Перейти до контенту

Жабрій звичайний – хімічний склад і фармакологічні властивості


від чого допомагає рослина жабрій Жабрій звичайний (Galeopsis tetrahit) - це трав'яниста однорічна щетинисто-залозиста лікарська трава. що належить до родини губоцвітих. Вона має прямостояче, чотиригранне, розгалужене, стебло довжиною від 20 до 60 см з потовщеннями під вузлами. Листя цієї рослини черешкове, просте, супротивне, яйцеподібно-ланцетної форми з гострими верхівками та округлими основами. Пластинки листків мають велико зубчасті краї, на яких знаходиться від 4 до 12 зубців з кожного боку. Квіти жабрію звичайного двостатеві, з пурпуровими двогубими віночками, розташовані в несправжніх кільцях, що схожі на головчасті суцвіття. Плоди цієї рослини складають з чотирьох горішків, цвіте вона з червня по вересень.

Жабрій звичайний можна знайти у чагарниках, в лісах і на забур'янених долинах. Найчастіше він зустрічається у Лісостепу та в лісах Правобережної України.

Заготівля та хімічний склад жабрію звичайного

З метою виготовлення лікувальних препаратів застосовується трава жабрію звичайного (Herba Galeopsidis tetrahitis). Сировину заготовляють у період цвітіння, збираючи облистнені частини рослин. Для сушіння траву традиційно розкладають на відкритому повітрі під наметами або висушують у приміщення, яке має добру вентиляцію. Готової до зберігання сушеної сировини отримують близько 22 %. Для зберігання сировину складають в пакети і ставлять їх в сухе місце. Це неофіційна лікарська рослина.

Хімічний склад трави жабрію звичайного досліджений недостатньо. Поки що відомо про наявність в усіх частинах рослини близько 10 % кремнієвої кислоти, від 5 до 10 % гірких дубильних, соскоподібних і смолистих речовини, а також ефірну олію та сапоніни.

Застосування та лікувальні властивості жабрію звичайного

Найчастіше рослина жабрій звичайний застосовується у якості відхаркувального засобу. Враховуючи це, траву використовують як засіб від бронхіального катару з виділенням густого харкотиння, а також при астмі та кашлі.

В суміші з хвощем польовим або окремо траву жабрій застосовують при лікуванні туберкульозу легень. Лікарі стверджують, що ця рослина, завдяки високому вмісту силікатів, викликає підвищену активність проліферації сполучних тканин та покращує опірність організму. Також відомо про позитивний лікувальний ефект застосування жабрію звичайного від анемії, запалень сечовивідної системи і нирково-кам'яної хвороби.

В зарубіжній народній медицині ліки з жабрію звичайного призначають від лейкемії (злоякісної анемії). Крім цього, жабрій звичайний використовується як зовнішній засіб від запальних захворювань шкіри та ряду інших хвороб, запального характеру.

Внутрішньо лікарі призначають настій трави з двох толових ложок сировини і півлітра окропу. Ліки варять протягом п’яти хвилин на вогні, потім проціджують і п'ють по півлітра на добу.

Від туберкульозу допомагає суміш, яку готують з трьох столових ложок трав споришу звичайного, жабрію звичайного, коріння первоцвіту і хвоща польового. Суміш трав заливають на 15 хвилин окропом, потім проціджують та випивають протягом доби невеликими ковтками.

Однак надмірне і тривале вживання лікувальних настоїв та відварів з жабрію звичайного може стати причиною інтоксикації, про яку свідчить біль у м'язах.