- Користь грудного вигодовування
- Вплив психологічного стану на лактацію
- Раціон жінки, що годує грудьми
- Продукти, що покращують лактацію
- Продукти, що погіршують лактацію
- Народні рецепти покращення лактації
- Аптечні препарати для лактації
- Інші способи покращення лактації
Грудне вигодовування - це особливий момент взаємини матері та дитини. Це міцний психологічний зв'язок найрідніших людей і разом з тим задоволення природної потреби дитини в їжі. Материнське молоко дає неоціненну користь новонародженому. Однак у багатьох жінок виникає маса проблем в цій сфері, особливо у молодих мам. Поговоримо про різні способи покращення лактації в домашніх умовах.
Користь грудного вигодовування
Годування грудьми корисне як для малюка, так і для матері. Сьогодні існує багато максимально адаптованих для немовлят сумішей, які при необхідності допоможуть вигодувати дитину. Хоча всі вони наближені за складом і властивостями до жіночого молока, але повністю замінити його не можуть і призначені для застосування у випадку неможливості природного вигодовування.
Грудне молоко для малюка:
- ідеально збалансоване за складом - жирам, білкам, мікроелементами, вітамінами;
- добре засвоюється травною системою завдяки вмісту відповідних ферментів;
- допомагає розвитку нервової системи, в тому числі центральної;
- допомагає заселити кишечник новонародженого корисною мікрофлорою;
- сприяє захисту немовляти від хвороб, формування його імунітету;
- смоктання грудей допомагає сформувати правильний прикус.
При цьому не всі замислюються про користь грудного вигодовування для самої жінки. А ця користь є і вона чимала.
Завдяки годівлі грудьми жінка:
- швидше відновлюється після пологів - при своєчасному прикладанні новонародженого до грудей швидше відходить плацента, скорочується матка;
- отримує більше гормонів радості - ендорфінів, що служить профілактикою післяпологової депресії;
- дає можливість відпочити репродуктивній системі, оскільки виділяється при годуванні гормон пролактин пригнічує вироблення жіночих статевих гормонів прогестерону та естрогену;
- зменшує для себе ймовірність в майбутньому захворювань на рак і остеопорозом.
Також годування грудьми допомагає формуванню більш тісного контакту між матір'ю і дитиною, розвитку прив'язаності, ніжності, любові до малюка.
Однак нерідко бувають випадки, коли мама бажає годувати немовля, але процес не ладиться. Після певних невдач жінка вирішує завершити лактацію, щоб не мучити себе і дитину. При цьому фахівці стверджують, що зовсім невеликий відсоток жінок фізіологічно не можуть годувати грудьми. У решти проблеми пов'язані з будь-якими помилками в налагодженні цього процесу. Зазвичай вони бувають відразу після пологів, а також існує так званий лактаційний криз - зменшення вироблення молока в організмі. Наші рекомендації допоможуть збільшити кількість жіночого молока в таких випадках.
Вплив психологічного стану на лактацію
Вироблення молока, як і багато процесів в нашому організмі, залежить значною мірою від психологічного стану жінки. Всім відомо, що через сильні потрясіння у матері може пропасти молоко. Однак буває, що в житті жінки начебто все в порядку, а проблеми з лактацією все-таки існують. Потрібно оцінити свій стан. Дуже важливу роль в цьому відіграють близькі люди:
- молоду маму потрібно підтримувати морально, вселяти впевненість, що вона все робить правильно;
- якщо через недосвідченість жінка робить щось не так в плані догляду за малюком, старші члени сім'ї не повинні в жодному випадку критикувати, а м'яко порадити як зробити краще;
- в оточенні мами що годує не повинно бути криків, сварок, конфліктних ситуацій, напруженості;
- пологи можуть спровокувати розвиток депресії, і якщо жінка постійно пригнічена, не тішиться спілкуванням з дитиною, дивно поводиться, потрібно звернутися до фахівця - психолога, психотерапевта.
Крім цього на психологічний і фізичний стан жінки впливає кількість сну, зайнятість її домашніми справами або роботою, наявність помічників. Молода мама повинна по можливості висипатися і достатньо відпочивати. Нерідко жінки самі намагаються взяти все на себе, здаватися не тільки ідеальною матір'ю, але й дружиною та господинею. Це не правильно. У даній ситуації потрібно розуміти, що догляд і годування малюка - це перша головна задача, а інше можна відкласти, якщо цього вимагає стан мами.
Раціон жінки, що годує грудьми
Вироблення молока відсотків на 50 або й більше залежить від харчування жінки. Інші фактори впливу - спадковість, психологічний стан, фізичне самопочуття - також дуже важливі, але раціону годуючої матері потрібно приділити особливу увагу.
Однак деякі розуміють це абсолютно однобоко - треба їсти за двох і якомога ситніші страви, щоб дитині діставалося більше молока. Деякі матері дотримуються іншої точки зору. Боячись кишкових кольок та алергії в дитини, жінці радять дотримуватися суворої дієти, виключивши більшість продуктів.
