- Старі та нові мультфільми - в чому різниця?
- Недоліки сучасних мультфільмів
- Вплив мультфільмів на виховання дитини
Всі мами дуже радіють, коли їх діти промовляють перші слова. Навіть прості членороздільні склади з уст малюка викликають надзвичайну радість. При цьому батьки починають вгадувати зміст цих перших «ба-ба, та-та і ма-ма». Що вони означають, як правило, не усвідомлює навіть дитина. Тим не менше, це вже означає, що дитина починає вчитись розмовляти. Але що робити, коли малюк вже майже досяг річного віку, а від нього ще ніхто не чув жодного слова? Як навчити дитину говорити, якщо її словниковий запас обмежується лише декількома звуками і подальший розвиток мови не спостерігається? Іноді замість слів та складів малюк поповнює свою мову новими варіаціями незрозумілих звуків. Що робити батькам в таких випадках?
Зазвичай мама і батько починають бігати з дитиною по лікарях, відвідуючи всіх по черзі – педіатра, психіатра, невролога та інших спеціалістів. Не обходять вони стороною і психологів. В результаті батьки отримують цілий список препаратів для стимуляції розвитку дитини і десяток порад від психологів, які традиційно рекомендують оберігати дитину від стресів та інших негативних факторів розвитку. Інколи спеціалісти просто радять почекати, коли дитині виповниться три роки. Однак підсвідомо в таких випадках зрозуміло, що діяти потрібно негайно. Скажемо більше - розвивати дитину треба з перших місяців її життя. Справа в тому, що розвиток мови у дітей є комплексним процесом, а сама по собі артикуляція не відіграє окрему роль коли дитина вчиться говорити.
Коли починати вчити дитину говорити?
Потрібно починати розмовляти з дитиною вже у 2 місяці. Хоча вона ще не зможе відповісти на запитання і зрозуміти слова батьків, це позначиться на подальшому розвитку сприйняття інформації, вираження своїх емоцій та вмінні спілкуватись загалом. Лікарі стверджують, що пасивний словниковий запас в дитини починає накопичуватись вже у 5 - 6 місяців. Тому не слід думати, що річна дитина не розуміє, де знаходяться ніс, очі та зуби у вовка або ведмедика, навіть якщо малюк не може про це сказати і не хоче показати. Засвоєння інформації малими дітьми відбувається набагато швидше, ніж ми це собі уявляємо. Просто діти віком від 1 до 3 років ще не мають повністю сформованого зв’язку між мовою та координацією рухів.
Якщо в дитини не буде мотивації до спілкування і стимуляції – вона не захоче вчитись говорити. Тому батькам біля дитини потрібно озвучувати свої дії, які вони виконують. Наприклад, коли мама вмиває дитину – слід кожен день при цьому промовляти до дитини: «Зараз ми миємо ручки, тепер щічки і личко, а тепер чистимо зубки». Всі дії повинні озвучуватись спокійним теплим голосом. В міру розвитку дитини можна застосовувати простеньку віршики, вимовляючи їх спокійно та повільно. Застосовуючи такий простий метод розвитку мови дитини, старання мами не будуть даремними, і вже через декілька місяців поруч з нею завжди буде цікавий та веселий співрозмовник. Тож як правильно вчити дитину говорити? Для цього існує декілька простих порад.
Поради для розвитку мови дитини
1. Не лінуйтесь озвучувати і повторювати при дитині свої дії. Говоріть малюку все, що ви робите, називаючи при цьому предмети та їх ознаки. Коли в кімнату заходить тато, тітка, бабуся - обов’язково повідомляйте дитині про це словами.
2. Повторюйте звуки і склади, що вимовляє дитина. Намагайтесь це робити хором. Це дуже сподобається малюку і він буде весело реагувати. При цьому вставляйте нові звуки і склади, які дитина обов’язково почне повторювати. Такий метод вважається дуже ефективним тренуванням, що впливає на ранній розвиток дитини.
3. Розвиток мови нерозривно пов'язаний з розвитком дрібної моторики. Навики керувати дрібними рухами (кінчиками пальців) виробляються в тих же ділянках мозку, які керують мовою дитини. І хоча точні рухи та складні дії малюку виконувати ще надто рано, йому можна давати бавитись різні за шорсткістю, формою, твердістю предмети. Чим більше буде різноманітних за своїми властивостями предметів – тим буде краще. Малим дітям не потрібні дорогі ігрові гаджети, розвиваючі килимки та інші аналогічні вироби. Вони захоплено перебирають в руках клаптики паперу, коробочки, баночки, кришечки, ґудзики, нитки і т.п. Дуже ефективними для розвитку моторики дитини є різні за кольором і формою ґудзики, що нанизані на нитку - перевірена протягом років та улюблена малюками іграшка.
4. Коли дитині виповнилось 12 місяців, слід звести до мінімуму застосування жестів під час розмови. Якщо дитина простягнула пальчик, вказуючи на предмет, їй потрібно повідомити, що вона має сказати слово «дай». Згодом дитина повинна вчитись ускладнювати свої слова, застосовуючи прості фрази. Наприклад, замість слова «дай» дитина повинна казати «мамо, дай іграшку», «дякую, мамо», «дай їсти», «хочу пити».
5. Ефективним буде повторювання звуків тварин, до яких діти проявляють неабиякий інтерес. Дитина завжди буде намагатись повторити звуки «гав-гав», «ко-ко», «ку-ку», «му-му», «ква-ква» та ін. При цьому вона запам’ятає всі назви тварин, хоча й не зможе ще їх назвати.
6. Розповідайте дитині простенькі ритмічні віршики, які легко запам'ятати. Це буде не лише розвиток мови дитини, а й початок елементарного навчання. Повторювати віршики слід не дуже часто, але регулярно, щоб дитині не надоїло і вона кожен раз буде зацікавлено їх слухати. Якщо малюк починає повторювати віршики – спробуйте навмисне «забути» окремі слова, щоб він міг самостійно їх вставити.
7. Надзвичайно ефективними для розвитку мови у дітей є пісні. Не проблема, якщо у мами відсутній музичний слух і не дуже приємний тембр голосу. Як у випадку з віршиками, слід іноді замовкати, «забуваючи» фрази пісні, і дитина після нетривалої паузи буде їх відтворювати, допомагаючи своїй мамі.
8. Не потрібно оточувати малюка сучасними електронними іграшками, бо він почне ігнорувати реальні події та емоції. Іншими словами, в аспекті мови та рухів дитина відразу стане пасивною. В неї пропаде не тільки інтерес до реальності, але й не буде розвиватись фантазія та уява. Найкращі іграшки для малих дітей – кубики, м'ячики, пірамідки, машинки, ляльки. Що стосується сучасних електронних пристроїв – залиште їх на майбутнє, коли малюк досягне відповідного віку.
Застосовуючи у повсякденному житті описані поради і методи, ви зможете не лише навчити дитину говорити реченнями, але й допомагати у цій справі іншим батькам, які не мають часу для того, щоб прочитати цю статтю.