Перейти до контенту

Як зменшити агресивність дитини?


агресивність дитини причини
- Гра «Плями»
- Гра «Дроворуб»
- Гра «Розривання паперу»

У цій статті ми розглянемо деякі ігри та способи, за допомогою яких можна значно зменшити або й взагалі нейтралізувати агресивність та надмірне збудження у дітей. Як відомо, найчастіше дитячі психологи з метою корекції поведінки або розвитку дитини практикують залучення дітей до процесу спеціально розробленої гри. Тому для вирішення проблеми проявів агресії у дітей в якості методів боротьби з нею фахівцями було розроблено цілий ряд психологічних ігор, які пропонуються для використання батьками вдома і педагогам в навчальних закладах.

Гра «Плями»

У розпорядження дитини, яка повинна зробити пляму, надається чистий аркуш паперу, пензлик та рідка фарба (наприклад, гуаш). Необхідно щоб на аркуші паперу сформувалась пляма неправильної форми, що утворена внаслідок хляпання фарбою або слабкого натискання пензликом (основне - зберегти рідку структуру). Після цього вихователь (один з батьків) повинен згорнути цей аркуш паперу таким чином, щоб утворився «барвистий» відбиток, який буде після цього підлягати загальному обговоренню. Найчастіше діти, що схильні до емоційного дисбалансу, обирають темні відтінки фарб, а в відбитках-малюнках вони зазвичай бачать силуети жахливих істот. У таких випадках дорослі повинні не тільки змінити у спілкуванні з дитиною негативну асоціацію плями на позитивне бачення зображення, але й самостійно зробити ще один такий же відбиток, але за допомогою вже яскравої фарби (доцільно буде використати відразу декілька кольорів),. Таке зображення можна розглядати як метелика або іншу подібну істоту. Було помічено, що така гра допомагає усунути не лише страх у дитини, але й змінити агресивну поведінку на позитивні емоції.

Гра «Дроворуб»

Ця гра призначена для того, щоб забезпечити дитині емоційну розрядку за допомогою руху. Звичайно ж, в руки дитині ніхто не дасть справжню сокиру, достатньо тільки розповісти і пояснити принцип роботи під час рубання дров, після чого попросити дитину уявити себе в ролі дроворуба. Єдиним реальним предметом мають стати два або декілька (залежно від кількості учасників гри) пеньки, на які діти будуть ставити уявні колоди для розрубування. Кожен раз, як тільки дитина «поставить на пеньок колоду», вона повинна вигукнути «Ха!». Через пару хвилин «роботи дроворубом» дитина повинна розповісти про те, скільки вона нарубала дров за цей проміжок часу. В будь-якому випадку такі фізичні вправи суттєво втомлять агресивну дитину і вона навряд чи буде мати бажання кидатися в бійку і починати суперечки з дорослими.

Гра «Розривання паперу»

Ця гра дуже подібна до попередньої. У ній дитині пропонують рвати старі газети на дрібні шматочки, зганяючи на них свою злість. Коли ж купка вже дрібних папірців стане досить великою, варто запропонувати маленькому агресору пограти з нею, підкидаючи вгору, тим самим отримуючи від цього радість і задоволення, які нейтралізують агресивність. Для підлітків можна вибрати навіть не гру, а спосіб розрядки, який також пов'язаний з фізичними діями:

- написати на аркуші паперу образливі слова а потім розірвати його на дрібні клаптики;
- перед сном, після випробування ряду негативних емоцій, можна «побити» подушку;
- потоптати ногами порваний на шматки папір.

Враховуючи суть наведених вище ігор, стане зрозуміло, що найкращим варіантом для підлітків, які проявляють агресію, будуть заняття спортом, під час яких необхідно проявляти так звану «спортивну злість» для досягнення результату. Таким чином, на іншу агресію в дитини просто не буде вистачати сил і часу.