Насправді меню годуючої матері має бути повноцінним за вмістом всіх корисних речовин. У ньому мають бути присутні нежирне м'ясо, риба, молочні продукти, овочі та фрукти, злаки, рослинні та тваринні жири. При цьому потрібно спостерігати за реакцією дитини і коригувати своє меню.
Разом з тим існують спеціальні продукти і страви, що покращують лактацію. Але є і такі продукти, які сприяють зниженню вироблення молока.
Продукти, що покращують лактацію
Визначено ряд продуктів, які позитивно впливають на вироблення молока. Мамі, що годує грудьми, особливо в період лактаційного кризу і налагодження годування, будуть корисні:
- теплий та в міру солодкий чай (краще з медом або згущеним молоком, стакан за півгодини до годування);
- горіхи (мигдаль, волоські, кедрові);
- гречана крупа;
- свіжа смородина, смородиновий сік;
- морква і морквяний сік;
- імбир;
- ячмінна кава;
- супи на нежирному м'ясному бульйоні;
- кисломолочні продукти;
- кмин (розжовувати зернятка або вживати хліб з кмином);
- кріп;
- редька, огірки.
При цьому варто враховувати, що деякі з названих продуктів можуть викликати алергічні прояви. Інші сприяють запорам або, навпаки, мають проносний ефект. Тому жінці потрібно бути максимально уважною до стану дитини щоб, бажаючи покращити вироблення молока, не нашкодити її здоров'ю.
Потрібно також дотримуватися питного режиму, тобто враховувати, що годувальниці потрібно більше рідини, адже частина її йде на молоко. Якщо мама мало п'є, відповідно, рідина буде використовуватися на потреби її організму, а кількість молока зменшиться.
Норма рідини в добу - не менше двох літрів з урахуванням напоїв та рідких страв. Що стосується напоїв, то є ряд рецептів, які допоможуть виробленню молока. Про чай з медом або згущеним молоком вже згадували. Також як і про морквяний сік. Але можна використовувати й інші способи.
Очистити моркву, натерти дрібно, взяти три ложки продукту і залити склянкою теплого молока. Настояти, додати чайну ложку меду. Пити вранці і перед сном.
Підійдуть і трав'яні чаї. Найкращі для годуючої жінки лікарські рослини - материнка, меліса (але не перцева м'ята!), кропива, аніс.
Готуються чаї за простою схемою: закип'ятити воду, додати рослинну сировину, настояти. Підійдуть і фруктові узвари - сушені яблука, груші, родзинки, вишні, абрикоси. Їх потрібно залити окропом і потримати на вогні пару хвилин. Потім остудити і пити протягом дня.
Продукти, що погіршують лактацію
Під час грудного вигодовування потрібно виключити алкоголь, гострі спеції, часник і цибулю, обмежити каву і міцний чай. Вони можуть негативно впливати на дитину або погіршити смак грудного молока. Однак є ще продукти, які саме знижують вироблення молока.
Наприклад, лактацію погіршує все, що затримує в організмі воду. Це в першу чергу сіль, а також продукти що її містять у великій кількості: копченості, маринади, солена риба, ковбасні вироби. Таким же ефектом характеризуються і деякі спеції (трави): м'ята, петрушка, шавлія. Тому потрібно обмежити вживання цих продуктів, а при нестачі молока їх потрібно загалі виключити з раціону.
Народні рецепти покращення лактації
За часів, коли медична допомога в нинішньому її розумінні була нерозвинена, існувало чимало різних народних засобів для допомоги при тих чи інших проблемах зі здоров'ям. В тому числі застосовувались народні рецепти при недостатній лактації. Деякі з таких засобів цілком можна використовувати і сьогодні.
Добре впливає на лактацію молочно-горіховий коктейль. Для його приготування потрібно 100 грамів волоських горіхів подрібнити блендером, змолоти на м'ясорубці або дуже дрібно посікти. Залити 250 мл молока, поставити на слабкий вогонь і прокип'ятити протягом 10 хвилин. Можна додати меду або цукру. Вживати такий коктейль після охолодження потрібно тричі на добу по 50 - 100 мл.
Допомагає виробленню молока кульбаба, причому можна використовувати різні частини рослини. Коріння промити, подрібнити, взяти дві ложки свіжого або одну ложку сушеного і залити склянкою окропу. Настоювати потрібно півгодини. Пити по дві-три столові ложки перед кожним прийомом їжі. Можна використати надземну частину рослини - листя, стебла, квіти. Їх необхідно подрібнити за допомогою м'ясорубки та вичавити сік. Додати на склянку соку щіпку солі, трохи лимонного соку і чайну ложку меду. Випивати склянку в день невеликими ковтками.
