- Коли починається нудота при вагітності?
- Причини нудоти при вагітності на різних термінах
- Механізм розвитку нудоти на ранніх термінах вагітності
- Чому з'являється нудота на пізніх термінах вагітності?
- Нудота при вагітності як симптом інших захворювань
- Нудота на ранніх термінах вагітності - що робити?
- Народні засоби від нудоти при вагітності
- Профілактика токсикозу при вагітності
Бажані дві смужки на тесті для визначення вагітності - це тільки початок складного і тривалого шляху. Попереду ще багато приємних і не зовсім приємних моментів і станів, одним з яких є нудота на ранніх термінах. Від проявів раннього токсикозу (а систематична нудота під час вагітності саме так і називається) не застрахований ніхто з майбутніх мам. А тому доведеться вчитися справлятися з цим неприємним станом. Зазвичай нудота і блювота припиняються до кінця третього триместру, але до цього часу майбутній мамі може бути не солодко. Нижче у статті ми розглянемо, як позбутися нудоти при вагітності на ранніх термінах.
Коли починається нудота при вагітності?
Очікування дитини сповнене радісних передчуттів, приємних клопотів і хвилювань. Вагітна жінка, як головна героїня подій, відчуває на собі загальну увагу і турботу. З тих пір як тест показав позитивний результат, життя її стало перетворюватися.
Відвідування лікарів, планові огляди, збір аналізів та ультразвукове обстеження міцно увійшли в її щотижневий графік. Організм жінки перебудовується у зв'язку з таким положенням. Вже при перших ознаках вагітності майбутню маму підстерігають такі зміни, як різка зміна настрою, висока емоційність, сонливість, лінь і токсикоз - найбільш неприємний супутник вагітності.
Легка нудота починає переслідувати вагітну жінку вже тоді, коли вона ще не здогадується про свою вагітність і проявляється вже на 5 - 6 тижні після незахищеного статевого акту. Це нездужання відбувається внаслідок раптового збільшення рівня гормонів і перебудови нервової системи вагітної. Як правило, нудота турбує вагітних жінок до закінчення першого триместру. Поява плода провокує жіночий організм на очистку від токсинів, що найчастіше викликає ранкову блювоту. Поступово нудота проявляється все більше і дошкуляє жінці щодня, а інколи й по декілька разів на день. При цьому підвищується слиновиділення, сонливість і роздратування.
Нудота виникає і через підвищену чутливість органів чуття до всього того, що відбувається. Жінка починає сприймати навіть ледь вловимі аромати, які не завжди є для неї привабливими. Більшість з них викликають нудоту і блювоту.
Причини нудоти при вагітності на різних термінах
Нудота і блювання в першому триместрі вагітності є ознаками раннього токсикозу. Рідко коли жінка не відчуває таких симптомів і вагітність не доставляє їй таких неприємностей. Причиною раннього токсикозу і його активного прояву можуть бути не тільки фізіологічні особливості організму, але й фактори, що пов'язані з різними захворюваннями і патологіями. До таких факторів відносяться:
- патологія або захворювання шлунково-кишкового тракту;
- підвищення артеріального тиску;
- стреси і переживання;
- неправильно підібране харчування. Гострі, солоні та надмірно солодкі або жирні страви, з яскраво вираженим запахом спецій, а також майонези та різні соуси найчастіше викликають нудоту;
- переїдання або голодування. Важливі не тільки правильні продукти харчування, але й кількість їх вживання;
- неповноцінний сон;
- подразнюючі запахи. Вагітну жінку може нудити від аромату улюблених раніше духів, або концентрованих порошків та миючих засобів. Варто обмежити або видалити тимчасово всі джерела запахів, на які у вагітної негативна реакція;
- наявність шкідливих звичок. Вживання алкоголю та паління сигарет завдає шкоди і викликає огиду при вагітності. Слід категорично відмовитися від впливу куріння та алкоголю на організм вагітної жінки.
Токсикоз може проявлятися у вигляді свербіння та висипань, спазмів м'язів і навіть незначних судом.
