Перейти до контенту

Хвороба Крона у дітей – типові симптоми і способи лікування


як лікувати хворобу Крона
- Причини розвитку хвороби Крона
- Симптоми хвороби Крона в дитини
- Діагностика хвороби Крона у дітей
- Лікування хвороби Крона у дітей
- Можливі методи профілактики

Хвороба Крона в дитини - це неспецифічне запальне гранулематозне хронічне захворювання травної системи. Вогнища запального процесу переважно знаходяться в області тонкого кишечника. Типовими ознаками цієї хвороби є діарея та сильний біль в животі. Під час стадії загострення хвороби Крона у дітей спостерігаються такі загальні ознаки запального процесу, як слабкість та лихоманка. В багатьох випадках наслідком хвороби Крона в дитини є гальмування розвитку та ряд інших проявів мальабсорбції. До характерних симптомів цього захворювання слід віднести формування фістул, свищів, та прогресування кишкової обструкції. Діагностика хвороби Крона проводиться в клінічних умовах з підтвердженням діагнозу за результатами комплексного інструментального обстеження. Основна ціль лікування - досягнення стійкої ремісії та її підтримка.

Дуже часто лікарі називають хворобу Крона у дітей термінальним ілеїтом, бо саме для ілеїту є типовою така зона розташування вогнищ запалення. Захворювання зустрічається у дітей з частотою не більш ніж 0,1 %. При цьому найчастіше воно діагностується у підлітків. Слід зазначити, що в секторі педіатрії лікування хвороби Крона вважається дуже актуальним питанням, що пояснюється хронічним характером захворювання. У зв’язку з цим паліативним буде й лікування. Причини виникнення цього захворювання на сьогоднішній день вважаються невідомими, що не дозволяє передбачити ефективних засобів профілактики. Внаслідок ураження організму якість та тривалість життя суттєво зменшуються, тому хвороба Крона вважається однією з причин значної смертності та інвалідності дітей.

Причини розвитку хвороби Крона

На сьогоднішній день етіологія цього захворювання ще досліджується. Причиною розвитку хвороби Крона на думку медиків можуть бути медичні препарати, віруси, бактерії, специфіка будови кишечника і порушення його роботи. Всі ці фактори впливу, крім генетичної схильності, можуть стати поштовхом до розвитку гострого запального процесу, під час якого утворюються в підслизових тканинах типові для хвороби Крона гранульоми. Під час перебігу захворювання у дітей спостерігається порушення балансу цитокінів із збільшенням долі прозапальних цитокінів. При цьому збільшується проникність стінок кишечника, що призводить до підвищення антигенного навантаження на весь організм дитини.

Інколи хвороба Крона в дитини поширюється на всі відділ травної системи. Залежно від області поширення, лікарі розрізняють коліт, ілеоколіт, термінальний ілеїт, ураження верхньої частини кишково-шлункової системи та ураження аноректальної ділянки. Іноді зустрічаються змішані типи захворювання. Наприклад, в дитини може бути фістулоутворююча, запально-інфільтративна або стриктуроутворююча форма хвороби Крона. Відповідно, захворювання може бути пов’язане з утворенням свищів, виникненням симптомів стану кишкової непрохідності, що викликаний стенозом прохідності кишечника, або лихоманкою, порушенням випорожнень та іншими подібними симптомами, які викликають зменшення ваги тіла та відставання у розвитку.

Симптоми хвороби Крона в дитини

Для хвороби Крона типовим є хвилеподібний розвиток, під час якого виникають періоди загострення симптомів та ремісії. Загалом це захворювання не має виразних симптомів, а в окремих випадках вони можуть бути повністю відсутні. Однак у дітей можуть виникати позакишкові та кишкові прояви захворювання. Найбільш поширеними симптомами хвороби Крона є болі в животі та діарея, що виникають майже у всіх випадках. При цьому значних больових відчуттів у дітей практично не буває. Якщо запальний процес розвинувся в шлунку дитини або стравоході, можуть бути прояви нудоти, блювоти, та відчуття важкості. Іноді до цих симптомів приєднується ще здуття живота, однак тенезми бувають дуже рідко.

