Перейти до контенту

Жабурник звичайний – застосування і властивості


жабурник в народній медицині Жабурник звичайний (Hydrocharis morsus-гапае) - це дводомна, плаваюча, багаторічна лікарська рослина, що належить до родини жабурникових. Висота жабурника звичайного становить 15 - 30 см. В цієї рослини ниткоподібні, занурені у воду стебла, що містять бічні пагони. Вершки стебел утримують зимуючі бруньки. Листя жабурника округло-серцеподібне, довгочерешкове, плаваюче, довжиною 5 - 7 см. Кожен листок має два плівчастих великих прилистки. Квіти рослини правильні, одностатеві, мають просту оцвітину з шести листочків. Внутрішні три листочки пелюсткоподібні, білого кольору з жовтявою основою. Тичинкові квітки розміщені в одному покривалі пучками, а маточкові квіти - одиничні з довгими ніжками. Плоди жабурника багатонасінні, мають шкірястий оплодень, він цвіте з червня по серпень.

Жабурник звичайний можна знайти майже всюди на території нашої країни. Він росте у повільно текучій та стоячій прісній воді.

Фармакологічні властивості жабурника звичайного

Для потреб медицини застосовується сушена трава жабурника, яку збирають в період цвітіння. До лікарських ця рослина відноситься неофіційно, її хімічний склад не досліджений.

В народній медицині настій трави жабурника звичайного відомий своїми заспокійливими, протизапальними і в'яжучими властивостями. Вживання цього настою призначається від частих полюцій, проносів, болів, безсоння та неспокійного сну, надмірного статевого потягу. Крім цього, посічене листя цієї рослини прикладають до відповідних ділянок тіла при запаленнях. Внутрішньо вживають настій з двох чайних ложок трави жабурника звичайного і склянки окропу. Час настоювання 1 - 2 години. Після проціджування ліки п'ють по столовій ложці тричі на добу.