Перейти до контенту

Як правильно купати немовля?


правильне купання новонародженої дитини - Коли і як часто купати дитину?
- Підготовка води для купання дитини
- Засоби для купання немовлят
- Як купати новонароджену дитину?
- Коло для купання дитини
- Що робити після купання?

Купання є однією з найважливіших процедур по догляду за новонародженою дитиною. Ця процедура не лише підтримує чистоту шкіри малюка, але також зміцнює його імунітет і налагоджує тактильний та емоційний контакт між дитиною і мамою. Однак купання новонародженої дитини необхідно проводити правильно, бо у випадку порушення процедури в малюка можуть виникати алергічні реакції, опіки та різноманітні захворювання шкіри та внутрішніх органів. Як правило, це пов’язано з відхиленням температури води для купання, використанням зайвих та шкідливих засобів, порушенням послідовності та режиму проведення процедури.

В даній статті ви отримаєте ряд рекомендацій та порад, що допоможуть вам дізнатись про порядок проведення процедури купання дитини, застосування допоміжних засобів, а також інформацію щодо підготовки води для купання та необхідні дії після купання немовлят. При виконанні всіх вказаних нижче рекомендацій купання принесе дитині тільки користь.

Коли і як часто купати дитину?

Педіатри радять перший раз купати немовляти на 7 - 10 день після народження. Однак для проведення першої процедури повинна вже зажити пупкова ранка, а до цього рекомендуються тільки вологі обтирання шкіри дитини теплою водою. Перше купання потрібно проводити дуже обережно, щоб не викликати у дитини переляк і надалі вона не боялася води.

Дитину потрібно купати в один і той же час, щоб таким чином в неї виробилась звичка до відповідного режиму. Проводити процедуру слід незадовго до останнього годування, десь між 9 та 10 годинами вечора. Не рекомендується купати дитину відразу після годування, бо це може стати причиною зригування їжі. Поки малюку не виповниться 6 місяців, процедуру потрібно проводити щоденно, а потім плавно зменшувати частоту.

Купання новонародженої дитини слід починати з 3 - 5 хвилин перебування у воді, збільшуючи тривалість поступово до 10 - 15 хвилин, у міру дорослішання малюка. Однак для кожної дитини процес купання завжди відбувається індивідуально. Тому малюк сам дасть вам знати про те, що процедуру потрібно закінчувати.

Підготовка води для купання дитини

Шкіра немовляти дуже чутлива, тому водопровідна вода може викликати подразнення. Найкраще купати дитину в кип'яченій або бутильованій воді. Популярним сьогодні є купання у воді, що пройшла очищення електроактивацією. Завдяки цьому немовлята швидше розвиваються і значно менше хворіють. Воду з колонки або колодязя обов'язково треба кип'ятити, оскільки вона може містити бактерії.

Температура води для купання новонародженої дитини повинна становити 35 - 37 градусів. Для контролю температури необхідно користуватись спеціальним термометром. Під час купання дитина повинна рухатись і поводитись активно. Якщо вона знаходиться в розслабленому стані і майже не рухається, значить, температуру води потрібно трохи зменшити. Слід зазначити, що тільки прохолодна вода сприяє насиченню крові дитини біологічно активними речовинами, які підвищують імунітет. У приміщенні, де відбувається купання, температура повітря повинна бути приблизно 24 - 26 градусів.

Засоби для купання немовлят

Для цих цілей підійде м'яке дитяче мило або гель з нейтральним ph. Вони не повинні містити барвники та ароматизатори. Такі засоби слід використовувати не частіше, ніж 2 - 3 рази на тиждень. Всі інші рази дитину слід купати у звичайній воді. Коли дитині виповниться 4 місяці, їй вже можна мити голову дитячим шампунем, але не частіше одного разу на тиждень.

Не забувайте також використовувати трави для купання дитини. Для того, щоб захистити ніжну шкіру немовляти від алергічних реакцій, підійде череда, чистотіл, шавлія і любисток. При кишкових коліках та підвищенні емоційної збудливості малюка додавайте у воду відвари таких заспокійливих трав, як деревій, лаванда, мучниця, м'ята і шишки хмелю. Не забувайте про рослини з дезинфікуючими властивостями, до яких належить календула, ромашка і кора дуба.

Як купати новонароджену дитину?

Наповніть ванну водою приблизно на 15 см. Приготуйте глечик, щоб поливати малюка.
Візьміть дитину на руки і опустіть у воду спочатку тільки її ніжки, спостерігаючи за реакцією. Якщо температура води для дитини комфортна, повільно продовжуйте занурення. Однак пам'ятайте, що груди і плечі дитини не повинні знаходитися у воді.

Опустивши немовля у ванночку, підтримуйте лівою рукою його голівку, спинку, а правою мийте та ополіскуйте. Мити малюка потрібно зверху вниз. При купанні приділяйте особливу увагу пахвам, складочкам на шиї та між стегнами. Для того, щоб помити спинку, акуратно переверніть немовля на животик, притримуючи його рукою. Можна використовувати спеціальну підставку для ванночки, поклавши туди дитину, але навряд чи малюку буде так зручніше, ніж на руках мами.

Не переживайте, якщо під час купання дитини в рот або носик потрапила вода. Покашлявши та пчихнувши, дитина сама очистить дихальні шляхи та ніс від води. Також не варто боятися намочити вушка дитині. Вода не потрапить у внутрішнє вухо, так як воно захищене барабанною перетинкою, а попавши у зовнішнє вухо, вона сама звідти виллється.

В кінці купання можна ополоснути дитину трохи прохолоднішою водою – це буде поступово підвищувати в дитини імунітет. Однак не рекомендується робити надто різкі перепади температури води, а лише потроху її зменшувати.

Під час купання потрібно розмовляти з малюком, посміхатися до нього, підбадьорювати. Процес купання повинен у дитини асоціюватися тільки з приємними емоціями і враженнями. Тому не слід купати дитину в той момент, коли вона вередує або плаче.

Коло для купання дитини

Це пристосування можна використовувати для немовлят з самого народження. Воно не тільки робить купання більш легким для батьків, але також має велике значення для фізичного розвитку малюка. Коло для купання чудово стимулює плавальний рефлекс, полегшує навантаження на спинку малюка, його ручки і ніжки, дає йому можливість отримати більше задоволення від водної процедури. Занурившись у воду з колом, немовля відчуває розкутість у м'язах, йому буде значно легше дихати.

Коло для купання новонародженої дитини кріпиться у неї на шийці за допомогою спеціальних липучок. Внутрішня поверхня кола гладка, що виключає будь-які порізи, подряпини та інші травми дитячої шкіри.

Що робити після купання?

Промокніть шкіру немовляти м'яким рушником з бавовни, приділяючи увагу складочкам на ніжках, ручках і шиї. Потім влаштуйте дитині на кілька хвилин повітряні ванни і зробіть легкий масаж. Шкіру малюка слід змастити дитячим кремом або олією.

Якщо пупкова ранка тільки недавно зажила, після купання новонародженої дитини потрібно її ретельно обробити. Для цього на рану слід капнути дві крапельки перекису водню і акуратно витерти надлишки, а потім потрібно капнути одну краплю йоду або зеленки та почекайте до повного висихання.