Перейти до контенту

Хвороба Гіршпрунга в дитини – симптоми та лікування


хвороба Гіршпрунга лікування - Коли може виникнути хвороба Гіршпрунга?
- Симптоми хвороби Гіршпрунга
- Лікування хвороби Гіршпрунга

Хворобою Гіршпрунга називається ураження нервової системи кишечника на тих чи інших його ділянках. Це вроджене захворювання, що приводить до дисфункції кишечника, порушення нормального процесу дефекації та сильних запорів. Його легкий перебіг спостерігається тільки у дорослих людей. За статистичними даними у чоловіків такі відхилення в роботі травної-кишкового тракту зустрічаються майже в чотири рази частіше, ніж у жінок. У дітей хвороба Гіршпрунга протікає зазвичай важко. У більшості випадків вона дає про себе знати відразу після народження. Спочатку у новонародженого не відходить первородний кал (меконій). Якщо затримка калу у немовлят не перевищує трьох днів, проблема зазвичай вирішується за допомогою очисної клізми і характеру подальшого вигодовування. Про наявність хронічного захворювання говорити ще поки рано. Картина його починає вимальовуватися тоді, коли кишкова непрохідність у дитини спостерігається регулярно. В цьому випадку для підтвердження діагнозу проводяться відповідні обстеження. В результаті таких обстежень можуть бути виявлені захворювання органів травлення, якісь патології нервової системи, сечостатеві розлади і так далі.

Коли може виникнути хвороба Гіршпрунга в дитини?

Особливо часто спостерігається присутність симптомів хвороби Гіршпрунга у дітей з синдромом Дауна. Якщо зона ураження кишечника обширна, за відсутності консервативного лікування запори можуть тривати до семи днів. Затримки дефекації в дитини на такий або більший термін можуть спровокувати небезпечні ускладнення, тому необхідно вживати термінових заходів. Зазвичай це клізма, яку страждаючим на хронічні запори діткам доводиться застосовувати постійно. Виникнення хронічних запорів не може бути виключено за допомогою медикаментозної терапії. Лікування хвороби Гіршпрунга в дітей проводиться тільки хірургічними методами.

Симптоми хвороби Гіршпрунга

Самим основним симптомом хвороби Гіршпрунга є часті і тривалі запори. Інші ознаки захворювання бувають різними і залежать від ступеня ураження кишечника. На ранній стадії хвороби Гіршпрунга симптоми бувають такими:
- утворення калових пробок;
- метеоризм;
- значне здуття живота;
- блювота з домішком жовчі.

У дітей зазвичай спостерігається затримка в прирості ваги та відставання в розвитку і рості. На більш пізніх стадіях можуть з'явитися такі симптоми хвороби Гіршпрунга, як:
- анемія, спровокована регулярними втратами крові разом з калом;
- виснаження;
- викривлення грудної клітки;
- розвиток ентероколіту, що супроводжується блювотою, температурою та діареєю;
- виражена калова інтоксикація;
- розширення товстої кишки;
- поява калових каменів.

Найчастіше симптоми хвороби Гіршпрунга в дитини виявляються майже відразу після народження. Однак іноді захворювання дає про себе знати в підлітковому, юнацькому, або навіть більш пізньому віці.

Лікування хвороби Гіршпрунга

Єдиним ефективним методом лікування хвороби Гіршпрунга на сьогоднішній день є хірургічна операція. Вона являє собою хірургічне відсікання відділу уражених нервових сплетінь в товстій кишці та з'єднання її з розташованими поруч ділянками прямої кишки. Резекція може проводитися в один або два етапи. Якщо при хворобі Гіршпрунга операція здійснюється в два етапи, спочатку видаляється частина кишечника з патологією нервових закінчень, а край здорової кишки виводиться через розріз в черевній порожнині. Калові маси надходять через такий розріз в ємність, яку хворі носять із собою. Після того, як їх організм адаптується до нового способу травлення, приступають до наступного етапу. В ході другої операції здоровий вільний кінець товстої кишки з'єднують з прямою кишкою. Отвір на животі зашивається.

Перед хірургічним втручанням проводиться консервативне лікування хвороби Гіршпрунга, яке полягає в проведенні спорожнення кишечника. Якщо такі міри не дають потрібного результату і кишкова непрохідність продовжується, з'являється гостра необхідність застосування хірургічних методів. Після операції хвороба Гіршпрунга в більшості випадків виліковується. У пацієнтів, іноді за допомогою багатих рослинною клітковиною дієт та прийому проносних препаратів, поступово нормалізується кал.

У випадках, коли кишечник вражений на невеликій ділянці, лікування цієї хвороби може не потребувати проведення операції. Але в такому випадку доведеться протягом всього життя робити сифонні клізми з великою кількістю (до двох літрів) води. Крім того, для полегшення проходження калу знадобиться постійно приймати всередину вазелінове масло і регулярно робити спеціальну лікувальну гімнастику. Після проведення операції підвищується ризик розвитку ентероколіту, дисбактеріозу та інфікування кишечника. Це виражається в підвищенні температури тіла, здутті живота, блювоті, діареї, появі крові в калі. При виникненні таких постопераційних симптомів після хвороби Гіршпрунга в дитини необхідна негайна допомога фахівця.