Перейти до контенту

Загартовування дитини в домашніх умовах


загартовування дитини - Методи загартовування дитини
- Обливання
- Контрастний душ
- Сонячні ванни

Поговоримо про загартовування як про спосіб зробити життя яскравішим і здоровішим. Якщо висловлюватися науковою мовою, загартовування - це підвищення стійкості організму до впливу природних факторів у межах фізіологічного стресу. За чисельними спостереженнями спеціалістів, загартовування призводить до підвищення стійкості не тільки до природних факторів, а й взагалі до життя, у всьому різноманітті його проявів.

Загартовування - процедура сімейна. Марно загартовувати дитину, якщо самі дорослі не захоплені цим процесом. Дитина отримає не задоволення, а лише стрес (мова йде не про підлітків, які вже самі можуть вирішити доцільність загартовування). Неодноразово доводиться зустрічати факти, коли голенького малюка мама обливає холодною водою, бо так наказав лікар. Це видовище жахливе настільки, що навіть шанувальникам стресів у межах фізіологічної норми хочеться дати такій матері запотиличник, а дитину погодувати шоколадкою, щоб хоч якось повернути дитячий серотонін в норму. Справа в тому, що загартовування - це складна система, а не «нове життя зненацька».

Слід зауважити, що діти часто вбачають в загартовуванні своєрідний процес спілкування з батьками. Батьки не завжди приділяють дітям достатньо уваги і часто воліють посадити дивитись мультики, а не здійснити прогулянку перед сном. Вже з'являються статті, котрі вчать батьків спілкуватися з дітьми, радять рахувати кількість обіймів на день і роздають вказівки щодо того, де саме і як погладити дитину, щоб вона не забувала про те, що у неї є мама і тато. Це межує з блюзнірством, оскільки передбачає, що батьки взагалі нічого не розуміють. Так от загартовування – це набагато ефективніше та краще, ніж математично вивірені обійми. Це спільний інтерес і щільний контакт, як фізичний - так й емоційний.

Загартовувати малюка і самих себе можна і потрібно звичайними підручними засобами: повітрям, водою, сонячним промінням. Весь інший інвентар можна звести до відра, кухлика та гімнастичного килимка.

Повітря - найпростіший та найкорисніший засіб загартовування. Кисень необхідний для нашої життєдіяльності. Його нестача призводить до різних неприємностей і вічно поганого самопочуття. Тому необхідно відкрити віконце і починаємо робити зарядку. Слід збільшувати швидкість кровообігу і насичення тканин киснем. Десять хвилин зранку може приділити загартовуванню кожна мама і кожна дитина. Ноги бажано тримати на гімнастичному килимку, щоб з незвички не замерзли ноги. Хороша зарядка зарядить вас енергією на цілий день. Також можна використати і музичний супровід за власним смаком.

Після зарядки слід переходити до водних процедур. Знадобиться відро і кухлик. Робити це можна разом з дитиною. Якщо батьки соромляться – слід скористатись купальником. Загартовування можна проводити шляхом обливання або контрастного душу. Кому що подобається. Можна робити і те й інше за бажанням. Тут правило дуже просте: слід починати з себе, температура води спочатку повинна бути приємною. Обливання дитини слід починати з невеликих ділянок тіла.

Методи загартовування дитини

Обливання

Під час обливання у відро набирають теплої води - такої, яка буде приємною дитині. Водою слід облити все тіло. Поступово, раз на кілька днів, слід додавати у відро кухлик холодної води. Обливатися потрібно повільно. Якщо батьки зважаться відразу почати з крижаних обливань – тоді слід обливати спочатку лише стопи і долоні, поступово збільшуючи площу стикання з водою. Але спосіб з відерцем є безпечнішим, гуманнішим, та приємнішим. Перейти на повністю холодне обливання дитині вдасться місяців через три-чотири. Для себе батьки можуть розбавляти теплу воду холодною з якою завгодно швидкістю.

Контрастний душ

Правила проведення - три зміни води по 10-30 секунд, зупинитися на холодній, після процедури насухо витертися. Починати слід з невеликих ділянок тіла. Наприклад, з гомілок і рук. Різницю у воді робити все більш відчутною, але поступово. Після правильно проведеного контрастного душу шкіра червоніє, може бути з синюватим відливом з переляку.

Обидві ці процедури досить і досить підбадьорюючі, тому їх не роблять перед сном.

Сонячні ванни

Більшість людей постійно вражає таке формулювання «сонячні ванни». Кожен намагається собі це уявити по своєму. При цьому технологія їх проведення також вельми проста. Як тільки з'являється сонце, слід зняти з дитини все, що лише знімається. На вулиці слід оголяти якомога більші ділянки тіло, якщо дозволяє погода. На кілька хвилин слід зняти рукавиці, не кутати обличчя шарфом (від цього, до речі, взагалі лише шкода). На прогулянці з маленькими дітьми не потрібно ховати дитину під капюшон коляски.

Якщо батьки наважуються на більш різкі методи загартовування дитини, слід присвятити цьому достатньо часу, щоб з'ясувати всі деталі. Систем загартовування існує безліч, і можна легко підібрати ту, яка підходить саме вашій родині.

Навіть якщо батькам ліньки всім цим займатися, а загартовувати якось малюка хочеться, слід пам'ятати найпростіше правило - не слід занадто закутувати дитину.