- Визначення залізодефіцитної анемії у вагітних
- Способи лікування залізодефіцитної анемії у період вагітності
- Профілактика залізодефіцитної анемії
Як свідчить статистика, майже у 90% випадків захворювання на анемію вагітних жінок виявляється саме залізодефіцитна анемія. Основними причинами цього захворювання зазвичай є:
- наслідки попередньої вагітності;
- недоїдання (зазвичай в дуже молодих жінок);
- звичайна рекурентна втрата заліза під час менструацій до початку вагітності (кожен місяць приблизно однакова втрата, що запобігає надмірному накопиченню в організмі заліза).
Визначення залізодефіцитної анемії у вагітних
Діагноз встановлюється методом вимірювання у сироватці феритину, трансферитину і власне заліза. Зазвичай гематокрит становить ≤ 30% при середньому об’ємі еритроциту < 79 fL. Таким чином підвищений рівень трансферитину при зниженій кількості феритину і самого заліза у сироватці крові свідчать про наявність у вагітної жінки залізодефіцитної анемії.
Способи лікування залізодефіцитної анемії у період вагітності
Традиційно лікарі призначають пероральне вживання сульфату заліза щоденно дохою по 325 міліграмів. Ефективним є вживання однієї таблетки сульфату заліза у вказаній вище дозі перед обідом. Більш часте вживання як і збільшені дози часто викликають побічні ефекти в кишково-шлунковій системі. В жінок можуть виникати закрепи. При цьому кожна попередня доза погіршує засвоєння наступної, що загалом погіршує всмоктування та ефективність препарату.
Маже у однієї п’ятої частини вагітних жінок спостерігається недостатнє засвоєння заліза під час його перорального вживання, тому в окремих випадках доводиться призначати парентеральне введення. Тобто лікарі розраховують дефіцит заліза і зазвичай поповнюють його в потрібній кількості впродовж однієї або двох інфузій. Під час лікування щотижня досліджується гемоглобін та гематокрит, щоб аналізувати його ефективність. Іноді лікування лікарськими засобами, що містять залізо, є малоефективним або й взагалі не дає ефекту. В таких випадках лікарі підозрюють супутню недостатність фолатів в організмі.
У матерів, які щойно народили дітей, та у самих новонароджених при залізодефіцитній анемії зазвичай спостерігається нормальний рівень гематокриту, але в організмі загалом кількість заліза зменшується, що компенсовується раннім введенням харчових добавок, які мають у своєму складі залізо.
Профілактика залізодефіцитної анемії
Такі методи лікування часто в наші дні опротестовуються, але традиційно вагітним призначається сульфат заліза по 325 міліграм один раз на добу. Профілактика спрямована на компенсацію втрати запасу заліза, що може призвести до анемії, яка виникає як наслідок попередньої вагітності або аномальних маткових кровотеч.