунки?

До теперішнього часу в світі винайдено безліч корисних засобів, які полегшують життя мамам і татам маленьких дітей. До такого роду засобів відносяться і ходунки, популярність яких росте рік за роком.

Ходунки представляють собою спеціальний пристрій на коліщатках, в якому зроблено отвір та встановлено сидіння для дитини. Ходунки віддалено нагадують машинку, яка рухається по квартирі завдяки дитячим ніжкам, які відштовхуються від підлоги і роблять свої перші кроки.

Медицина не дає однозначної відповіді про користь чи шкоду ходунків, тому саме батькам належить вирішувати, чи купити ходунки для дитини чи варто від них відмовитись. Про необхідність застосування такого пристрою також слід порадитись з дільничним лікарем, який постійно контролює здоров'я малюка.

Переваги ходунків:

- вони чудово виручають тих мам, яким немає з ким залишити свого малюка на кілька десятків хвилин, щоб відлучитися до плити, прибрати в квартирі або зайнятися іншими важливими домашніми справами. Поки мама порається по дому, малюк в ходунках нудьгувати не буде, розгулюючи по кімнаті туди-сюди. А мамі залишається тільки спостерігати за малюком і розмовляти з ним;

- дитині подобається, коли її поміщають в ходунки. Так вона почуває себе вільною і самостійною, маючи можливість без сторонньої допомоги переміщатися по квартирі в потрібному напрямку;

- перебуваючи в ходунках, дитина може більше дізнатися про навколишнє оточуюче середовище, а лежачи на спині, або сидячи у високому ліжечку, вона цієї можливості позбавлена;

- в ходунках дитина рухається, розвиваючи таким чином всі групи м'язів. Лежачи і сидячи, вона позбавлена можливості ходити, нахилятися, розвертатися, присідати;

- в ходунках дітлахи відчувають багато позитивних емоцій.

Недоліки ходунків:

- через те, що ходунки не дозволяють дитині пересуватися самотужки, а лише підтримують її, вона починає вчитись самостійно ходити значно пізніше своїх однолітків, які ніколи ходунками не користувались;

- тривале перебування дитини в ходунках не рекомендується, бо це часто викликає викривлення хребта в дитини та викривлення ніг;

- знаходячись в ходунках, дитина часто намагається пройти крізь дверний отвір, або здійснити інші маневри, котрі пов’язані з ризиком отримання травми.

Як правильно вибрати ходунки для дитини?

Якщо ви зважили всі переваги та недоліки ходунків для дитини і все-таки вирішили їх придбати для свого малюка, постарайтеся віднестись дуже серйозно до покупки такого пристрою. Від того, наскільки якісними будуть куплені вами ходунки, безпосередньо залежить здоров'я вашої дитини.

Вибираючи ходунки, звертайте увагу на наступні моменти

Підставка. Вона повинна бути широкою і стійкою, щоб зменшити ризик випадання дитини з ходунків. Деякі ходунки оснащені гумовим бампером для пом'якшення зіткнень і ударів.

Колеса. Від їх кількості залежить ступінь маневреності ходунків. Чим більше коліщаток, тим зручніше дитині здійснювати в ходунках різноманітні повороти, і тим стійкішим буде її положення.

Сидіння. Вибирайте ходунки з глибоким сидінням, щоб дитина не могла самотужки вилазити з ходунків. Сидіння обов'язково має бути зручним і м'яким, а його спинка - жорсткою, що захистить дитячу спинку від травм. Ще краще, якщо сидіння буде знімним, що дасть можливість його помити.

Висота ходунків. Обов'язково повинна бути можливість її регулювання під зріст малюка. У дітей завжди різний зріст, та й ростуть вони швидко. Якщо в ходунках не можна відрегулювати сидіння під зріст дитини, то це негативно вплине на опорно-руховий апарат малюка.

Безпека. Заборонено поміщати дитину в ходунки, якщо зріст та вага малюка перевищують є більшими за параметри, на які розрахований даний пристрій.

Компактність. Дуже зручно, якщо ходунки будуть складатися. Це допоможе заощадити багато місця в квартирі.

