Перейти до контенту

Ясен звичайний – застосування в медицині


дерево ясен в народній медицині Ясен звичайний (Fraxinus excelsior) – це листопадне високе дерево з родини маслинових, яке може сягати до 30 метрів у висоту. У нього сіра кора сіра на стовбурі, а на молодих гілках вона має зеленувато-сірий відтінок і містить білуваті сочевички. Листя ясена звичайного непарно-перисте, супротивне, завдовжки 15 - 20 см. Листки, яких може бути від 7 до 15, ланцетні або довгасті, зубчаті по краях, загострені, голі, сидячі, знизу на жилках трохи волосисті. Квіти цього дерева чоловічі та двостатеві, розміщені в коротких гронах, без оцвітини, грона виступають пучками з пазух минулорічних листків. Плоди ясена звичайного лінійно-ланцетні крилатки, з виїмками або притуплені на верхівках. Цвіте ця лікарська рослина у травні.

Ясен звичайний зустрічається у дикій природі в листяних лісах, лісостепових та лісових регіонів України. Його вирощують всюди на території нашої країни як фітомеліоративну і декоративну рослину.

Заготівля і хімічний склад ясена звичайного

Для приготування лікувальних засобів використовують листя (Folia Fraxini) та кору (Cortex Fraxini) ясена звичайного. Кору ясена заготовляють навесні, знімаючи її з молодих гілок. Як це відбувається - можна прочитати у статті про дуб звичайний. Листя цього дерева після того як воно повністю розвинеться, зривають та використовують свіжим. З нього видавлюють сік, подрібнюють на кашку та сушать, розстеливши тонким шаром на папері або тканині в тіні на відкритому повітрі або в теплій кімнаті з хорошою вентиляцією. У швейцарській та німецькій медицині листя ясена застосовується у традиційній медицині. В нашій країні ця лікарська рослина використовується лише в народній медицині.

Хімічний склад ясена звичайного досить багатий на корисні речовини. Листя дерева має у складі аскорбінову кислоту, каротин, дубильні речовини, сліди ефірної олії, флавоновий глікозит кверцитрин, інозит, манніт, близько 4 % танідів та ін. В корі ясена міститься близько 3,8 % танідів, фенологлікозид сирингін, кумарино-глікозид фраксин, манніт, вітамін С, інозит, яблучна кислота і кверцетин.

Лікувальні властивості ясена звичайного

Лікувальні засоби з ясена звичайного мають протизапальні, послаблюючі, сечогінний, жовчогінний, глистогінні та кровоспинні властивості.

Настій з листя і кори (рекомендується настій з листя) вживають внутрішньо при лікуванні ревматизму, особливо ревматоїдного поліартриту, а також при жовтяниці, захворюваннях печінки, нирковокам'яній хворобі (в комплексі з іншими лікарськими травами), спастичному коліті, гарячці та маткових кровотечах.

Досить часто ясен звичайний застосовується і як зовнішній засіб. Свіжим соком з листя цього дерева закапують вуха, а з подрібненого листі та кори готують компреси, які прикладають до ран.

Рецепти з ясена звичайного

Для внутрішнього вживання можна приготувати настій з 3 чайних ложок листя або кори та 2 склянок окропу. Ліки витримують 15 хвилин, відціджують та вживають по третині або половині склянки 3 - 4 рази на добу.

Для лікування нирковокам’яної хвороби, що ускладнена пієлонефритом, застосовується суміш з 60 грам кори ясена звичайного, материнки звичайної, листя брусниці та шишок хмелю звичайного. Співвідношення компонентів, відповідно, повинно становити 6:2:3:1. Сировину заливають літром води і варять протягом 10 хвилин. Отриманий відвар приймають внутрішньо по півсклянки три рази на добу. Курс лікування становить від 2 до 4 тижнів.

Ясен звичайний відноситься до категорії отруйних рослин, тому застосовувати його слід дуже обережно під наглядом лікаря.