- Чому у дитини розвивається заяча губа?
- Чим небезпечне захворювання
- Різновиди заячої губи
- Ознаки заячої губи
- Діагностика заячої губи
- Анатомія ураженої області
- Методи лікування заячої губи в дитини
Заяча губа - порок розвитку, що представлений у вигляді незарощення верхньої губи. З даною патологією народжується 0,05 % немовлят, частіше хлопчики. Формування ущелин відбувається внутрішньоутробно приблизно до восьмого тижня вагітності при закладці щелепно-лицьових органів. Такі пороки рідко є ізольованими і представлявляють собою комплекс синдромів.
В основі розвитку такого пороку, як заяча губа, лежить генетичне порушення. При цьому дитина повністю розвинена як у фізіологічному, так і в психічному плані, а проблема проявляється тільки у вигляді зовнішнього дефекту. Дана патологія може успадковуватися, але ймовірність її виникнення складає всього 7 %.
Чому в дитини розвивається заяча губа?
Найбільш поширеними причинами цієї мутації стають:
- прийом алкогольних напоїв, наркотичних речовин, тютюнопаління;
- шкідливі умови навколишнього середовища;
- інфекція;
- надмірна вага або ожиріння;
- недостаток в організмі матері фолієвої кислоти;
- частий стрес;
- токсикоз;
- лікарські засоби;
- вік матері понад 35 років.
Так як формування кісткових структур особи відбувається до 8 тижнів розвитку, майбутня мама може і не знати про своє положення, що в свою чергу рідко, але призводить до виникнення даного стану. Саме тому слід дуже ретельно ставитися до питань планування вагітності.
У період коли сім'я починає серйозно замислюватися про народження дитини, обидва партнери повинні пройти медичне обстеження, при необхідності пролікуватися від виявлених інфекцій і захворювань, переглянути свій спосіб життя, раціон харчування та інше. Такі заходи допоможуть звести до мінімуму ризик розвитку різних патологій у майбутнього потомства.
Чим небезпечне захворювання?
Такий порок розвитку, як заяча губа у дитини має не тільки зовнішню потворність, але і викликає певні незручності життєдіяльності самого малюка. До таких незручностей відносять:
1. Ускладнення смоктання. Якщо дефект яскраво виражений, то годування таких дітей можливе тільки за допомогою носового зонда.
2. Аномалії зубів. Проявляється вона по-різному. Зуби можуть бути відсутніми або додаватися зайві, формується неправильний прикус, також часто рецидивує карієс.
3. Розлади мови: гугнявість, нечітка вимова.
4. Порушення соціальної адаптації в разі відсутності корекції.
У будь-якому випадку, якщо у дитини є такий порок розвитку, як заяча губа, батьки повинні налаштовуватися на проведення операції. Це дозволить уникнути багатьох психологічних і фізичних проблем в подальшому житті дитини.
Різновиди заячої губи
Загальноприйнятою класифікації такої патології розвитку, як заяча губа, не існує, але при цьому виділяють основні групи різновидів цієї проблеми. Зазвичай ущелина формується з одного боку, але в практиці зустрічаються випадки двостороннього дефекту.
Одностороннє незарощення зазвичай розташовується зліва. Заяча губа буває двох форм: повна і неповна. Глибина дефекту і його протяжність можуть бути різні. При легкій формі страждають виключно м'які тканини губи, що не можна сказати про важкі випадки, коли проблема пов'язана з кістковою тканиною.
Такі пороки рідко є ізольованими і представляють собою комплекс синдромів. Встановлення форми і ступеня вираженості дефекту дозволяє лікарю визначитися з подальшою тактикою лікування.
Ознаки заячої губи
Заячу губу можна без зусиль виявити при зовнішньому огляді малюка в пологовому залі, так як типова деформація в області верхньої або нижньої губ вказує на наявність цієї патології. Якщо заячу губу вчасно не піддати корекції, то дитина може соромитися свого зовнішнього вигляду, бути сором'язливою в колективі. Не варто забувати і про дитячу жорстокість.
Процеси смоктання і ковтання також порушуються, немовлята можуть відмовлятися від грудного вигодовування, діти старшого віку часто давляться їжею, що при зниженні імунної системи може призвести до серйозних наслідків. Часто при глибоких дефектах годування стає можливим тільки через носовий зонд. Коли у дитини з'являються зуби і формується прикус, порушується пережовування їжі, особливо твердої. Таких діток намагаються годувати протертою або збитою на блендері їжею.
Схильність до карієсу, порушення зубного ряду з пропуском зубів або додаванням зайвих, неправильний кут росту зубів є частими супутниками ущелини губи. Ринолалія (розлад мови) часто супроводжує дітей з цією недугою. Мова їх нечітка, гугнява, існують також проблеми з вимовою приголосних.
Діагностика заячої губи
Виявити дане захворювання в наш час не складає труднощів, тому що воно добре виявляється за допомогою УЗД. Все залежить від класу узі-апарату і досвіду лікаря. Найчастіше розглянути дефекти м'яких тканин обличчя і кісткових утворень стає можливим вже з четвертого місяця вагітності, тобто на другому скринінговому обстеженні вагітної жінки. Але остаточний діагноз може встановити тільки лікар неонатолог, який оглядає дитину відразу після її появи на світ. Лікар УЗД-діагностики такого права не має, він може лише написати висновок і попередити майбутніх батьків та гінеколога, щосупроводжує вагітність, про високий ризик даної патології у плода.
