Перейти до контенту

Ясенець голостовпчиковий – використання в народній медицині


лікування травою ясенець в домашніх умовах Ясенець голостовпчиковий (Dictamnus gymnostylis) - це трав'яниста багаторічна лікарська рослина з родини рутових. Вона має прямостояче стебло довжиною від 50 до 120 см, що густо покрите чорними крапчастими залозками. Знизу кучеряво-волосисте. Листя ясенцю голостовпчикового непарно-перисте, чергове. Листки мають шкірясту поверхню, еліптичну видовжену форму, по краях вони дрібно хрящуваті, пильчасті, шириною до 6 см та довжиною до 11 см. Квіти цієї рослини неправильні, двостатеві, білувато-рожевого відтінку і червоними жилками, розташовані у китицеподібних верхівкових суцвіттях. Плоди ясенця коробочки, він цвіте з травня по червень.

Ясенець голостовпчиковий росте у світлих лісах та зустрічається в Криму.

Фармакологічні властивості та хімічний склад ясенця голостовпчикового

У якості сировини для приготування ліків використовується коріння, яке заготовляють восени, а також квіти, листя і насіння. Квіти, звісно, зривають у період цвітіння рослини. До розряду лікарських ця трава належить неофіційно.

Хімічний склад рослини досліджений недостатньо. Відомо, що ясенець голостовпчиковий має близько 0,15 % ефірної олії, сапоніни, диктамнолактон та алкалоїди холін, диктамнін, тригонелін та скіміанін. Крім цього, ефірна олія містить у своєму складі метилхавікол та анетол.

В народній медицині цю лікарську рослину застосовують як сечогінний, протиспазматичний, протиглисний і протисудомний засіб.

Найефективнішим вважається застосування відвару насіння або коріння цієї рослини. Такий засіб допомагає при епілепсії, сечокам'яній хворобі та шлунково-кишкових розладах. Настій листя та квітів використовується для натирань при ревматизмі.

Внутрішньо вживають відвар з 6 грам коріння або насіння і склянки окропу. Його приймають по четверті або третині склянки три рази на добу.

Ця рослина отруйна, тому при контакті з нею слід бути вкрай обережним.