Додаткові можливості. Деякі ходунки сьогодні забезпечені різними додатковими аксесуарами, наприклад, ігровими панелями, знімними столиками і т.п.

Вік дитини. Після досягнення малюком 6-місячного віку, йому без вагань можна купити ходунки. Головне, щоб до цього часу дитина вже вміла самостійно сидіти.

Пам'ятайте, що ходунки не гарантують абсолютної безпеки дитині! Тому пристрій повинен бути міцним, стійким та достатньо важким, щоб малюк своєю вагою його не зміг перекинути при спробі нахилитись. Вибираючи ходунки, простежте, щоб дитяча ніжка повністю опускалася в них на підлогу, а не висіла. Малюк повинен впевнено перебирати ступнями, а не пересуватися навшпиньках.

Батьки не повинні забувати, що хребет їхньої дитини ще слабенький, і навантаження на нього потрібно обмежувати. Поки малюк не навчиться впевнено без опори сидіти, а також вставати за допомогою опори, наприклад, в ліжечку, в ходунки йому ставати ще рано. На перших порах поміщайте дитину в ходунки не більше, ніж на півгодини. Багато людей подумають «Чому слід обмежувати час перебування дитини в ходунках, якщо їй в них комфортно і дитина із задоволенням пересувається»? Врахуйте, що спинка дитини швидко втомлюється. Залишаючи надовго малюка в ходунках, ви провокуєте ряд проблем з його хребтом, які в майбутньому дадуть про себе знати.

Безпечне використання ходунків

Ходунки повинні бути такими, щоб дитина могла повністю ставати ступню на підлогу, інакше в неї може розвинутися плоскостопість. Висота ходунків повинна бути відрегульована, а дитячі ніжки - взуті в черевички з твердою підошвою.

Не допускайте наближення дитини в ходунках до небезпечних місць: ями, сходи і т.п.

Надовго залишати малюка одного в ходунках не можна. Займаючись своїми справами, завжди будьте поблизу, так як дитині в будь-яку секунду може знадобитися ваша допомога. Якщо раптом з нею щось трапиться, наприклад, ходунки перекинуться, то дитина може отримати не лише травму, але й сильний переляк.

У кожної моделі ходунків існує певний ризик травматизму. Якщо конструкція виробу така, що малюк майже повністю занурений в ходунки, ніжки впираються в підлогу повними ступнями, і при цьому самі ходунки стійкі, то ризик падіння малюка буде практично нульовим.

Основне навантаження в ходунках припадає на хребет дитини і її таз, а на ноги при цьому навантаження буде мінімальним, оскільки ними малюк лише відштовхується від підлоги. Тому допускається поміщати дитину в ходунки лише у випадку, якщо вона вміє сидіти без сторонньої допомоги і вставати, тримаючись за опору. А ось вміти самостійно сідати з положення лежачи для малюка на даному етапі є якраз необов'язковим.

З того моменту, як дитина почала самостійно пересуватись по приміщенні в ходунках, слід прибрати з поля її досяжності всі небезпечні предмети, до яких належать ріжучі, колючі предмети, та речі які, можна легко розбити. Крім цього необхідно сховати подалі дрібні предмети, які дитина може засунути собі в ніс, рот або вухо. Електричні розетки захистіть спеціальними глушками.

Коли заборонено використовувати ходунки для дитини?

1. Коли дитина ще не вміє впевнено сидіти і тримати рівно свою спинку.

2. Наявність запалень на тих ділянках дитячої шкіри, якими малюк стикається зі спинкою та сидінням ходунків.

3. Будь-які форми захворювання дитини на рахіт.

4. Проблеми з опорно-руховим апаратом у малюка.

5. Психологічна неготовність дитини до ходунків: страх, нерішучість, поганий настрій.

Найкращий спосіб навчити дитину користуватись ходунками - поміщати її туди двічі на день, починаючи з 6-місячного віку. Спочатку тривалість перебування дитини в ходунках не повинна перевищувати 3 хвилин. Щодня потрібно на кілька хвилин цю тривалість збільшувати, однак, не слід виходити за межі 40 хвилин за один раз.