Механізм розвитку нудоти на ранніх термінах вагітності
У більшості вагітних нудота завжди супроводжується блюванням, яке поділяється на три рівні важкості: просте, середнє і важке.
Просте блювання турбує жінку в ранковий час, в основному після прийому їжі. Повторюється цей неприємний процес не більше 5 разів на день. Апетит при цьому знижується, стан майбутньої мами трохи пригнічений. Спостерігається невелике зниження ваги, але воно не є патологічним і не вимагає яких-небудь особливих рекомендацій лікаря.
При середній важкості блювання повторюється до 10 разів на добу. Можливе підвищення температури і прискорене серцебиття. Якщо жінка відчуває настільки сильний токсикоз, слід довести до відома лікаря про свій стан.
Важка степінь блювання створює загрозу для вагітної. Її постійно турбує нудота, загальне самопочуття значно погіршується, а процес обміну речовин значно загальмовується. При таких ознаках токсикозу необхідна допомога лікаря. Іноді можлива навіть госпіталізація.
Чому з'являється нудота на пізніх термінах вагітності?
Ознаки інтоксикації у вагітних бувають і на пізніх термінах. Якщо ранній токсикоз є нормальним проявом вагітності, від якого не застрахована практично жодна жінка, то з пізнім справи не такі прості.
Пізній токсикоз під час вагітності називається гестоз. Цей стан непростий і досить небезпечний для матері та дитини. При цьому хворобливому стані можливі зриви і порушення в роботі нервової системи. Можливі збої в роботі внутрішніх органів і систем, сильні набряки обличчя і кінцівок, підвищений артеріальний тиск.
Причини гестозу трохи відрізняються від нудоти на ранніх термінах. До них потрібно віднести:
- надто юний або надто дорослий вік матері. Якщо жінці менше 18 або більше 35 років, то вона ризикує відчути на собі це захворювання;
- наявність шкідливих звичок;
- хронічні захворювання (цукровий діабет, гіпертонія та ін.);
- надлишок води в організмі.
Недостача білка спричиняє багатоводдя в організмі вагітної, що може послужити причиною розвитку гестозу. В будь-якому випадку блювання і нудота на пізньому терміні вагітності привід для занепокоєння і консультація лікаря вкрай необхідна.
Швидше за все лікарем будуть призначені такі процедури:
- загальний медичний огляд;
- здача аналізів (загальний аналіз сечі, аналіз сечі по Нечипоренко, аналіз сечі на білок);
- загальний та біохімічний аналіз крові;
- УЗД, ЕКГ, КТГ плода;
- обстеження в інших фахівців.
Для того, щоб з мамою і дитиною було все в порядку, стан гестозу вимагає негайного лікування і дотримання важливих правил, а саме:
- вживання рідини не більше одного літра на добу;
- відмова від вживання солі;
- відмова від вживання продуктів з барвниками і консервантами;
- збільшення у раціоні свіжих овочів і фруктів;
- контроль за збільшенням ваги;
- дотримання режиму дня, уникання стресових ситуацій;
- вчасне лікування простудних та інших захворювань. навіть при легкій формі прояву.
Якщо стан вагітної при пізньому токсикозі ускладнюється, її потрібно негайно госпіталізувати.
Не варто недооцінювати небезпеку гестозу. При запущеному стані це порушення переростає в останню найбільш небезпечну стадію - еклампсію, при якій у вагітної порушується робота головного мозку, формується серцева недостатність, можлива непритомність і крововиливи в мозок.
Нудота при вагітності як симптом інших захворювань
Буває і так, що нудота під час вагітності пов'язана з іншими захворюваннями, які таким чином нагадують про себе. Тому жінці потрібно прислухатися до свого тіла, а про будь-які зміни в самопочутті повідомляти лікаря. Наявність нудоти можлива також при наступних захворюваннях:
- виразка або гастрит. В такому випадку нудота супроводжується болем в шлунку;
- пієлонефрит. Запалення нирок може викликати сильну блювоту, біль у спині, підвищену температуру;
- кишкова інфекція крім нудоти несе з собою ряд неприємних симптомів, таких як діарея, озноб, сильні болі в області живота;
- гельмінтоз часто проявляється нудотою, головним болем, висипаннями;
- апендицит часто запалюється в другому триместрі вагітності, йому властивий різкий біль та розлади шлунка.
