Перейти до контенту

Якірці сланкі – застосування в народній медицині


трава якірці в нетрадиційній медицині Якірці сланкі (Tribulus terrestris, бабині зуби) – це жорстко волосиста трав'яниста однорічна лікарська рослина, яка відноситься до родини паролистових. Вона має лежаче, розгалужене стебло довжиною від 20 до 50 см. Листя якірців парно-перисте, супротивне, має від 6 до 8 пар довгастих листочків. Квіти цієї рослини дрібні, правильні, двостатеві, п’ятипелюсткові, одиничні, жовтого кольору, розміщені у пазухах листків. Плоди п'ятикутні, складаються з п’яти горішків з гострими шипами. Цвіте ця рослина з червня по серпень.

Якірці сланкі здебільшого можна зустріти у Степу, на кримському півострові. Значно рідше ця лікарська трава зустрічається у Лісостепу. Вона росте на городах, баштанах, вздовж доріг, сухих піщаних місцях.

Хімічний склад та зберігання якірців сланких

Хімічний склад якірців сланких вивчений недостатньо. Однак відомо, що рослина має у своєму складі флавоноїди, стероїдні глікозити, аскорбінову кислоту, барвники, сапоніни, смолисті та дубильні речовини.

В народній медицині застосовується трава (Herba Tribuli terrestris), яку заготовляють у період цвітіння цієї рослини. Спочатку на кілька годин зібрану сировину розкладають для пров’ялювання на сонці, після цього висушують у затінку або спеціальних сушарках, розміщених у добре провітрюваному приміщенні. Готової для зберігання сушеної сировини отримують біля 22 % від ваги зібраної. Термін зберігання сушених якірців складає 5 років, аптеки цю траву не відпускають.

Застосування та фармакологічні властивості якірців сланких

Приготований з якірців сланких рідкий екстракт проявляє гіпотензивну, сечогінну та протисклеротичну дію, а також покращує вироблення шлункового соку. В другій половині 20-го століття вітчизняна фармацевтична промисловість виготовляла з цієї трави ліки під назвою трибуспонін, які застосовувались для лікування та профілактики атеросклерозу. На сьогоднішній день рослина застосовується в Болгарії для виготовлення стимулюючих препаратів. У народній нетрадиційній медицині ця трава застосовується як тонізуючий і сечогінний засіб.

Внутрішньо приймають рідкий екстракт якірців сланких (Extractum Tribuli fluidum) по 25 - 35 крапель три рази на добу. Ліки трибуспонін (Tribusponinum) вживають по 0,05, 0,1 та 0,2 г за один прийом три рази на добу після вживання їжі. Курс лікування складає 10 днів і зазвичай повторюється протягом 3 місяців з перервами у 4 - 6 днів.