Перейти до контенту

Як привчити дитину до горщика?


звикання дитини до горщика
- Коли дитину можна садити на горщик?
- Як привчити дитину до горщика за тиждень?
- Додаткові поради та рекомендації
- Що потрібно пам’ятати батькам?

В першу чергу батькам потрібно звернути увагу на те, чи вони готові до того, щоб вчити дитину користуватись горщиком. Як свідчить статистика, навіть тоді, коли дитина вже готова вчитись ходити на горщик, далеко не кожна мама в стані допомогти їй набути цих навичок. В першу чергу необхідно декілька днів спостерігати за дитиною і визначити, чи здатна вона вже контролювати функціонування сечового міхура та роботу кишечника? Якщо в малюка ще не сформувались ці функції, спроби навчити його користуватись горщиком будуть марними і лише розчарують батьків. Отже виникає питання про те, коли саме час розпочати вчити дитину ходити на горщик?

Коли дитину можна садити на горщик?

Кожна дитина розвивається по своєму, однак лікарі рекомендують починати привчати дітей до горщика не раніше, ніж у півтора-два роки. Причому надто поспішати не рекомендується. Слід пам’ятати про те, що перед привчанням малюка до горщика батькам слід спершу виробити в нього деякі навички, що допоможуть в подальшому процесі. Отже, дитина спочатку повинна навчитись самостійно обслуговувати себе, тобто, вона повинна сама вміти зняти штанці та трусики, а потім одягнути їх та застібнути ґудзики. Справа в тому, що дуже часто малюки, які вже вміють користуватися горщиком, не в стані обслужити себе, що призводить до невдач та відмови ходити на горщик.

До основних ознак, які свідчать про готовність дитини до привчання, слід віднести:

- досягнення дитиною віку більше 18 місяців;
- прокидання дитини з сухим одягом після денного сну, після якого ще протягом двох годин пелюшки або одяг залишаються сухими, що свідчить про вміння контролювати роботу сечового міхура;
- відчуття дитини та її зосереджений вигляд коли їй потрібно сходити на горщик «по великому»;
- виконання малюком елементарних прохань, наприклад: йди туди, поклади це, не чіпай цього, принеси те і т.п.;
- ініціативність дитини при одяганні та роздяганні, коли вона намагається самостійно зняти штанці, взуття, шкарпетки, а потім одягнути все це знову;
- вміння дитини спокійно посидіти протягом 10 хвилин, дивлячись мультик або розглядаючи книжку;
- вміння показати частину тіла, яку просить мама або хтось із дорослих.

Потрібно пам’ятати, що без прояву перелічених ознак готовності дитину ще не можна привчати до горщика, бо це, швидше всього, викличе в неї відразу від освоєння нових навичок.

Як привчити дитину до горщика за тиждень?

Першого дня, зранку, як тільки дитина прокинулася, їй потрібно одягнути лише трусики. Більше ніякого одягу на ній не має бути. Ще можна крім трусиків одягнути коротку майку або футболку, щоб дитині було зручно. Потім малюку слід пояснити декілька разів, вказуючи на горщик, що при необхідності сходити в туалет, він повинен повідомити про це мамі або спробувати самостійно скористатись горщиком. Також дитині потрібно показати, як саме це робиться, знявши трусики та посадивши її на горщик на декілька секунд. Протягом дня дитині потрібно що 15 - 30 хвилин нагадувати про те, що вона повинна користуватись горщиком. Якщо станеться «аварія» - не можна сварити малюка, адже він просто ще не запам’ятав і не встиг повідомити.

Також можна періодично садити дитину на горщик декілька разів на день, щоб вона посиділа хоча б 10 хвилин. При цьому бажано сидіти поруч та розповідати їй цікаві казки або читати книжку. Поступово проміжки між сидінням на горщику можна збільшувати, слідкуючи, чи дитина встигла ним скористатись. Після того, як малюк вже декілька разів успішно скористається горщиком, садити його можна трохи рідше, збільшуючи поступово інтервали. Слід пам’ятати, що дитина повинна вподобати собі користування горщиком, тому її потрібно хвалити за вдалі спроби сходити на горщик.

На другий і третій день потрібно стимулювати в дитини необхідність користуватись горщиком самостійно, без нагадування батьків. При цьому доступ до горщика повинен бути в дитини протягом усього дня. В ці дні дитину не потрібно навантажувати активними іграми, щоб вона могла самостійно пригадати про те, що їй необхідно сходити на горщик при потребі.

До четвертого дня батькам потрібно вже визначити, як часто дитина ходить в туалет. Одягати на малюка підгузники в ці дні не можна, бо все попереднє навчання буде марним. Дозволяються підгузник тільки на ніч. Навіть на прогулянку слід ходити з дитиною, взявши лише запасні трусики і штанці. Як правило, четвертого дня деякі діти вже вміють самостійно ходити на горщик навіть без нагадування батьків. Однак, якщо пройшло вже дві години, а дитина ще не скористалась своїм туалетом, їй потрібно про це нагадати. Так само слід робити і наступних два-три дні.

В основному під кінець тижня дитина вже стає повністю самостійною в плані користування горщиком. І якщо дитині вже виповнилось 2 роки, то можна починати вчити її користуватись унітазом. Для цього в перші дні горщик треба ставити у ванні або туалеті.

Додаткові поради та рекомендації

Пропонуємо також ознайомитись з корисними порадами, які підкажуть, як швидко привчити дитину до горщика:

- спочатку привчання потрібно не доносити горщик до малюка, а вести його до горщика;
- горщик повинен бути простий за формою, достатньо широкий та стійкий, без картинок та зображень на поверхні;
- потрібно придбати 5 - 7 пар штанців більшого розміру, щоб дитині було легко їх самостійно одягати та знімати;
- під час привчання дитині слід одягати лише коротку майку, яку не потрібно підіймати при користуванні горщиком та зніманні трусиків;
- штанці та одяг малюка не повинні містити складних застібок;
- за успішне користування горщиком дитину необхідно хвалити;
- горщик потрібно купити задовго до привчання і періодично знайомити з ним малюка, щоб він вмів самостійно на нього сідати і починав розуміти, для чого йому це знадобиться;
- під час відвідування туалету можна дитину брати з собою і садити поряд на горщик, пояснюючи, що саме ви робите, щоб спонукати таким чином малюка до аналогічних дій;
- дитину потрібно навчити розрізняти мокрі та сухі штанці, наводячи приклад на мокрому та сухому рушнику;

Що потрібно пам’ятати батькам?

Ні в якому випадку не можна проявляти гнів або невдоволення, якщо в малюка не вийшло правильно скористатись горщиком. Малі діти, ранній розвиток яких дозволяє чудово розуміти і відчувати реакцію дорослих, можуть втрачати бажання до подальшого освоєння горщика.

Не слід також морально тиснути на дитину, бо вона буде намагатись стримувати роботу свого кишечника, щоб не допустити помилки. Слід пам’ятати, що процес привчання малюка до горщика зводиться всього лише до формування рефлексу «позив + горщик = спорожнення».

Дуже часто батьки, прислухаючись до порад старших людей, намагаються привчити дитину занадто рано, садячи її на горщик та вимагаючи різноманітними звуками здійснити сечовипускання або дефекацію. Це одна з найбільш поширених помилок, адже раніше 18 місяців в організмі дитини ще не сформовані відповідні рефлекси і розвиток дитини ще не дозволяє їй самостійно користуватись горщиком.