Медичний огляд та консультація необхідних фахівців допоможуть встановити правильний діагноз і призначать необхідне лікування.
Нудота на ранніх термінах вагітності - що робити?
Якщо нудота турбує майбутню маму на ранніх стадіях вагітності та не створює ніякої загрози окрім власне свого прояву, можна максимально зменшити її вплив. Корисними будуть щоденні прогулянки, прийом спеціальних вітамінів та помірний активний спосіб життя. Лікуючий лікар може призначити прийом ліків, здатних усунути неприємні відчуття нудоти під час вагітності. Найчастіше прописують такі препарати:
- активоване вугілля, ентеросгель, полісорб (для очищення організму від токсинів);
- вітаміни В і Е, Піридоксин і Навідоксін (для покращення роботи печінки);
- м'ятні таблетки забезпечують відчуття свіжості та зменшують нудоту);
- церукал вживається при особливо важкому перебігу токсикозу.
Варто пам'ятати, що передозування лікарських препаратів завдає більше шкоди, ніж користі. Тому потрібно точно дотримуватися інструкції.
Народні засоби від нудоти при вагітності
Не варто нехтувати рецептами народної медицини, адже багато жінок діляться між собою тими рецептами, які допомогли їм пережити складних період токсикозу. Народні засоби також мають позитивний вплив на боротьбу з інтоксикацією і несуть істотну користь для організму. Ось деякі поради народної медицини при нудоті під час вагітності:
- прокинувшись, не встаючи з ліжка, випити маленькими ковтками півсклянки води;
- випити склянку води з лимонним соком;
- пити чай з додаванням імбиру або м'яти;
- вживати від нудоти настій з смородинового листя;
- періодично з'їдати ложку меду з імбиром і лимонним соком;
- маленький ковток міцної заварки допомагає впоратися з легкою нудотою;
- невеликий перекус з фруктів, горіхів або легкий бутерброд усуває неприємні відчуття;
- вживати відвар меліси, деревію, ложечку картопляного соку;
- пити настій з подрібнених мандаринових шкірок;
- фенхель є хорошим засобом від токсикозу, його насіння слід жувати до відчуття покращення травлення;
- сухарі та крекери чудово зупиняють наближення нудоти, їх можна жувати періодично впродовж дня.
Профілактика токсикозу при вагітності
Якщо говорити про профілактику токсикозу на ранніх термінах, потрібно усвідомлювати, що єдиного рецепта позбавлення від нудоти під час вагітності не існує. У продажу можна знайти браслети для точкового масажу, який допомагає запобігти блюванню і тримає самопочуття жінки під контролем. Носити браслети потрібно на обох руках. При нападі нудоти потрібно натиснути близько 20 разів кнопку на браслеті, одягненому на зап'ястя. Потім те саме зробити з іншою рукою. Такі маніпуляції здатні зменшити або усунути напади нудоти і блювання.
Не варто забувати про здоровий спосіб життя, правильне харчування і прогулянки на свіжому повітрі. Не рекомендується обтяжувати себе голодом або переїданням. Носити потрібно тільки комфортний, що не ускладнює рух, одяг. Також лікарі рекомендують уникати різких рухів, сильних запахів. Якщо запах гарячої їжі провокує нудоту, слід приймати тільки холодні страви. Не слід здійснювати активних рухів відразу після вживання їжі, алей й не варто відразу лягати спати. Дуже благотворно на організм вагітної жінки впливає щоденна ходьба.
Головне у всьому знати міру. Сон повинен бути здоровий, восьмигодинний. Постійне перебування в ліжку може викликати погане самопочуття. При виконанні потрібних рекомендацій і правильному розпорядку дня жінка з легкістю подолає всілякі нездужання, вагітність не турбуватиме її поганим самопочуттям і подарує тільки радісні хвилюючі почуття.