Планування наступної вагітності завжди лякає батьків, перша дитина яких народився з даною патологією, так само як і при виявленні дефекту у першої дитини. Що можна сказати про ці два варіанти?
Виявлення дефекту за допомогою УЗД під час вагітності після другого скринінгу
Виявлення дефекту за допомогою УЗ-діагностики під час вагітності можливе після другого скринінгу. Якщо порок розвитку є ізольованим, то ніяких приводів для паніки немає, лікарі завжди радять майбутнім батькам зберегти вагітність, так як після народження захворювання добре піддається корекції і в дорослому житті ніяк не заважає. А ось у разі виявлення множинних вад розвитку, коли існує ризик внутрішньоутробної смерті плода, або смерті дитини в ранньому віці, лікар все-таки радить батькам перервати вагітність, щоб уникнути важких наслідків як для плода, так і для життя та здоров'я матері. Однак рішення завжди приймають батьки.
Планування другої і наступних вагітностей
Нерідко бувають випадки, коли після народження в родині хворої дитини батьки починають сумніватися в плануванні наступних вагітностей. В першу чергу потрібно розібратися, що ж призвело до виникнення даної патології у першої дитини. Причин може бути безліч. Це можуть бути впливи як зовнішніх чинників, так і внутрішніх. Є ймовірність, що один з батьків - носій дефектного гена, тоді ризик виникнення заячої губи у такої пари існує завжди. У таких випадках сімейна пара може звернутися до лікарів медико-генетичної консультації. Якщо ж причина була в перенесеній мамою інфекції, або була пов'язана з вживанням токсичних для плода речовин, то існують всі шанси народження абсолютно здорового малюка.
Анатомія ураженої області
В результаті типової деформації м'якої тканини, а також що лежить під нею хрящової, а потім і кісткової тканин, відбувається формування повної односторонньої заячої губи. У м'язової тканини виникає дисбаланс, що надалі впливає на верхню щелепу, в яку вростає медійна різцева і задньобокова частини.
З Сошникова щілини нижній край передньої носової перегородки зміщується в здорову ніздрю і з боків спирається на дефект, тобто розколину. Внаслідок переміщення каудальной перегородки Колумелла (складка між ніздрями) спотворюється, хрящ викривляється, а бічна ніжка йде назад. Процес цей дуже складний для розуміння, тому не варто загострювати увагу на подібних речах, краще розберемося в головному - як проводити корекцію захворювання.
Методи лікування заячої губи в дитини
Найефективнішим і єдиним методом лікування заячої губи у дітей є оперативне втручання. Однак, в окремих випадках, до нього можуть бути протипоказання у дитини. Розглянемо показання і протипоказання до проведення хірургічного лікування.
Показання до операції
Існує спеціальний спосіб визначення безпечних показань для оперативного лікування. Це так зване правило десяток. Воно полягає в тому, що дитина у віці понад десять тижнів на кожні десять фунтів власної ваги повинна мати до десяти г/дал гемоглобіну. Корекція обов'язково повинна проводитися в ранньому дитинстві, найсприятливішим часом для оперативного лікування таких діток є вік від двох до трьох місяців.
Протипоказання до операції
Найбільш частими протипоказаннями для оперативного лікування є стани, що загрожують життю і здоров'ю дитини. Ними можуть бути захворювання крові, серцево-судинної системи, інфекції або занадто маленька вага внаслідок недоїдання.
Види оперативного лікування патології верхньої заячої губи в дітей
Після огляду дитини приймає рішення про проведення операції, її форму та необхідність втручання пластичного хірурга. До основних форм операцій відносяться:
1. Хейлопластика - найпростіший варіант операції, який застосовується в разі відсутності дефектів в кістковій і хрящовій тканинах. Тобто, якщо проблема торкнулася тільки м'які тканини, даний вид операції найкращий. Він може бути виконаний навіть у перші дні життя новонародженої дитини і дуже простий в технічному виконанні.
2. Ринохейлопластика - більш складна операція, яка проводиться в разі залучення до процесу не тільки м'якої тканини, але і хрящових та кісткових елементів. Необхідно провести корекцію положення, як хрящів носа, так і кругового м'яза рота. Після операції проводиться тампонада носової порожнини, тобто в порожнину носа занурюють марлевий тампон. Це роблять з метою захисту від слизу і частинок їжі свіжих швів. Щоб хрящі утримувалися в потрібному положенні до самого загоєння післяопераційної рани (а це приблизно три місяці) в ніс встановлюють пластикову трубочку, яка і утримує хрящі в потрібному положенні.
3. Ринохейлогнатопластика - операція, яка виконується в разі залучення до процесу альвеолярного відростка верхньої щелепи, а також в разі її недорозвинення, при сильних і грубих деформаціях носа. Даний вид операції дуже схожий з описаною вище технікою. В післяопераційний період так само встановлюються в порожнину носа тампони, далі різні пластикові трубочки, а також розпірки для утримання кісток і хрящових структур в правильному положенні.
У 85 - 90 % випадків хірургічного лікування заячої губи у дітей вдається повністю відновити правильну форму м'язового каркаса рота, верхньої щелепи і носа. Успішність операції оцінюється через рік і пізніше після проведення корекції. Можливо, лікар прийме рішення про проведення додаткових обстежень і процедур.