Про початок захворювання зазвичай свідчить діарея та порушення частоти випорожнень. При цьому є відповідний зв’язок між місцем розташування гранулематозного запалення і силою діареї. При більш високому розташуванні місця ураження травної системи діарея буде більш виразною. У випорожненнях може деколи бути присутня незначна кількість крові, що пояснюється фазою загострення хвороби з утворенням тріщин в місцях виразки. При тривалій діареї під час перебігу хвороби Крона в дитини можуть виникати ознаки мальабсорбції, дефіциту вітамінної групи A, D, E, заліза і кальцію. Такий дефіцит стає причиною відставання загального розвитку дитини. Вона втрачає вагу тіла, відчуває загальну слабкість та лихоманку. Щодо позакишкових уражень при хворобі Крона, до них належить вузлувата еритема, артралгія, іридоцикліт, сакроілеїт та афтозний стоматит.

Діагностика хвороби Крона у дітей

Проблема діагностування хвороби Крона у дітей в тому, що ряд симптомів захворювання є специфічним для цілої низки інших патологій кишечника. Якщо врахувати той факт, що дане захворювання виникає в дітей порівняно рідко, враховуючи неспецифічну симптоматику хвороби, встановити швидко і точно діагноз майже неможливо. Встановити діагноз хвороба Крона в дитини лікар може лише при наявності болів та діареї, пояснити причину яких іншим шляхом неможливо. Крім цього, про захворювання може свідчити відставання у розвитку, зменшення ваги тіла і наявність аналогічних запальних захворювань у близьких родичів. Для того, щоб виключити інші захворювання, лікар призначає інструментальне комплексне обстеження.

При проведенні рентгенографії черевної порожнини в дитини застосовується подвійне контрастування, що забезпечує визначення просвіту кишечника, його будову і ширину. Таким чином можна візуально оцінити місця запалення, що мають вигляд “бруківки”, нетиповий для всіх решта захворювань кишечника. Під час перебігу хвороби Крона у дітей можуть утворюватись внутрішні та зовнішні нориці, які можна побачити візуально при огляді або за допомогою рентгенографії. Досить часто при хворобі Крона буває перианальне розташування свищів, або ж вникають інші патологічні зміни цієї області (виразки, тріщини).

Для діагностики захворювання може використовуватися іригоскопія. З метою виключення інших патологій товстого кишечника може проводитися біоскопія та ректороманоскопія. Але навіть якщо не утворюються гранульоми, можна виявити запальний процес гістологічно. Для огляду стінок слизової кишечника можна застосовувати також колоноскопію. Зовнішній вигляд слизової оболонки при уражені нагадує “бруківку” при утворенні виразок, або “прошитої ковдри” при інфільтрації. На слизовій спостерігаються місця незворотного стенозу та ерозії. При загальному аналізі крові дитини помітне прискорення ШОЕ та ряд інших ознак запального процесу. Дослідження калу дозволяє виявити причини діареї.

Лікування хвороби Крона у дітей

Лікувальні заходи націлені на досягнення стійкої ремісії. Дитині призначається специфічна дієта, що спрямована на покращене засвоєння нутрієнтів. Це дозволяє нормалізувати фізичний розвиток дитини. З цією метою дитині призначають високомолекулярне харчування у вигляді спеціальної суміші. При медикаментозному лікуванні хвороби Крона у дітей основу складають аміносаліцилати. Крім цього застосовується протизапальна терапія кортикостероїдами, включаючи засоби місцевої дії на стінки тонкого кишечника. Додатково можуть також застосовуватися інгібітори ФНО та ряд інших аналогічних біологічних препаратів.

В окремих випадках під час лікування хвороби Крона в дитини можуть призначатись цитостатики, а при виникненні ускладнень застосовуються антибіотики. При кишковій непрохідності та виникненні абсцесів необхідне хірургічне втручання. Хірургічні методи застосовуються і в випадку низької ефективності медикаментозного лікування. Щодо резекції частини кишечника, вона виконується тільки в крайньому випадку. В результаті резекції часто спостерігається стійка ремісія, однак запалення часто переходить в інші відділи травної системи. Після хірургічної операції застосовується спеціальний курс терапії з використанням антибіотиків та кортикостероїдів.

Можливі методи профілактики

До загальних заходів профілактики хвороби Крона в першу чергу слід віднести раціональне харчування, яке має відповідати віку, а також своєчасне лікування та профілактику кишкових інфекційних захворювань. Крім цього слід уникати паразитарних захворювань та інших хвороб травної системи.

Прогноз при хворобі Крона загалом залежить від наявності ускладнень і важкості самого захворювання. Під час лікування часто спостерігається тривала ремісія, оскільки це захворювання належить до категорії хронічних. Саме тому прогноз одужання дитини буде завжди несприятливий. Тут важливу роль відіграє допомога батьків, які повинні регулярно консультуватися в лікаря з метою полегшення симптомів і підвищення якості її життя.