Ще один горіховий рецепт - хороша альтернатива цукеркам та варенням. Треба взяти у рівних частинах волоські горіхи, курагу, родзинки, інжир. Якщо у мами або дитини є проблеми з випорожненням, можна додати трохи чорносливу. Подрібнити все через м'ясорубку або блендером, додати трохи меду і вершків, добре перемішати і поставити в холодильник. Суміш може зберігатися тиждень, тому занадто великі порції робити не потрібно. Вранці приймати по ложці такого засобу, запиваючи теплою водою або чаєм. Але щоб уникнути алергічних реакцій починати потрібно з маленьких порцій.
Сила кедрових горіхів теж піде на користь. Столову ложку кедрових горіхів (з лушпинням) залити склянкою води і залишити на декілька годин. Потім закип'ятити, додати ложку меду і випити. Вживати раз на добу.
Властивості редьки і меду покращувати лактацію використовуються в наступному рецепті. Чорну редьку слід очистити, натерти, вичавити сік, змішати з такою ж кількістю холодної води. Потім на стакан напою додати столову ложку меду, розділити на дві частини і випивати по одній частині зранку.
Імбир став звичним продуктом на наших прилавках. Його використовують не тільки в кулінарії, але і в лікувальних цілях. Допоможе він і при виробленні молока. Свіжий корінь імбиру дрібно порізати або натерти. На літр води взяти три ложки кореня, прокип'ятити, зняти з вогню, скоригувати смак додаванням лимона і меду. Пити по півсклянки тричі на добу.
Аптечні препарати для лактації
Фармацевтичною промисловістю розроблений і випущений цілий ряд препаратів для підвищення вироблення молока.
Апілак. Сприяє стимуляції клітинного метаболізму, в тому числі вироблення молока. Відноситься до класу біогенних стимуляторів. Найпопулярніший засіб для покращення лактації.
Фемілак. Препарат з молочним білком і таурином. Призначають як вагітним для покращення стану, так і годуючим для вироблення молока.
Енфа-мама і Думіл мама плюс. Комплекси для жінок після пологів. Допомагають відновленню організму, збагачують раціон годуючої мами корисними речовинами. Служать не тільки для покращення лактації, але і як засоби для профілактики карієсу, остеопорозу, проблем зі шкірою і волоссям.
Крім того випускається безліч різних біологічно активних добавок до їжі, які теж здатні допомогти при проблемах з лактацією. Наприклад, «Лактогон», «Апілактін» та інші. Продаються і чаї для лактації, зокрема, «Бабусин козуб». Кардинальних змін вони, звичайно, не здатні зробити, але в комплексі з іншими засобами можуть бути корисні.
Приймаючи медичні препарати і БАДи для лактації, потрібно пам'ятати, що їх діючі речовини можуть бути алергенні, тому починати прийом потрібно обережно.
Інші способи покращення лактації
Сприяють виробленню молока і спеціальні водні процедури, масаж та гімнастика. Скажемо про них декілька слів.
Водні процедури. Підвищують рух рідин в організмі, в тому числі виділення молока. Проводити їх можна в душі - по черзі гарячі та прохолодні струмені направляти на молочні залози, злегка розтираючи їх по колу. Підійде і «бабусин» рецепт - налити в тазик теплу воду, нахилитися над ним, щоб груди були в воді. Процедуру проводити протягом 10 хвилин.
Масаж. Також покращує кровотік, що сприяє приливу молока. Він є профілактикою лактостазу (застою молока) та ряду інших проблем. Робити масаж потрібно приблизно за годину до годування. Для цього руки добре зволожують будь-якою оливою (підійде касторова, мигдальна, обліпихова). Основні рухи - погладжування, можна використовувати легкі розминання. Шкіру не потрібно розтягувати. Кругові рухи починаються від основи грудей і переміщаються до сосків. При цьому зачіпати соски та ареоли не можна, щоб уникнути потрапляння масла.
Гімнастика. Корисні різні фізичні вправи, в тому числі зі звичайних курсів гімнастики, де немає занадто інтенсивних навантажень. Існують і спеціальні комплекси вправ.
1. З'єднати долоні перед грудьми. По черзі стискати долоні разом і розслабляти, не роз'єднуючи пальців і не опускаючи рук.
2. Встати на карачки. Піднімати голову вгору і назад, щоб м'язи шиї та грудей напружувалися. Можна пройтися рачки в такому положенні, зробити перерву і повторити вправу.
3. Витягнути руки перед грудьми. Робити «ножиці», схрещуючи руки і поступово піднімаючи, поки руки не виявляться над головою. Потім продовжувати схрещування, опускаючи руки вниз.
Підбираючи додаткові способи покращення лактації, не потрібно забувати про елементарні рекомендації по грудному вигодовуванню. До таких належить своєчасне і правильне прикладання дитини до грудей, зціджування залишків молока після кожного годування, а також нормальний раціон годуючої жінки, достатній сон та відпочинок.