Заманиха висока (Oplopanax elatus, Echinopanax elatus, оплопанакс високий, ехінопанакс високий) – це колючий листопадний кущ висотою від 0,5 до 1,5 м. Він належить до родини аралієвих. У цієї лікарської рослини горизонтальне, товсте, довге кореневище, що розташоване біля поверхні ґрунту. Стебла заманихи високої малорозгалужені, прямі, покриті колючками. Листя куща велике, довгочерешкове, чергове, 5-ти або 7-ми лопатеве, із колючими двозубчастими краями. Листки знаходяться на річних пагонах. При цьому генеративні пагони містять по 5 листків, а вегетативні – від 1 до 4 листків. Квіти рослини зеленкуваті, двостатеві, дрібні, зібрані у прості невеликі зонтики, які утворюють волотеподібне або китицеподібне суцвіття. Плоди цього куща – червоно-жовті м'ясисті синкарпні кістянки. Цвіте ця рослина з червня до серпня.
Заманиха висока зустрічається у дикій природі лісів на горах Далекого Сходу. В нашій країні вирощується лише в ботанічних садах або на ділянках аматорів-садоводів.
Хімічний склад і заготівля заманихи високої
Хімічний склад цієї рослини специфічний. Коріння куща містить близько 2 % ефірної олії, алкалоїд аралін, тритерпенові глікозиди, мінеральні сполуки та фенольні речовини.
Для приготування лікувальних засобів застосовується коріння (Rhizoma cum radicibus Echinopanasis), яке викопують осінню після достигання плодів. Коріння куща, видобуте із землі, ретельно обтрушують, полощуть в холодній воді, січуть на шматки довжиною до 30 см (товсте коріння ріжуть поздовж). Потім сировину в'ялять на повітрі та сушать в добре провітрюваному приміщенні. Сушене коріння складають в пакети і зберігають при кімнатній температурі без доступу сонячного світла. Термін зберігання складає 3 роки. В аптеках ця сировина не продається, вона використовується фармацевтичними компаніями для виготовлення настойки.
Фармакологічні властивості заманихи високої
Під час дослідження властивостей настойки з кореня заманихи було визначено, що вона проявляє збуджуючу дію та підвищує поведінкову реакцію, посилює рухову активність та рефлекторну збудливість. Також було встановлено значний пробудний вплив на тлі введення барбітуратів.
Також було досліджено ефірну олію та глікозиди – компоненти настойки заманихи високої. Вони проявляють збуджуючий вплив. При цьому дія ефірної олії була помітна при інгаляційному та підшкірному введенні. Тому можна стверджувати, що тонізуюча збуджуюча дія настойки кореня цієї рослини зумовлена всіма речовинами.
Настойка заманихи високої має сечогінну дію, вона стимулює скорочення серцевого м’язу, збуджує дихання, сповільнює роботу серця, стабілізує артеріальний тиск, посилює опірність організму до мікробів, вірусів та негативних факторів навколишнього середовища (зміни температури повітря, атмосферного тиску).
В медицині настойку з кореня заманихи високої застосовують при астенії та депресивних станах, фізичній та розумовій перевтомі, гіпотонії, серцевій недостатності, статевому безсиллі, легких формах цукрового діабету і клімактеричних неврозах у жінок. Прийом настойки зменшує головний та серцевий біль, зменшує неприємні відчуття різних ділянок тіла, дратівливість, втому, нормалізує сон, покращує працездатність та викликає відчуття бадьорості.
Внутрішньо вживають настойку (Tinctura Echinopanacis) цієї рослини на 40 % спирті в пропорції 1:5 по 25 - 30 крапель два або три рази на добу перед вживанням їжі. Курс лікування становить 30 днів, побічної дії настойка не проявляє.